آموزش كارآفرينیسخنران کسب و کار و توسعه فردیمشاوره شغلی و توسعه فردیموفقيت در كار

ضرورت آموزش مداوم کسب و کار

 آموزش مداوم

 

یکی از هزینه های اصلی در کسب و کار، هنگام بودجه بندی می ­تواند آموزش مجدد و بروز رسانی دانش کارمندان باشد. اما سرمایه گذاری روی کارمندان خود از طریق یک برنامه آموزش مداوم، گام مهمی در جهت رشد کسب و کار شماست. ضرورت آموزش مداوم برای کسب و کار موضوع مهمی­ ست که کمتر به آن پرداخته می شود.

صنایع دائماً در حال تغییر هستند. آموزش مداوم برای کارگران و کارفرمایان لازم است تا با آخرین تحولات، مهارت ها و فن آوری های جدید مورد نیاز برای رشته های خود آشنا شوند. برخی از مشاغل نیز برای تبعیت از قوانین، به ادامه تحصیل نیاز دارند. مثل تمدید ادامه کار و یا عضویت در انجمن یا نهادی خاص که مجوز نیاز دارد.

به طور کلی، ادامه تحصیل و یا آموزش، راهی است که متخصصان بتوانند در حوزه های خود پایدار بمانند و از دیگران عقب نیافتند. بسیاری از مشاغل نیاز به ادامه تحصیل دارند. به عنوان مثال، معلمان، نمایندگان املاک و مستغلات و مهندسین ملزم به داشتن پایه آموزش و سپس دریافت مدرک گذراندن دوره در زمینه های خود هستند. حتی مشاغل آزاد برای این که در دنیای پر از رقابت امروزی بروز بمانند، نیاز به آموزش دارند.

ضرورت آموزش مداوم برای کسب و کار در قالب های مختلف مشاهده می­ شود که بسیاری از آن ها  برای برنامه های کاری انعطاف پذیر هستند. این برنامه ها می ­تواند در دانشکده ها و دانشگاه ها، سمینارها، همایش ها و مراکز آموزشی یا محل کار، به صورت حضوری یا آنلاین برگزار شود. ادامه تحصیل یا آموزش اغلب به صورت برنامه های تکمیل مدارک، مثل: اخذ گواهی­نامه، برنامه های دریافت لوح تندیس یا مدرک و دیپلم برگزار می­ شود. هوارد (Howard) می­ گوید: «برنامه های آموزش عالی و مداوم غیر سنتی اکنون به مراتب بیشتر از همیشه در دسترس است.»

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه در محل کار حرفه ای عمل کنیم

دلایل اجرای یک برنامه آموزش مداوم

دلایل اجرای یک برنامه آموزش مداوم

 

1- افزایش بهره وری

افزایش بهره وری یکی از موثرترین دلایل سرمایه­ گذاری در زمینه آموزش برای سازمان شما­ست. این یک مفهوم ساده است: واضح است که هرچه فرد در کار خود ماهر شود، بهتر و موثرتر و در زمان کمتری کار      می کند. مطالعه تحقیقاتی توسط (Gartner) گارتنر نشان می ­دهد که به ازای هر 1 ساعت آموزش کارمندان، 5 ساعت در سال صرفه جویی می­ شود.

2- حفظ توانایی های کارمندان

تحقیقات Gallup در مورد کارمندان نسل جدید نکته جالب توجهی را ارائه می ­دهد:

این که همه کارمندان و کارفرمایان مایل به ادامه برنامه های آموزش و توسعه حرفه ای و شخصی هستند. یک روش مؤثر برای بهبود و حفظ کارمندان است. به ویژه با تغییر نسل در نیروی کار، نیاز به آموزش مداوم زیاد احساس می شود.

3- آموزش متقابل

اطمینان از این که شغل ­های مختلف در شرکت شما حداقل یک «شخص پشتیبان» دارد، سازمان شما را در برابر تأخیر در کارها و پروژه ها بسیار مقاوم تر می­ کند. آیا تا به حال با این مشکل مواجه شده اید که کارمندی حضور نداشته باشد و جانشین او نتواند کارش را به عهده بگیرد و درست انجام دهد.

آموزش متقابل کارمندان همچنین می­ تواند به خود کارکنان کمک کند تا در مسیر شغلی خود گامی موثر و مفید بردارند. آموزش شغلی و کاری توسط کارمند به همکارانش یک روش مؤثر برای آموزش متقابل است، زیرا این امر به نفع هر دو طرف است. آموزش متقابل می­ تواند به آموزش دهنده در درک بهتر نقش خود کمک کند و به عنوان ضرورت آموزش مداوم کسب و کار درک شود.

این مقاله را هم بخوانید:  7 قانون طلایی رسیدن به موفقیت

4- کاهش هزینه ها

علاوه بر افزایش بهره وری، درک ضرورت آموزش مداوم کسب و کار  و مهارت شغلی از طریق ادامه تحصیل می ­تواند منجر به کاهش هزینه ها با توجه به موارد زیر شود:

  • کاهش مشکلات؛
  • اشتباهات کمتری که نیاز به کار مجدد دارد؛
  • گردش مالی کمتر کارمندان؛
  • با همین تعداد کارمند می­ توانید کار مفید بیشتری انجام دهید.

5- اشتیاق و هدف

5- اشتیاق و هدف

تقویت فرهنگ یادگیری مداوم و توسعه حرفه ای یک امر مهم برای پیشرفت کارمندان است. اگر شما آن ها را به عنوان افرادی با امید و کوشا به رسمیت می شناسید، ضرورت آموزش مداوم برای کسب و کار یک اصل اساسی ­ست.

فرهنگ یادگیری و توسعه، کارکنان شما را ترغیب به بهتر شدن می­ کند که به نوبه خود باعث پیشرفت سازمان شما می­ شود. فرهنگ یادگیری و توسعه باعث رشد و آگاهی می­ شود. همچنین فرصتی برای تمرکز بر یادگیری و پیشرفت نقاط قوت کارمندان است. در مورد آن فکر کنید، اگر کارمندان شما روی موفقیت مستقر شده اند و در سازمان شما در حال رشد هستند، فراهم آوردن فرصت هایی برای کارمندان جهت کشف احساسات و تراز کردن آن با وظایف شغلی، باعث ایجاد هدف می­ شود.

نکته ضرورت آموزش مداوم کسب و کار

برای موفقیت آمیز بودن برنامه های آموزشی، شرکت ها ابتدا باید نبض کارکنان خود را بدست آورند. مدیران باید بتوانند فرهنگی را پرورش دهند که در آن همه ارزش آموزش و توسعه را بدانند. در غیر این صورت، از یک جهت ممکن است اثر ناخواسته ای بر کارمندان شما بگذارد و باعث شود احساس کنند که به کاری که دوست ندارند مجبور شده اند. بهتر است سهولت شرکت کردن کارکنان  را در برنامه های آموزشی فراهم سازید و به آن ها فرصت دهید تا متوجه شوند که این سرمایه گذاری ها برای رشدشان خوب است.

این مقاله را هم بخوانید:  ترفندهایی در مورد یادگیری بهتر

کارآفرینان موفق به دنبال یادگیری هستند. در کنفرانس ها شرکت می کند، با مربیان کار می کند یا موفقیت ها و شکست های خود را ارزیابی می­ کنند. یادگیری عملکرد اصلی هر کارآفرینی است. برخی هدفشان یادگیری در طول کار به صورت تجربی ست، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند در یک محیط آموزشی سنتی تر مهارت های خاصی کسب کنند. اگر شما کارآفرین موفقی هستید یادگیری مداوم و ضرورت آموزش مداوم برای کسب و کار را فراموش نمی­ کنید.

استاد عارف خندان:

استاد عارف خندان:

«هرگز از خداوند دعای مشکلات کمتر نکنید؛ بلکه در خواست بهتر، بالابردن توانایی بیشتر است.»

دیدگاهتان را بنویسید

بستن