مسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگیموفقيت در كار

ویژگی‌های افراد موفق در مقایسه با دیگران

ویژگی های افراد موفق

 

وارن بافت در سرمایه گذاری و ایجاد مشاغل طولانی مدت موفق است. بیل گیتس در ایجاد یک امپراتوری نرم افزاری موفق بود که، روش استفاده از رایانه ها را تغییر داده است. گاندی در هدایت هند در استقلال موفق شد. موفقیت در بسیاری جهات و اشکال حاصل می شود. نکته جالب اینجاست که بیشتر افراد موفق دارای خصوصیات بسیار مشابهی هستند. در حقیقت ویژگی های افراد موفق شباهت هایی دارد که می تواند برای ما الهام بخش باشد.

شناخت ویژگی های افراد موفق به شما کمک می کند تا این خصوصیات را در خودتان پرورش دهید و این ویژگی ها را تبدیل به عادات مفید در زندگی تان کنید. اگر آن چه که امروز تجربه می کنید را دوست ندارید، باید واکنش خود نسبت به وقایع و اتفاقات را تغییر دهید چرا که تجربه امروز شما نتیجه انتخاب هایتان در گذشته است. حتما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا افراد موفق سبک زندگی متفاوتی با ما دارند؟

شما قادر به کنترل افکار، تصویرسازی های ذهنی و افکارتان هستید. اگر تا امروز مانند افراد عادی زندگی کرده اید، در این مطلب قصد داریم تا وجه تفاوت زندگی افراد موفق با دیگر افراد را مورد بررسی قرار دهیم. برای بهبود سطح زندگی خود با ما همراه باشید.

برخی خصوصیات افرد موفق

برخی ویژگی های افراد موفق

 

 هدف

شاید مهم ترین و اولین مورد از ویژگی های افراد موفق داشتن هدف است. چشم انداز و هدف را مشخص کنید. افراد موفق به طور مداوم در زندگی خود به دنبال شفافیت هستند. آن ها می دانند چه می خواهند و از رویای خود پیروی می کنند. خواسته ها و عقاید مبهم منجر به نتایج مبهم می شوند. این حس جهت گیری است که به آن ها قدرت پایداری می دهد تا به اهداف و  رویاهایشان برسند.

 تخصص و تعالی

مهم نیست که چه چیزی را دنبال می کنند، آن ها بهترین در زمینه کاری خود می شوند. آن ها تسلط خود را دنبال می کنند و می فهمند که پول محصول فرعی از ارزش های مورد نظر و پیشنهادی آن ها ست.

این مقاله را هم بخوانید:  5 نکته برای بهبود پیشرفت شغلی

تمرکز

افرادی که موفقیت را تجربه می کنند می دانند چگونه تمرکز کنند. آن ها می دانند که نمی توانند همه کارها را انجام دهند. بنابراین بر فعالیت هایی تمرکز می کنند که به آن ها بیشترین انگیزه را برای رسیدن به اهدافشان می دهد. به اعتیاد به کارهای چند منظوره اعتقاد ندارند و می دانند که سریعترین راه برای انجام کارهای خود، انجام یک باره و درست کارها ست.

نگرش مثبت و پشتکار

یکی دیگر از ویژگی های افراد موفق، نگرش مثبت و پشتکاراست.  افراد موفق خوش بینی واقع بینانه دارند. زیرا مهم نیست که نتیجه چه باشد، آن ها معتقدند موفقیت برایشان اجتناب ناپذیر است. آن ها معتقدند مانند کودکی که راه رفتن را یاد می گیرد ، ابتدا باید اقدام کند و سپس مطابق بازخوردهایی که بدست می آورند، عملکردشان را اصلاح کنند. این نگرش مثبت اجازه می دهد تا وقتی همه کارها به خوبی پیش نمی رود، پایداری و مقاومت کنند.

انعطاف پذیری

اکثر افراد موفق ابتدا با کاری متفاوت شروع کرده اند و بعدها در کسب وکار دیگری به موفقیت دست یافته اند. (مثال: استیو جابز با رایانه شروع کرد و بعد به سراغ  انیمیشن رفت و با iPod موفق شد.) جهان همیشه در حال تغییر است. افراد موفق در همه امور زندگی خودشان را با تغییرات وفق می دهند.

نکات قابل توجه

دست از سرزنش کردن دیگران بردارید

باور داشته باشید که مشکلات شما مربوط به خودتان است، نه پدر و مادر یا همسرتان. علاوه بر این درک کنید که هیچ کس به غیر از خودتان مسئول زندگی شما نیست پس با طرز فکر درست برای پیدا کردن بهترین راه حل تلاش کنید و به دنبال  بهانه ای برای مقصر جلوه دادن دیگران نباشید. در حقیقت مهم نیست که چقدر دیگران را مقصر می دانید و آن ها را سرزنش می کنید، زیرا هیچ کدام از این ها شما را تغییر نخواهد داد.

این مقاله را هم بخوانید:  تحقیقات جدید دانشگاه ایالتی سن دیگو در تاثیرات استفاده بیش از حد اینترنت

اگر می خواهید جزو 10 درصد افراد موفق به شمار آیید باید دست از مقصر شناختن دیگران و یا سرزنش آن ها بردارید و خودتان مسوولیت کامل زندگیتان را به عهده بگیرید.

 

دست از سرزنش کردن دیگران بردارید

فقط بر چالش هایی تمرکز کنید که قادر به حل آن ها هستید

گاهی اوقات ما انسان ها خودمان را درگیر حل کردن چالش هایی می کنیم که نه تنها قادر به حل کردنشان نیستیم، بلکه با درگیر شدن باعث وخیم تر شدن شرایط نیز خواهیم شد. با توجه به  ویژگی های افراد موفق، برای رسیدن به موفقیت باید بر روی موضوعی تمرکز کنید که تحت کنترل شماست و می توانید با مهارت های خود آن را حل کنید شاید برای حل کردن این چالش ها مجبور شوید که ریسک کنید و موقعیت خود را به خطر بیاندازید اما در هر صورت هر اتفاقی که رخ دهد، خودتان مسئول آن هستید مه دیگران.

استراتژی های موفقیت خود را هوشمندانه انتخاب کنید

همانطور که می دانید دستیابی به موفقیت کار ساده ای نیست، به عبارت دیگر رسیدن به آن کاری که 90 درصد افراد جامعه قادر به انجام آن نیستند موفقیت نام دارد. استراتژی شما برای دستیابی به هدفی که تعیین می کنید باید هوشمندانه، قابل سنجش و واقع بینانه باشد، در غیر اینصورت نمی توانید منتظر پیشرفت باشید. آن چیزی که شما را با 90 درصد مردم متمایز می سازد استراتژی شما در طول مسیر موفقیت است.

همواره در مسیر خود ثابت قدم باشید

برای تبدیل شدن به یک فرد موفق شما به زمان و همچنین تلاش زیادی نیاز دارید پس توقع این که در طول یک روز یا یک هفته به موفقیت دست یابید منطقی نمی باشد . در مسیر موفقیت باید آن قدر مقاوم باشید تا به فردی پویا، مبتکر و فعال تبدیل شوید که هیچ چیز مانع رسیدن شما به هدفتان نشود.

شاید گاهی اوقات در طول مسیر به موانع برخورد کنید اما این موانع جزو مسیر موفقیت هستند. انسان های موفق چالش ها را به عنوان یک فرصت می بینند، اگر شما هم می خواهید جزو این دسته از افراد باشید نباید با بروز مشکلات تسلیم شوید و دست از تلاش کردن بردارید. در واقع یکی دیگر از ویژگی های افراد موفق سماجت و پیگیری امور است. ثابت قدم بودن تنها چیزی است که باعث می شود شما در مسیر درست به اهدافتان دست یابید.

این مقاله را هم بخوانید:  صداقت در گفتار و شجاعت در کار، موفقيت به همراه دارد

 همواره در مسیر خود ثابت قدم باشید

باور کنید که هیچ موفقیتی ساده به دست نمی آید

مغز انسان به طور ذاتی منتظر دریافت نتایج فوری است، بنابراین اکثر افراد بر این باورند که می توانند با 10 روز یا یک ماه تلاش کردن راه موفقیت را طی کنند و خواسته هایشان را رقم بزنند اما باور کنید همانطور که در ویژگی های افراد موفق دیده اید، هیچ موفقیتی ساده به دست نمی آید.

پشت پرده ی هر موفقیتی، تلاش بی وقفه فردی است که ناامید نشده و با وجود تمام مشکلات باز هم در مسیر خود ثابت قدم مانده است. در طول مسیر پیشرفت، شما به فرد جدیدی تبدیل می شوید که دارای مهارت ها، شخصیت و همچنین ذهنیت متفاوتی است پس نباید توقع داشته باشید که این خصوصیات 10 روزه در شما تغییر کنند. شاید اکنون از خود بپرسید که موفقیت چقدر زمان می برد؟ در حقیقت رسیدن به خواسته ها و موفقیت در هر حرفه ای متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

از منفی بافی دوری کنید

زمانی که دیگران تلاش شما را در کار می بینند، با تغییر وضعیت شاید دائما با منفی بافی گوش شما را پر کنند و یا بابت هر نکته ی کوچکی سرزنشتان کنند اما برای اینکه به فرد موفقی تبدیل شوید نباید به آنها گوش دهید. به ویژگی های افراد موفق توجه کنید و حرف ها و نکوهش های افراد دیگر را نادیده بگیرید و سرگرم کارتان باشید، پس از مدتی می بینید که دست از منفی بافی هایشان بر می دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن