برقراری ارتباطمسیر ثروت آفرینیموفقيت در كار

تقویت امنیت روانی در محیط کار

ایمنی روانی چیست و چرا کلید اصلی کار تیمی است؟

محل کار شما از نظر روانی چقدر ایمن است؟ نظر شما در مورد اشتباه کارکنان چیست؟ و نظر شما در مورد اینکه کارکنان قادر به بیان ایده های خود هستند چیست؟ آیا اعتقاد دارید اشتباهات چیز خوبی است یا باید از هر قیمتی اجتناب شود؟ آیا واقعاً به کارمندان خود گوش می دهید یا ایده های آن ها  را فراموش می کنید؟ آیا تا به حال جهت تقویت امنیت روانی در محیط کار تمهیداتی اندیشیده اید؟ همه این موارد و موارد دیگر مربوط به فرهنگ تجارت و نحوه احساس امنیت روانی کارمندان هنگام کار است. آنچه بیش از پیش آشکار می شود این است که بدون ایمنی روانی در محل کار، کارکنان در بهترین حالت روانی و راحتی خود نیستند.

ایمنی روانی چیست

ایمنی روانی چیست

مفهوم ایمنی روانشناختی در محیط کار اولین بار توسط دانشمند رفتاری سازمانی، استاد دانشکده تجارت هاروارد  Amy Edmonson «امی ادموندسون»، در سال 1999 در مقاله اش با عنوان: «ایمنی روانی و رفتار یادگیری در تیم های کاری» مشخص شد. تحقیقات او نشان داد که شرکت هایی که دارای یک محل کار قابل اعتماد هستند، عملکرد بهتری دارند. وی در مصاحبه با «کورت نیکیش از HBR»، در مورد ایمنی روانی توضیح داد: «این اصطلاح به احساس دلسردی در افراد دلالت دارد.»

در سال 2015 نیز گوگل نتایج یک مطالعه دو ساله را منتشر کرد. براساس یافته ها،گوگل لیستی از 5 نکته اصلی را ایجاد کرده است که باعث موفقیت تیم های بزرگ در کار می شود: ایمنی روانی، قابلیت اطمینان، ساختار و وضوح، معنی و تأثیر.

در حالی که هر 5 مورد فوق برای ایجاد یک تیم موفق لازم بودند، ایمنی روانی به عنوان مهم ترین عامل شناخته شد. به گفته «امی ادموندسون»: «ایمنی روانی حالتی از اعتماد و آسایش فکری در محیط کار است که فرد به دلیل صحبت در مورد عقایدش، سؤالاتش، نگرانی ها یا اشتباهات کوچک مجازات یا تحقیر نمی شود.»

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی احساسی عاطفی موفق

آنچه «امی ادمونسون» و «گوگل» هر دو در مطالعات جداگانه خود نشان داده اند، این است که تیم هایی که مرتکب اشتباه بیشتری شده اند در واقع موفق تر از سایرین بودند. چرا؟ زیرا ایجاد محیطی که افراد در آن احساس راحتی کنند، برای تقویت نوآوری در محیط کار مهم تلقی می شود.

چرا ایمنی روانی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا ایمنی روانی در محیط کار اهمیت دارد؟

تحقیر، سرزنش، انتقاد و زورگویی باعث ایجاد حس ترس در کارمندان می شود. این وضعیت از لحاظ روحی و روانی نا­ ا­منی ایجاد می کند. کارگران و کارمندان بیش از حد نگران حرکات و عملکرد خود می شوند و از ترس اخراج شدن، جرات به اشتراک گذاشتن ایده های خود را ندارند.

وقتی کمبود اعتماد، احترام یا تضاد را تجربه می کنیم، احساس استرس نیز بوجود می آید. هنگامی که احساس می کنیم استرس داریم مغز ما هورمون هایی را برای پشتیبانی از پاسخ جنگ ترشح می کند. این حالت بر توانایی ما در تفکر استراتژیک تأثیر منفی دارد و خلاقیت و کار گروهی را خنثی می کند و این برای تجارت خوب نیست.

برعکس، یک مکان کار با ایمنی روانی، جایی که افراد دیدگاه های یکدیگر را درک کنند، نقاط قوت و ضعف یکدیگر را بشناسند، از یکدیگر حمایت کنند و از داشتن پیشنهادات و ارائه ایده ها اطمینان حاصل کنند باعث شکوفا شدن تیم ها می شود. آیا واقعاً به کارمندان خود گوش می دهید یا ایده های آن ها  را فراموش می کنید؟ آیا تا به حال جهت تقویت امنیت روانی در محیط کار تمهیداتی اندیشیده اید؟

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با 10 قدم ساده از ترس های غیر واقعی دور بمانیم

آیا تا به حال در جلسه ای بوده اید که کارمندان ابراز عقیده شخصی نکرده اند در نتیجه بحث زیادی صورت نگرفته است و به سادگی با آنچه مدیرشان گفته است، پیش رفته باشند؟ یک تیم محکم باید بتواند عقاید را جمع آوری؛ برنامه های عملی را تقویت و با پشتیبانی از همکاران در حل مسائل کمک کند .

برای شروع کار، ما 5 نکته را برای تقویت امنیت روانی در محل کار شما جمع آوری کرده ایم.

نکاتی برای تقویت امنیت روانی در محیط کار:

 

 1. رهبری کنید

هرکسی که در موقعیت مسوولیت و مدیریت ارشد شرکت و کسب وکاری قرار بگیرد باید نمونه ای را برای بقیه کارمندان باشد. اگر به درستی انجام شود، مجموعه رفتارها باید به یک هنجار در سراسر شرکت تبدیل شود.

 1. گوش دادن فعال را تشویق کنید

این بخش مهمی از اطمینان از احساس ارزشمند بودن برای کارمندان را ایجاد می کند. ایده هایی برای بهبود گوش دادن به همکاران برای تقویت امنیت روانی در محیط کار شامل موارد زیر است:

 • تلفن های همراه خاموش شود.
 • با تکرار آنچه کارمندان می گویند، درک خود را از سخنانش – مثلا تایید با سر- نشان دهید.
 • با پرسیدن سؤال، کارمندان را تشویق به اشتراک گذاری بیشتر عقایدشان کنید.
 • اگر بعضی از افراد به ندرت در طول جلسات صحبت می کنند، به طور فعال از آن ها بخواهید تا نظر خود را مطرح کنند

ایجاد یک محیط امن

 1. ایجاد یک محیط امن

یکی از کلیدهای ایمنی روانی این است که افراد احساس راحتی در ابراز نظرات خود داشته باشند و از قضاوت شدن نترسند. پس با ایجاد چند قانون اساسی در مورد نحوه تعامل با یکدیگر، به تیم ها کمک کنید تا محیطی امن ایجاد کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  داشتن انگیزه در شغل

برای مثال:

 • سخن یکدیگر را قطع نکنید؛
 • همه ایده ها به طور برابر پذیرفته می شوند و هرگز داوری نمی شوند؛
 • هرگز همکاران را سرزنش نکنید؛
 • تشویق را فراموش نکنید.
 1.  ایجاد یک ذهنیت آزاد

برای خلاصی از قضاوت و تقویت روابط بین اعضای تیم، داشتن ذهنیت باز حائز اهمیت است. اغلب ما از زاویه دید خود به چیزها نگاه می کنیم، اما دیدن به آن ها از زاویه ای دیگر می تواند به ایجاد چشم انداز جدیدی کمک کند.

به منظور ایجاد یک ذهنیت باز در محل کار:

 • تیم ها را تشویق کنید تا بازخورد خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛
 • به آن ها کمک کنید یاد بگیرند که چگونه به عقاید دیگران توجه کنند؛
 • به جای انتقاد، تیم ها و افراد را ترغیب کنید تا بازخورد را راهی برای تقویت ایده ها و فرآیندهای خود بدانند.

آنچه بیش از پیش آشکار می شود این است که بدون تقویت امنیت روانی در محیط کار نمی توان  از کارکنان انتظار داشت که بازدهی بالایی داشته باشند. اینکه کارمندان از نظر روانی چگونه احساس امنیت می کنند، دلالت بر نوآوری، تعامل تیمی، بهره وری و در نهایت موفقیت در تجارت دارد. “Dominic Monkhouse”، مربی تجارت جهانی می گوید: «ایمنی روانی برای هر تجارت در حال رشد ضروری است. من به عنوان مدیر عامل سه تجارت سریع در حال رشد، آن را با چشمان خودم دیده ام. در ذهنم تردیدی نیست که یک عامل بزرگ در افزایش موفقیت کاری ست.»

دیدگاهتان را بنویسید

بستن