بازرگانی خندانصادرات تخم مرغ

6 دلیل برای ارزش غذایی تخم‌مرغ و اینکه سالم ترین غذای سیاره زمین است

ارزش غذایی تخم‌مرغ

 

تخم‌مرغ ها آنقدر مغذی هستند و از ارزش غذایی بالایی برخوردارند که اغلب از آن ها به عنوان «مولتی ویتامین طبیعی» یاد می شود. همچنین حاوی آنتی اکسیدان های منحصر به فرد و مواد مغذی قدرتمندی هستند که بسیاری از افراد کمبود آن ها را در بدن خود دارند.

در این مقاله 6 دلیل وجود تخم‌مرغ در میان غذاهای سالم کره زمین آورده شده است:

 

1- تخم‌مرغ کامل از مغذی ترین غذاهای کره زمین است

در مورد ارزش غذایی تخم‌مرغ باید گفت که یک تخم‌مرغ کامل حاوی طیف شگفت انگیزی از مواد مغذی است. در حقیقت، مواد مغذی موجود در آن به اندازه کافی برای تبدیل یک سلول لقاح یافته به یک مرغ کامل اختصاص یافته است. تخم‌مرغ ها مملو از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین با کیفیت بالا، چربی های خوب و سایر مواد مغذی کمتر شناخته شده هستند.

یک تخم‌مرغ بزرگ شامل:

  • ویتامین B12 (کوبالامین)
  • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
  • ویتامین A
  • ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)
  • سلنیوم است.

تخم‌مرغ همچنین حاوی مقادیر کمی تقریباً از هر ویتامین و ماده معدنی مورد نیاز بدن انسان است. از جمله کلسیم، آهن، پتاسیم، روی، منگنز و ویتامین E. یک تخم‌‌‌مرغ بزرگ حاوی 77 کالری، با 6 گرم پروتئین با کیفیت، 5 گرم چربی و مقدار کمی کربوهیدرات است. بسیار مهم است که بدانید تقریباً تمام مواد مغذی موجود، در زرده وجود دارد و سفیده فقط پروتئین دارد. تخم‌مرغ کامل، در مقایسه با کالری حاوی مقدار بسیار زیادی مواد مغذی‌ست. مواد مغذی در زرده وجود دارد، در حالی که سفیده ها بیشتر حاوی پروتئین هستند.

 

2- مصرف تخم‌مرغ خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد

البته دلیل اصلی هشدار به مردم با وجود ارزش غذایی تخم‌مرغ این است که تخم‌مرغ ها از نظر کلسترول سرشار هستند. یک تخم‌مرغ بزرگ حاوی 212 میلی گرم کلسترول است که در مقایسه با اکثر غذاهای دیگر بسیار زیاد است. با این حال منابع معتبر می گویند، در این محصول، کمترین تأثیر را روی سطح کلسترول در خون را دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  نقش صادرات تولیدات ملی در ارزآوری

کبد شما هر روز کلسترول تولید می کند. میزان تولید شده به میزان خوراک شما بستگی دارد. اگر کلسترول زیادی از غذا دریافت کنید، کبد شما تولید کمتری می کند. اگر کلسترول نمی خورید، کبد مقدار بیشتری از آن تولید می کند. مساله این است که، بسیاری از مطالعات نشان می دهد تخم‌مرغ در واقع مشخصات کلسترول شما را بهبود می بخشد. چندین مطالعه چگونگی تأثیر تخم‌مرغ بر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بررسی کرده است و هیچ ارتباطی بین این دو یافت نشده است. برعکس، تخم‌مرغ با سلامتی مرتبط است.

 

3- تخم‌مرغ ها حاوی کولین، ماده مغذی مهم هستند

کولین ماده مغذی کمتر شناخته شده ای است که اغلب با ویتامین های ب کمپلکس گروه بندی می شود. درباره ارزش غذایی تخم‌مرغ همین بس که کولین یک ماده مغذی ضروری برای سلامت انسان است و برای فرآیندهای مختلف در بدن مورد نیاز است و برای سنتز انتقال دهنده عصبی استیل کولین لازم است و همچنین یکی از اجزای غشای سلولی است. مصرف کم کولین در بیماری های کبدی، بیماری های قلبی و اختلالات عصبی نقش دارد.

این ماده غذایی ممکن است به ویژه برای زنان باردار مهم باشد. مطالعات نشان می دهد که مصرف کم کولین می تواند خطر نقص لوله عصبی را افزایش داده و منجر به کاهش عملکرد شناختی در نوزاد شود. بهترین منابع کولین در رژیم غذایی زرده تخم‌مرغ و جگر گوشت گاو است. یک تخم‌مرغ بزرگ حاوی 113 میلی گرم کولین است.

 

4- تخم‌مرغ حاوی پروتئین های با کیفیت بالا با مشخصات اسید آمینه کامل است

پروتئین ها عناصر اصلی سازنده بدن هستند و هم از نظر ساختاری و هم از نظر کاربردی عمل می کنند. آن ها از اسیدهای آمینه ای تشکیل شده اند که به هم متصل و مانند مهره هایی روی یک رشته هستند که به شکل های پیچیده جمع شده اند. حدود 21 اسید آمینه وجود دارد که بدن شما برای ساخت پروتئین های خود استفاده می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  یک نمونه کارافرینی موفق در تولید تخم مرغ

9 مورد از این موارد توسط بدن تولید نمی شوند و باید از رژیم غذایی تهیه شوند. آن ها به عنوان اسیدهای آمینه ضروری شناخته می شوند. کیفیت یک منبع پروتئین با مقادیر نسبی این اسیدهای آمینه ضروری تعیین می شود. یک منبع پروتئینی که همه آن ها را در نسبت های مناسب داشته باشد، منبعی با کیفیت بالاست.

ارزش غذایی تخم‌مرغ آن را از بهترین منابع پروتئین معرفی می کند. در حقیقت، ارزش بیولوژیکی (معیار کیفیت پروتئین) غالباً با مقایسه آن با تخم‌مرغ، که به آن ها نمره کامل 100 داده می شود، ارزیابی شده است.

 

5- تخم‌مرغ ها با لوتئین و زاگزانتین، از چشم محافظت می کنند

دو آنتی اکسیدان در تخم‌مرغ وجود دارد که می تواند اثرات محافظتی قوی بر روی چشم داشته باشد. به آن ها لوتئین و زاگزانتین گفته می شود که هر دو در زرده یافت می شود. لوتئین و زاگزانتین در شبکیه چشم، قسمت حسی، جایی که از چشم در برابر نور مضر خورشید محافظت می کنند، جمع می شوند. این آنتی اکسیدان ها به طور قابل توجهی خطر تخریب ماکولا و آب مروارید را کاهش می دهند که از علل اصلی اختلال بینایی و نابینایی در افراد مسن است.

 

6- صرف تخم‌مرغ برای صبحانه می تواند به شما در از دست دادن چربی بدن کمک کند

تخم مرغ فقط مقدار کمی کربوهیدرات دارد، اما مقدار زیادی پروتئین و چربی را شامل می شود. به همین دلیل، دیدن مطالعاتی که نشان می دهد که خوردن تخم‌مرغ برای صبحانه ممکن است منجر به کاهش چربی شود، جای تعجب ندارد.

این مقاله را هم بخوانید:  یک نمونه کارافرینی موفق در تولید تخم مرغ

در یک مطالعه، 30 زن دارای اضافه وزن یا چاق، یک صبحانه با تخم مرغ یا نان شیرین مصرف کردند. در هر دو گروه، صبحانه مقدار کالری یکسانی داشتند. زنان در گروه تخم‌مرغ احساس سیری بیشتری داشتند و کالری کمتری را برای بقیه روز و 36 ساعت آینده مصرف کردند.

در مطالعه دیگری که به مدت 8 هفته ادامه داشت، خوردن تخم‌مرغ برای صبحانه منجر به کاهش وزن قابل توجهی در مقایسه با همان مقدار کالری دریافتی از نان شیرین شد. بنابراین تخم‌مرغ بسیار سیر کننده است. در نتیجه، خوردن تخم‌مرغ برای صبحانه ممکن است مصرف کالری را در اواخر روز کاهش دهد و باعث کاهش چربی شود. کاهش 34٪ بیشتر دور کمر (نشانگر خوبی برای چربی های شکم خطرناک) است.

توصیه

البته مهم است که به خاطر داشته باشید، همه تخم‌مرغ ها برابر نیستند. مرغ ها اغلب در کارخانه ها پرورش می یابند و خوراک آن ها بر پایه دانه است و در قفس تغذیه می شوند که ترکیب نهایی مواد مغذی آن ها را تغییر می دهد. بهتر است تخم‌مرغ غنی شده با امگا 3 خریداری کنید، که دارای مواد مغذی و سالم تری باشد..

در هر صورت اگر تخم‌مرغ سوپرمارکت معمولی تهیه می کنید و توانایی مالی یا دسترسی به سایرین را ندارید، هنوز هم انتخاب خوبی است. محتوای مواد مغذی تخم‌مرغ تا حد زیادی به نحوه تغذیه مرغ ها بستگی دارد. تخم‌مرغ های غنی شده با امگا 3 یا مرتع غنی از مواد مغذی سالم هستند. تخم‌مرغ از جمله مغذی ترین غذاهایی است که می توانید راحت و ارزان تر تهیه کنید و تقریباً تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز شما را تأمین می کند

دیدگاهتان را بنویسید

بستن