آموزش كارآفرينیکارآفرینی و مشاغل جدید

کارافرینی اجتماعی

آشنایی با کارآفرینی اجتماعی

کارافرینی اجتماعی (Social Entrepreneurship) به دنبال شناخت مشکلات اجتماعی و دستیابی به یک تحول جمعی با استفاده از اصول کارآفرینی، فرایندها و عملیات آن است. کارآفرینی اجتماعی فرآیند دنبال کردن راه حل های خلاقانه برای مسائل اجتماعی است. تعریف کارآفرینی اجتماعی از اولین باری که در دهه 1990، مطرح شد، در تکامل مداوم بوده است. امروزه، این امر به عنوان تجارت انجام می شود. به این ترتیب، در کارآفرینی اجتماعی سود دیگر هدف نهایی تجارت نیست؛ بلکه ابزاری برای دستیابی به اهداف وسیع تری است که به بهبود جامعه و محیط زیست کمک می کند.

کارآفرین اجتماعی فردی است که یک مشکل اجتماعی را تشخیص می‌دهد و از مفاهیم کارآفرینی برای سازماندهی، ایجاد، و مدیریت سرمایه، جهت ایجاد تغییر استفاده می‌کند. اغلب این کارافرینان به عنوان شرکت های با مسوولیت محدود با سود کم، تعاونی ها یا شرکت های منافع مشترک تشکیل می شوند. همه این نوع مشاغل حقوقی بازیگران ممتاز اقتصاد اجتماعی هستند. افرادی که این مشاغل اجتماعی را اداره می کنند، کارآفرینان اجتماعی نامیده می شوند و همانطور که بحث کردیم، میزان موفقیت آن ها مربوط به سود نیست. در عوض، آن ها از این که تجارتشان به نوعی دنیا را بهبود بخشیده است، احساس موفقیت می کنند.

در کارافرینی اجتماعی، ابتدا همه چیز مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد، تا یک مشکل خاص اجتماعی مشخص شود و سپس سازماندهی، ایجاد و مدیریت یک سرمایه اجتماعی برای دستیابی به تغییر مورد نظر انجام می گیرد این تغییر ممکن است شامل یک راه حل کامل برای رفع مشکل اجتماعی یا یک فرایند بهبود عملکرد با تمرکز بر بهتر شدن شرایط موجود باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  ضرورت آموزش مداوم کسب و کار

تفاوت های کارافرینی اجتماعی

کارآفرینی اجتماعی به دلیل گزاره ارزشمند و واقعیتی که دارد؛ هم باعث کسب مادیات و هم ایجاد منفعت معنوی در اجتماع می شود؛ بنابراین به طرز چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. کارآفرینی های اجتماعی برای ایجاد تحولات اجتماعی در نظر گرفته می شوند. در حالی که یک کارآفرینی عمومی به معنای رهبری برای افتتاح و آغاز یک تجارت جدید یا تنوع بخشیدن به کسب وکار قبلی ست؛ عمدتاً بر ایجاد سرمایه اجتماعی بدون اندازه گیری سود یا بازده مالی متمرکز می شود.

کارآفرینان در این زمینه با بخش ها و سازمان های غیرانتفاعی در ارتباط هستند؛ اما این امر نیاز به سودآوری را برطرف نمی کند. کارآفرینان برای ادامه روند کار و ایجاد تغییر مثبت در جامعه به سرمایه نیاز دارند. در کنار مشکلات جامعه، کارآفرینی اجتماعی  بر مشکلات زیست محیطی  نیز متمرکز است. بنیادهای حقوق کودک، گیاهان و محیط زیست، بنیادهای توانمندسازی زنان، نمونه هایی از اهداف کارافرینی های اجتماعی هستند. کارآفرینان اجتماعی می توانند آن دسته از افرادی باشند که با سازمان های غیرانتفاعی و غیردولتی در ارتباط هستند و برای رویدادها و فعالیت های جامعه سرمایه گذاری می کنند.

 

چهار رکن اصلی کارافرینی اجتماعی

 

چهار رکن اصلی کارافرینی اجتماعی

  1. دوام اقتصادی پروژه

مانند هر فعالیت تجاری پایدار، پروژه های کارآفرینی اجتماعی باید یک تقاضای واقعی را که قبلاً در یک مطالعه بازار مشخص شده است، برآورده سازند. یعنی کارافرینی اجتماعی برای ایجاد ثروت و شغل باید به اندازه کافی سودآور باشد.

  1. اهداف اجتماعی یا زیست محیطی

اهداف اجتماعی یا زیست محیطی برای این نوع پروژه ها بسیار مهم است زیرا آن ها« ارزش اجتماعی » و هدف تجارت را برای تیم و جامعه ایجاد می کنند. این اهداف که بیشتر در مورد بهبود جهان متمرکز شده است، می تواند دارای ماهیت های مختلفی باشد: از دسترسی به خدمات درمانی و صرفه جویی در مصرف انرژی تا کاهش بیکاری یا تشویق مصرف غذای محلی.

  1. توزیع سود

بسته به وضعیت قانونی شرکت، سود را می توان در درجه اول برای دستیابی بهینه اهداف اجتماعی و زیست محیطی سرمایه گذاری مجدد کرد. سود فردی بطور رسمی محدود و با نظارت دقیق است.

  1. حکومت

«مشارکت با دولت» کلمه کلیدی در کارآفرینی اجتماعی است. از آن جا که منافع جمعی همیشه منافع فردی را نتیجه می دهد، تصمیم گیری فرایندی مشترک بین آن ها ست. این بدان معناست که همه ذینفعان درگیر هستند: از مدیران و کارمندان گرفته تا مشتریان / کاربران، قدرت سیاسی محلی یا حتی قدرت ملی .

این مقاله را هم بخوانید:  اهمیت طراحی لوگو

مثال هایی برای کارافرینی اجتماعی

 

مثال هایی برای کارافرینی اجتماعی

در دنیای مدرن، بسیاری از کارآفرینان مشهور اجتماعی وجود دارند. برای مثال کارافرینی اجتماعی یک بستر آنلاین در هند است. فقرای روستایی و شهری در آن کشور می توانند به اعتبارات کم با نرخ بهره حداقل 2 درصد در سال دسترسی پیدا کنند. وام دهندگان از سراسر کشور می توانند مستقیماً به فقرا وام بدهند، سرمایه گذاری ها را ردیابی کرده و به طور مرتب بصورت آنلاین پرداخت ها صورت گیرد.

همچنین، بنیاد دیگری به نام جورج یک شرکت اجتماعی شناخته شده است. برنامه توانمندسازی زنان با ارائه آموزش حرفه ای، کشاورزی مشارکتی، توسعه تجارت و برنامه ریزی پس انداز و آگاهی را در بین زنان ایجاد می کند. این سازمان ها با به کارگیری اصول کارآفرینی اجتماعی، مشکلات اجتماعی را برطرف کرده و تحولات مثبتی در جامعه ایجاد می کنند.

زمینه کارآفرینی اجتماعی به سرعت در حال رشد است و توجه بسیاری از داوطلبان را به خود جلب می کند. اکنون در دانشگاه ها به یک اصطلاح رایج تبدیل شده است. دلیل محبوبیت روزافزونش آن است که افراد به کاری می پردازند که مدت هاست درباره آن دغدغه دارند و به آن فکر می کنند. افراد خلاق و کارافرینان برتر، ایده های درخشان خود را می سازند و در مقابل همه مشکلات هات سخت، تغییری در جامعه ایجاد می کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن