مشاوره شغلی و توسعه فردیموفقيت در كار

 تاثیر موسیقی در بهره وری شغلی

 تاثیر موسیقی در کار

موسیقی بخش عظیمی از زندگی ما ست. سلایق ما بر اساس احساسات و  آنچه انجام می دهیم دائم تغییر می کنند. معمولا در حالی که کار می کنیم، به انواع موسیقی گوش می دهیم. اما موسیقی چه تاثیری روی کار ما بطور خاص تر دارد؟ فکر کردم جالب است بدانید که آیا در پشت قدرت عمیق موسیقی، چیزی برای جذب موفقیت شغلی وجود دارد؟ در واقع تاثیر موسیقی در بهره وری شغلی و فعالیت شغلی افراد چیست؟

چرا عاشق موسیقی هستید

این که آیا به موسیقی پاپ گوش می دهید یا موسیقی سنتی، هر دو تاثیری در مغز شما دارند که در هیچ  جاندار دیگری مشاهده نمی شود. هنگامی که به موسیقی گوش می دهید، بخشی از مغز شما به نام   هسته اکومبنس فعال می شود. این امر باعث آزاد شدن دوپامین «ماده شیمیایی لذت آفرین» می شود که در گروهی از سلول های عصبی در مغز  بنام  (Ventral Tegmental Area (VTA وجود دارد. این مسیر در مغز سیستم پاداش نامیده می شود و دوپامین به شدت با آن در ارتباط است.

دوپامین همان ماده شیمیایی است که برای مثال هنگام خوردن غذای مورد علاقه تان یا هرفعالیت لذت بخش دیگری، آزاد می شود و باعث می شود بیشتر و بیشتر بخواهید. میزان دوپامینی که آزاد می شود و احساس خوشایندی که از آن می شویم نیز تا حد زیادی به عنصر هیجان بستگی دارد. به عنوان مثال، وقتی شما به آهنگ جدیدی که عاشقش هستید، گوش می دهید دوپامین بیشتری ترشح می شود و بیشتر هیجان زده می شوید.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت مالی کسب و کار شما به چه عواملی وابسته است؟

موسیقی برای زنده نگه داشتن شما

 

تاثیر موسیقی در زندگی

از منظر تکامل، چیزی مهم تر و عمیق تری هنگام گوش دادن به موسیقی اتفاق می افتد. «جیمزد برهوچا» متخصص علوم مغز و اعصاب و نوازنده موسیقی خاطر نشان می کند: حوزه های خلاقی مانند موسیقی به انسان ها این امکان را می دهد که به صورت هماهنگ به هم متصل شوند؛ به ما در ایجاد یک هویت گروهی کمک می کند و باعث می شود که بیشتر با هم همکاری کنیم. که این یک مزیت فوق العاده مهم برای زنده نگه داشتن گونه های انسانی و باعث پیشرفت هویت جمعی و اجتماعی در افراد می شود.

در مورد تاثیر موسیقی در بهره وری شغلی محققان به این نتیجه رسیدند که موسیقی ممکن است به عنوان روشی برای تقویت حس مثبت در جامعه و کاهش نگرانی ها و استرس ها مفید باشد. قدرت موسیقی عمیقاً در مغز ما ریشه دارد و به دلیل نیاز به همدلی، ایجاد هماهنگی و از همه مهمتر زنده ماندن، در بدن ما توسعه یافته است.

گوش دادن به موسیقی در محیط کار

گوش دادن به موسیقی در محیط کار

موسیقی با نیاز اصلی ما در برقراری ارتباط با دیگران، رابطه ی محکمی دارد، بنابراین چگونه شنیدن موسیقی در هنگام کار به ما کمک می کند؟ موسیقی به ما یاری می دهد تا کارهای خسته کننده همیشگی و روزمره را سریع تر تمام کنیم. از آن جا که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شما لذت بخش است، نه تنها کار را سرگرم کننده تر به نظر می رساند بلکه همانطور که تحقیقات نشان می دهد، در واقع می تواند به شما در انجام سریع تر کار کمک کند.

این مقاله را هم بخوانید:  موفقیت در کسب و کار خانگی

در مطالعه‌ای که در ژورنال Neuroscience of Behavioral and Physiology منتشر شده است، مشخص شد که توانایی یک شخص در تشخیص تصاویر، حروف و اعداد در هنگام پخش موسیقی راک یا کلاسیک در پس زمینه در مقایسه با زمانی که موسیقی وجود ندارد، بیشتر است. تأثیر مشابه هنگامی مشاهده شد که کارگران در یک خط مونتاژ به موسیقی گوش می دادند. کارگرانی که به موسیقی گوش می دادند خوشحال تر و کارآمدتر بودند و خطاهای کمتری مرتکب می شدند. بنابراین تا زمانی که به موسیقی گوش می دهید، بیشتر از کارهای تکراری یا کسل کننده لذت خواهید برد و آن ها را سریع تر انجام می دهید.

هنگام یادگیری مطالب مهم

وقتی اطلاعات جدید پیچیده ای به شما ارائه می شود، درک و بکارگیری این دانش بیشتر نیاز به انرژی ذهنی دارد. بنابراین جهت تاثیر موسیقی در بهره وری شغلی خودتان به این مطالب زیر دقت کنید و اگر در حال یادگیری نکته مهمی و یا تمرکز روی مطلبی هستید؛ بهتر است موسیقی را خاموش کنید.

در سال 2010، محققان انستیتوی دانشگاه ولز نشان دادند که وقتی از بزرگسالان خواسته می شود یک کار نسبتاً پیچیده را به یاد بیاورند یا یک سری اصوات ارائه شده را به ترتیب خاصی بیاد آورند، هنگام گوش دادن به موسیقی، عملکرد آن ها کاهش می یابد. این مطالعه نتیجه گرفت که توانایی شنوایی شما در زمان یادگیری چیزهای جدید که به طور شناختی حاصل می شوند، هنگام گوش دادن به موسیقی کاهش می یابد.

بنابراین، وقتی می خواهید موضوع جدید و پیچیده ای را حل کنید، هدفون خود را پایین بیاورید و بدون حواس پرتی یاد بگیرید. اگر در کارهایی که انجام می دهید خوب و سریع هستید، گوش دادن به موسیقی عالی ست.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت استراتژیک یا (مدیریت راهبردی) چیست ؟

جادوی موسیقی بیشتر هنگامی دیده می شود که شما در کارهایی که می کنید، متخصص باشید، حتی اگر این یک عمل جراحی چالش برانگیز باشد. یک مطالعه در مجله انجمن پزشکی آمریکا گزارش داد که جراحان، وقتی موسیقی را که دوست داشتند گوش می دادند، دقیق تر کار می کردند. (موسیقی که دوست نداشتند در درجه دوم بود و نبود موسیقی کمکی نکرد.)

بنابراین اگر در حال کار روی پروژه ای هستید که قبلاً بارها انجام داده اید و موسیقی گوش می دهید، حتی اگرکارتان پیچیده باشد، عملکرد شما ممکن است افزایش یابد و احتمال بروز خطاها کمتر شود.

نحوه استفاده از موسیقی برای ایجاد جریان

در حالی که سلایق موسیقی بسیار متفاوت است، گوش دادن به نوع موسیقی مورد علاقه خود، هرچه که باشد احساس تنش را کاهش می دهد. نویسنده استفان کینگ می گفت که او ترجیح می داده که هنگام کار، موسیقی پر سر وصدای راک گوش دهد!

درمورد تاثیر موسیقی در بهره وری شغلی در کشور ما باید گفت که استفاده از آواهای موسیقی در هنگام انجام کار، سر منشا بسیار قدیمی دارد. کارآوا هر گونه نغمه و آوایی بوده است که برای بهتر انجام شدن کار و برای تولید بهتر، افراد را یاری می کرد و فشار و سختی کار را از دوش افراد بر می داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن