آموزش كارآفرينیکارآفرینی و مشاغل جدیدموفقيت در كار

نکات جدید درمورد گاو بنفش شما

گاو بنفش

گاو بنفش تئوری بسیار جذاب و جالبی ست که درسال 2003 توسط “SETH GODIN”مطرح شد. او برای روشن شدن  این مورد مثالی آورده است:
«اگر شما در حال گذر از یک جاده باشید و در کنار جاده تعداد زیادی گاو را مشاهده کنید، بعد از مدتی دیدن آن ها برای شما جذابیتی نخواهد داشت. اما اگر در بین آن گاوهای قهوه ای و سفید و سیاه،‌ یک گاو با رنگ بنفش وجود داشته باشد، توجه شما به آن جلب خواهد شد.»

نکته اصلی همان طور که در مثال بالا درک کردید، همان جلب توجه کردن و گیرایی یک محصول و متمایز بودن و خاص بودن آن است.

 گاو بنفش به چه معناست؟

گاو بنفش یک مفهوم بازاریابی است و بیان می کند که شرکت ها باید مواردی را که ارزش توجه  دارد، در محصولات یا خدمات خود بسازند و بکاربرند. ویژگی اصلی این مفهوم این است که باید چشم گیر باشد. اگر محصول یا خدمت شما چشم گیر نباشد به چشم نمی آید.

چرا رنگ بنفش؟

گاو بنفش و خود رنگ بنفش همیشه نمادی قوی از شکلات میلکا (MILKA) با تصویر گاوی روی آن بوده است و آن را به یک مارک قوی و شکلاتی تبدیل کرده اند که واقعاً در قفسه ها خودنمایی می کند.

ویژگی های چشم گیر بودن محصول یا خدمات:

جدید بودن
ارزشمند بودن
می توان درباره ی آن حرف زد
شایسته ی توجه است (جالب است)
استثنایی بودن

بنابراین گادین عقیده دارد که افرادی که طرز تفکر آن ها با عموم مردم هم‌خوانی ندارد به‌ شدت جذاب خواهند شد. در حقیقت «به هرچه که ممنوع شود، علاقه پیدا خواهیم کرد!»

این مقاله را هم بخوانید:  مهارت های ضروری زندگی که خارج ازمدرسه باید بیاموزید

چگونه گاو بنفش به دست می آورید؟ (نکات برگزیده از گاو بنفش)

لیستی از ده راه برای تغییر محصول خود ارائه دهید تا این محصول را برای مخاطبان شما جذاب کند. (فقط به فکر تبلیغات نباشید بلکه به راه های دیگر نیز فکر کنید.)
کمی فکر کنید …
کپی کردن و استفاده از روش های موفق دیگران…
کارهایی را که در صنعت شما فقط انجام نشده را پیدا کنید و آن ها را انجام دهید.
از خود در مورد شروع کار جدید بپرسید: «چرا که نه؟» و پیگیر و فعال باشید.

نکات قابل توجه جدید در مورد گاو بنفش

این اصطلاح درباره‌ی مزیت رقابتی ست. در توضیح کتاب آمده است که منظور از گاو بنفش، تولید محصول جدیدی ست که با تمام آن چه در بازار است متفاوت باشد. هنگامی که اصطلاح «گاو بنفش» با چاپ کتاب سث گدین به نام «با قابل توجه بودن تجارت خود را تغییر دهید»، اولین بار متولد شد، بازاریابان فکر کردند که جام موفقیت را یافته اند، اما متأسفانه بیشتر آن ها نکات مهمی را فراموش کردند و این است:

  • استعاره گاو بنفش گودین ایده او را ساده می کند. گودین نکته ای می گفت که جالب توجه بود: «هر چیز که ارزش صحبت کردن را دارد، ارزش توجه را نیز دارد.»
    یک گاو بنفش قطعاً در جهانی برجسته و نمایان تر می شود که هر گاو دیگری قهوه ای، سفید، سیاه یا ترکیبی از آن است؛ اما ما به عنوان بازاریاب بیش از توجه می خواهیم. ما فروش می خواهیم و برای انجام این کار، قابل توجه بودن کافی نیست: شما باید به شکلی قابل توجه باشید که برای مخاطبان شما معنی دار باشد.
  • اگر به استعاره گاو بنفش برگردیم، فکر می کنید چند نفر گوشت گاو بنفش را می خورند؟ مطمئن نیستم حداقل تا 20 سال تحقیق و تجربه در دنیای واقعی نشان خواهد داد که خوردن آن بی خطر است. بنابراین، بله، شما باید متفاوت باشید اما به روشی مفید.
این مقاله را هم بخوانید:  افزایش بازدهی شغلی

خود گودین چنین می گوید:

وی چهار سال پس از انتشار گاو بنفش در روزنامه گاردین نوشت: «مورد توجه قرار گرفتن صرف برای تجارت مهم و اساسی نیست.» برهنه دویدن در خیابان توجه شما را جلب می کند، اما نتیجه چندانی نخواهد داشت. آسان است که یک شیرین کاری انجام دهید، اما مفید نیست …  مواردی که مردم به آن اهمیت نمی دهند، قابل توجه نیست…

آیا در کسب وکار خود به سودمند و مفید بودن نیز توجه کرده اید؟ جی بایر می گوید: «چه می شد اگر به جای این که بخواهید شگفت انگیز شوید، فقط روی مفید بودن تمرکز می کردید؟ اگر تصمیم گرفتید به جای تبلیغ کردن، عالی باشید چه می شد؟»

قصد ما این است که در این مقاله بگوییم که هرچه مفیدتر باشید، چشمگیرتر (یا شگفت انگیز) می شوید. با مفیدتر بودن از رقبای خود پیشی میگیرید و در نظر مشتریان قابل توجه می شوید. از خود بپرسید: چگونه پیشنهاد و محصول یا خدمت من بهتر از رقبا خواهد بود؟ و آیا مخاطب من اهمیتی می دهد؟
رویکرد گاو بنفش یک مشکل دیگر نیز دارد که خود گودین تشخیص می دهد:

«وقتی چیزی مردم را مجذوب خود می کند و فروش را بالا می برد، سرانجام دیگران نیز این الگو را دنبال می کنند. به زودی، همه مزرعه ها پر از آن خواهد شد و سپس گاو بنفش شما دیگر قابل توجه نیست و این همیشه اتفاق خواهد افتاد.»

پس همیشه در صدد یافتن راه های تمایز بودن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن