آموزش كارآفرينیبرندسازی شخصیمدیریت برندموفقيت در كار

اهمیت طراحی لوگو

هدف از طراحی لوگو چیست و چرا اهمیت دارد؟

اگر به اطرافتان نگاه کنید، دست کم 10 مورد لوگوی مختلف را به راحتی پیدا خواهید کرد. آن ها در هر کجا که می رویم در اطراف ما پراکنده اند. در فرهنگ و شیوه زندگی ما تعبیه شده اند و بر تصمیمات ما تأثیر می گذارند و بر ارزش های یک شرکت تاکید دارند. اما واقعاً اهمیت طراحی لوگو چیست و هدف از تهیه آن چیست؟ این چیزی است که صاحبان مشاغل و طراحان گرافیک قبل از کار باید بدانند.

نقش اصلی یک لوگو شناسایی است. اهمیت طراحی آرم یا لوگو همین است. این را بخاطر بسپارید و همه توصیف های دیگری را که می خواهید بشنوید، فراموش کنید. شناسایی همان چیزی است که برای یک آرم خوب مهم است. روندها می آیند و می روند، ابزارها و تکنیک های طراحی تکامل می یابند، آن چه که ما از دیدن یک آرم درک می کنیم ممکن است حتی با گذشت زمان تغییر کند؛ اما مهمترین هدف آن همیشه این خواهد ماند؛ این است: «لوگو برای شناسایی شخص، محصول، مشاغل یا خدماتی ست که مورد نظر شماست.»

این بدان معنی است که شما به عنوان یک طراح (یا صاحب مشاغل) قبل از کار بر روی هر ایده ای، نیاز دارید تا محیطی که آرم برای آن مطرح می شود را کاملاً درک کنید. رقبای برند کیست و چگونه به نظر می رسند؟ چه رنگ و نمادی از قبل متعلق به شرکت بوده است؟ هدف شرکت چیست؟ مخاطبان چه کسانی هستند؟

طراحی لوگو ابزاری استراتژیک است، این یک هنر نیست!

طراحی لوگو ابزاری استراتژیک است، این یک هنر نیست!

طراحی لوگو هنر نیست! بسیاری از افراد آن ها را از منظر هنر اشتباه می گیرند؛ زیرا آرم ها یک شیء بصری هستند. نقش ما به عنوان طراح این نیست که یک چیز زیبایی را طراحی کنیم و نه برای طراحی چیزی که ما یا مشتری شخصاً ظاهر آن را دوست داریم، اهمیت طراحی لوگو  در این است که باید با طراحی آن به عنوان ابزاری استراتژیک تجارت رفتار شود که به شما امکان می دهد یک شرکت در آن شناسایی شود. دنیای وسیعی که شرکت شما در آن فعالیت می کند. البته، در بحث هنر هنوز هم می تواند جالب به نظر برسد، اما هنر باید یک عامل ثانویه در هنگام طراحی یک آرم باشد و عامل اول همیشه شناسایی ست.

این مقاله را هم بخوانید:  موفقیت در کار و راه حل های آن

یک طراحی لوگو نیازی به معانی پنهان ندارد

طراحان غالباً از ابتدا قصد دارند یک آرم پر از معنی را از ابتدا طراحی کنند؛ اما این مورد نیاز نیست. تمرکز باید روی شناسایی باشد. هر معنا یا ارتباطی با تعامل با زمان و به تدریج به وجود می آید. در حقیقت یک لوگوی جدید یک کشتی خالی است و از روز اول هیچ معنایی برای بینندگان ندارد. حتی اگر به عمد کنار برند اضافه شود. با گذشت زمان، از طریق بازاریابی مداوم  و تعاملاتی که مشتریان با مارک شرکت انجام می دهند، معانی اضافه می شود. برای درک واقعی این که منظورم چیست، به تصویر علامت تیک و سیب نگاهی بیندازید.

خوب،

خوب، بنابراین اکنون ما این راه را پیدا کردیم، بیایید ببینیم که چرا آرم ها اهمیت دارند …

چرا لوگوها برای جهان اهمیت دارند؟

آن ها چهره یک تجارت، محصول یا خدمات هستند. هنگامی که کسب کاری را در ذهن تصویر می کنید، بلافاصله آرم آن به ذهن شما می آید، مثل یک سیب گاز زده. هنگامی که یک آرم را مشاهده می کنید که با آن آشنا هستید، همانطور که با لوگوی نایک و اپل در بالا امتحان کردید، بلافاصله آن را با خاطرات، تجربیات و تعامل خود با برند تجاری مرتبط خواهید کرد.

راهی برای تشخیص فوری برند ایجاد کنید

در اهمیت طراحی لوگو  باید گفت یک لوگوی خوب به یاد ماندنی خواهد بود و به مشتریان کمک می کند تا از این برند استفاده کنند. شکل ها و رنگ ها برای پردازش و به خاطر سپردن مغز انسان آسان تر از کلمات هستند. این بدان معناست که اگر هویتتان در بازار بی نظیر باشد، می توانید به دوستان خود توصیه کنید و در خاطر آن ها ثبت و در پیشرفت خود استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  7 قانون طلایی رسیدن به موفقیت و ثروت

طراحی لوگو بر تصمیمات ما تأثیر می گذارد

از همان روز اول ما در ذهن خود یک کتابخانه تصویری از آرم های مورد نظر ایجاد کنید و شروع به پیوند دادن قلم ها، شکل ها و رنگ ها با احساسات و اشیاء خاص می کنیم. با نگاه ساده به یک آرم، افراد خواه آن برند را دوست داشته باشند یا نه، بلافاصله قضاوت خواهند کرد و آن محصول یا خدمات را به روشی خاص با حس شخصی درک می کنند.

اگر احساس کنند آن شرکت خیلی گران یا نامناسب به نظر می رسد از ارتباط با آن خودداری خواهند کرد. به همین ترتیب، اگر آرم از نظر نوع شرکت، محصولات یا خدمات مورد نظر در نگاهی به آرم های آن، عالی به نظر برسند و مایل به همکاری با آن باشند؛ به طور جدی با شرکت درگیر خواهند شد و محصولات و خدمات آن را خریداری خواهند کرد.

به همین دلیل ضروری است که آرم به طور صحیح نمایانگر تجارت شما باشد، زیرا می خواهید مخاطبان مناسب را جذب کنید. این آرم انتظارات شرکت را تشکیل می دهد و اگر نتواند آن موارد را برآورده کند، همه چیز شروع به پس رفت خواهد کرد.

اولین تصور خوب را ایجاد کنید

با وجود رقابت زیاد در دنیای بسیاری از مشاغل در جهان امروزی، طراحی یک آرم فرصتی برای تحت تاثیر قرار دادن و جذب مخاطبان است. برخی از صاحبان مشاغل از طراحان کم هزینه آماتور استفاده می کنند، بدون این که بدانند طراحی قوی چقدر می تواند مهم باشد.

IAN PAGET  (طراح موفق گرافیک) می گوید: «چیزی گرانتر از طراحی ارزان نیست.»

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه عادت های مخرب باعث از دست دادن شغلمان می شوند؟

 

ارتباط ارزش های مارک و معنای اضافی

ارتباط ارزش های مارک و معنای اضافی

اگرچه  اهمیت طراحی لوگو شناسایی هویت است؛ اما می توان از آن ها برای ارتباط پیام ها و ارزش های مهم برند استفاده کرد. فقط فراموش نکنید که آن را ساده نگه دارید در حالت ایده آل فقط به یک ایده کلیدی بپیوندید.

به عنوان نمونه، طراحی آرم برای آمازون لبخندی را در زیر نام خود نشان می دهد که خوشبختی دریافت چیزی ست که واقعاً می خواستید. این مثبت بودن با رنگ پرتقالی نشان داده شده است؛ رنگی که من شخصاً با گرما، سرگرمی و آفتاب آن را مرتبط می کنم. فراتر از بدیهیات، لبخند نیز به صورت پیکان است و A را به Z متصل می کند و نشان می دهد که آن ها طیف گسترده ای از محصولات را ارائه می دهند. بسیار هوشمندانه!

با درک واقعی از نقش یک طراحی آرم و لوگو، قادر خواهید بود به جای ایجاد یک تصویر زیبای صرف، از شناسه های برندهای محکمی را که برای تجارت ایجاد می کند، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن