مديريت مالیمهارت های زندگیموفقيت در كار

روش های مدیریت زمان را فراگیریم

روش های مدیریت زمان

 

استفاده از تکنیک های و روش های مدیریت زمان در واقع مدیریت خود اشخاص است. شما نمی توانید زمان را مدیریت کنید؛ زیرا 24 ساعت در روز، 60 دقیقه در ساعت، 60 ثانیه در دقیقه وجود دارد و هرگز قابل تغییر نیست. با این حال، می توانید کنترل و تنظیم صرف وقت خود را در دست بگیرید و برای کاهش یا از بین بردن اتلاف وقت اقداماتی انجام دهید. مدیریت زمان خود حول گزینش ها و انتخاب های ما می چرخد. شما تصمیم می گیرید که چه کاری را باید انجام دهید، چه زمانی باید به پایان برسانید.

اگر توانستید کارهای مهم و با ارزش را در اولویت قرار دهید، آن ها را قبل از پایان مهلت به اتمام رساندید و همچنین زمان لازم را برای زندگی سالم نگه دارید؛ می توانید بگویید که زمان را با موفقیت مدیریت کرده اید. اما چگونه این کار را انجام دهید؟ خوب، با استفاده ازروش های مناسب مدیریت زمان. تکنیک های مدیریت زمان مجموعه ای از قوانین و اصولی است که شما باید دنبال کنید تا در زمان خود کارآمدتر و مؤثرتر باشید و تصمیمات بهتری بگیرید. در اینجا ده روش برای کنترل هر روز برنامه های شخصی شما و استفاده بیشتر از وقت آورده شده است.

 

ده مورد از روش های مدیریت زمان

 

1) اهداف اولویت دار را تعیین کنید

بدون اهداف، ممکن است متوجه شوید در مواردی که ضروری نبوده زمان و وقت خود را تلف کرده اید. با تعیین اهداف سالانه، ماهانه، هفتگی و روزانه یا نتایج دلخواه به سمت آن ها حرکت کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه با خود اشتغالی از بیکاری رها شویم؟

2) از قانون 80/20 پیروی کنید.

قانون 80/20، که به عنوان اصل « پارتو » نیز شناخته می شود، می گوید: 80 درصد نتایج از 20 درصد اقدامات شما حاصل می شود. این راهی برای مدیریت زمان صرف شده است. وظایف برگزیده خود را برابر مهمترین اهداف خود و در اولویت قرار دهید.

3) نه گفتن را تمرین کنید

در حالی که کار گروهی در سازمان بسیار عالی است، مهم است که بدانید چه زمان و چگونه می توان آن را درست انجام داد. اگر خواسته و هدف افراد گروه در تضاد با اهداف شرکت باشد، نمی توانید به درخواست آن ها را رسیدگی و عمل کنید.

4) غلبه بر فشار کاری و استرس

یکی دیگر از روش های مدیریت زمان کاهش فشار و نگرانی شغلی برای رسیدن به موفقیت در کار است.

  • حذف آن کار استرس زا: عواقب انجام نشدن کار چیست؟ قانون 80/20 را در نظر بگیرید؛ شاید لازم نیست کار مورد نظر، در وهله اول انجام شود.
  • تفویض آن را انجام دهید: از خود بپرسید که آیا این وظیفه شما است که در وهله اول انجام دهید یا می توان وظیفه را به شخص دیگری واگذار کرد؟
  • اکنون این کار را انجام دهید: به تعویق انداختن زمان یک کار مهم که باید انجام شود فقط احساس اضطراب و استرس ایجاد می کند.
  • معوق: اگر کار، یکی از مواردی است که نمی تواند به سرعت انجام شود و یک مورد با اولویت بالا نیست، به سادگی آن را معوق کنید.

5) قورباغه ات را قورت بده

برای نقل قول برایان تریسی از کتابش « اگر اولین کاری که هر روز صبح انجام می دهید خوردن یک قورباغه زنده است. » قورباغه های شما هر روز وظایفی هستند که بیشترین تأثیر را در رسیدن به اهداف خواهند داشت. پس جهت مدیریت زمان، آن ها را انجام دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  آیا جزو مادران مسوولیت پذیر و شاد هستید؟

6) تعداد جلسات را کاهش دهید

جلسات ضعیف، وقت افراد را می گیرند. اطمینان حاصل کنید که برنامه خوبی دارید و جلسه ای بیهوده ترتیب ندهید.

 

7) یکی از روش های مدیریت زمان توجه به الویت بندی هاست.

سنگ ها : مهمترین پروژه های استراتژیک شما.

ماسه ها: پروژه ها و کارهایی که مهم هستند اما نه مهمترین.

شن: کارهای ناچیزتر.

فرض کنید شیشه ای دارید و می خواهید آن را با همه سنگ ها و ماسه و شن پر کنید. اگر مرتب با چیزهای کوچک (شن و ماسه سنگ) و نه موارد مهم استراتژیک، کار کنید یا به اصطلاح آن ها را در شیشه بریزید؛ شیشه شما به سرعت پر خواهد شد و جایی برای سنگ های بیشتر باقی نمی ماند.

8) حواس پرتی ها را کاهش دهید

هرکسی حواس پرتی خاصی دارد که کارش را قطع می کند. مثل چک کردن ایمیل، پیغام به دوستان و خانواده. هنگام کار، از آن ها دست بکشید و شروع به دسته بندی نوع فعالیت ها کنید. یک زمان تنظیم کنید، 30 دقیقه به خودتان فرصت استراحت و پرداختن به پیام های خود دهید و سپس به کار خود برگردید.

9) سازماندهی شوید

برای اینکه بطور مؤثر زمان خود را مدیریت کنید، باید محیط مناسبی را ایجاد و درهم و برهمی بی فایده را مدیریت کنید. راه اندازی یک سیستم منظم و سازمان یافته برای همه موارد کاری را فراموش نکنید.

10) مراقب سلامتی خود باشید

خوابیدن در شب، غذا خوردن سالم و ورزش به شما انرژی، تمرکز و استقامت لازم را می دهد تا از بیشترین زمان خود استفاده کنید. کار کردن مهم است، ولی اگر سلامتی خود را از دست دادید، نمی توانید کار کنید، بنابراین مراقب خودتان باشید و از روش های مدیریت زمان استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  تقویت امنیت روانی در محیط کار

4- همکاری و نگرش مشارکتی

یک سیستم مدیریت زمان مناسب پیدا کنید و روی آن کار کنید.این کامل به خود شما بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید. اما اگر نمی خواهید بخشی از آمار 92 درصدی افرادی شوید که در رسیدن به اهداف بلند مدت خود موفق نیستند، پس باید به نحوه استفاده از زمان کوتاه و ارزشمندی که در این دنیا دارید توجه کنید. موفقیت با شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن