زندگی شادقانون جذبمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگی

اگر می خواهید مقاومت روحی شما بالا رود دلسوزی برای خود را فراموش نکنید.

دلسوزی برای خود

به زبان ساده، دلسوزِ خود بودن یعنی به همان اندازه که به دیگران مهر می‌ ورزید به خودتان نیز مهر بورزید. این موضوع ربطی به صفات ناشایست خودپسندی و خودخواهی ندارد. وقتی زندگی ضربه‌ ای به شما می‌ زند، دلسوزی برای خود به شما کمک می‌ کند به زندگی ادامه دهید؛ بر مشکلات خود غلبه کنید و کنترل امور زندگی‌ تان را در دست بگیرید. روان‌ شناسان به این نتیجه رسیده‌ اند که دلسوزی برای خود مهم‌ ترین مهارت از مهارت های زندگی است و می‌ تواند تاب‌ آوری، شهامت، انرژی و خلاقیت فرد را افزایش دهد.

این گفته را اغلب شنیده اید که بیشتر انسان ها نیمه خالی لیوان را بهتر می بینند. ما تجربیات دلپذیر، آرامش بخش و مثبت را زودتر از یاد می بریم. مغز ما از این خود دلسوزی نسبت به خودمان، برای تضمین بقای ما استفاده می کند. زیرا  همانطور که می دانید، در اوایل تاریخ بشری، کسانی که بیشتر در معرض خطر بودند و بیشتر به تهدیدهای احتمالی توجه می کردند، بیشتر زنده می ماندند. (در شرایط امروز، ممکن است بگوییم که کسانی که سخت گیری های جدی را انجام می دهند، احتمالاً از کرونا ویروس در امان خواهند بود.)

بنابراین، از بسیاری جهات، خود دلسوزی برای بقا معنی می یابد؛ اما برای این که انعطاف پذیر باشیم باید بتوانیم مغز را از منفی بافی، واکنش پذیری و انقباض دور کنیم.

بیاموزیم فکر را از منفی بافی دور کنیم

بیاموزیم فکر را از منفی بافی دور کنیم

ذهن آگاه و دلسوزی برای خود به ما می آموزد تا آگاهی و افکار خود را بر احساسات خود سوار کنیم. بینش ذهنی آگاهانه به ما می آموزد که توجه و تمرکز خود را بر احساسات بگذاریم و به ما می آموزد تا احساسات منفی را تغییر دهیم. اکنون صدها مطالعه تأیید شده وجود دارد که پرورش احساسات مثبت و حس دلسوزی نسبت به خود، باعث تغییر احساسات منفی به قدردانی، مهربانی، شادی می شود و عملکرد مغز را تغییر می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری بهتر و چند راهکار موثر

خود دلسوزی یک پروتکل عملی است که توسط کریس گرمر در هاروارد و کریستین نف در دانشگاه تگزاس آستین تهیه شده است. خود دلسوز بودن و اهمیت دادن به خود در حد معقول باعث ایجاد احساس مثبت در ذهن ما می شود احساسی از دوست داشتن خود و تشکر و پاداش دهی به خودمان در قبال اهداف مثبتی که به آن ها رسیده اید و انگیزه ای می شود برای تلاش های بیشتر.

در اینجا دو روش ساده از خود دلسوزی ذهن وجود دارد که می تواند به ذهن شما کمک کند تا به سمت دیدن نیمه پر لیوان سوق دهد:

دو روش دلسوز بودن برای خود

دو روش دلسوزی برای خود

متخصص روانشناسی دلسوزی برای خود، «لیندا گراهام» دو روش برای کاهش اضطراب و ترس را ارائه می دهد:

  1. دلسوزی برای خود را امتحان کنید

برای ایجاد و تقویت و تمرین سلول های عصبی، هر لحظه متوجه شدید احساس شدید بی حوصلگی، حقیر بودن، پشیمانی و غیره کردید دستتان را روی قلب خود بگذارید (این باعث آزادسازی اکسی توسین، هورمون ایمنی و اعتماد می شود.) سعی کنید با تجارب تلخ خود همدردی کنید. رنج را بشناسید و دلداری بدهید و به خود بگویید، «این اتفاق واقعا برای همه مردم ناراحت کننده است!» یا «این کار سخت است!»

سپس این عبارات را برای خودتان تکرار کنید (یا از جملاتی که برای شما بهتر باشد):

  • باید در این لحظه با خودم مهربان باشم.
  • من این لحظه را دقیقاً همانطور که هست می پذیرم.
  • باشد که من به خودم تمام دلسوزی های مورد نیاز خود را تقدیم کنم.
این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با صبر و تحمل کردن به موفقیت برسیم؟ (2)

از ویلیام جیمز، بنیانگذار روانشناسی آمریکایی می گوید: «پذیرش آن چه اتفاق افتاده است اولین قدم برای غلبه بر پیامدهای هر گونه بدبختی است.»

کارل راجرز در این رابطه می گوید: «وقتی خودم را دقیقاً همانطور که هستم می پذیرم، می توانم تغییر کنم.»

شفقت، منبعی برای مقاومت در مقابل مشکلات است و شما به همان اندازه دیگران مستحق دلسوزی برای خود هستید.

به تکرار عبارات ادامه دهید تا زمانی که تغییر درونی را احساس کنید: دلسوزی و مهربانی و مراقبت از خود را قوی تر از احساسات منفی قرار دهید.

دلسوزی

  1. دلسوزی برای خودتان را به عنوان یک روش مداوم ادامه دهید

عبارات دلسوزانه ذهنی و سنتی زیر را تمرین کنید:

  • در این لحظه و در هر لحظه با خودم مهربان هستم.
  • این لحظه را دقیقاً مانند هر لحظه دیگر می پذیرم.
  • خودم را دقیقاً همانطور که هستم در هر لحظه قبول می کنم.
  • به خودم دلسوزی را که لازم دارم، تقدیم کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن