مسیر ثروت آفرینیموفقيت در كار

فروش موفق (2)

مهارت ها و عوامل

مهارت های موفقیت در فروش کدامند؟

 

عموم افرادی که در حرفه بازاریابی و فروش مشغول به کارهستند با این قبیل سوالات مواجه می شوند اما پاسخ آن‌ها را نمی دانند. زمانی که فردی از شما یا شرکتتان خرید می کند، اولین قدم را برای اینکه به مشتری تبدیل شود را برداشته است.  برای حفظ شغل و تجارت خود  و فروش موفق باید بیاموزید چگونه ارتباط موثر با مشتری برقرار کنید و علاوه بر این، رضایت مشتری را اولویت خود قرار دهید.

کلید موفقیت در فروش، رضایت مشتریان شماست. برقراری ارتباط موثر و طولانی با مشتریان یک شبه اتفاق نمی افتد، بلکه به عواملی وابسته است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. مدیران فروش همیشه به دنبال فروش جدید موفق هستند. جالب این جاست که برخی از مهم ترین مهارت های موفقیت فروش به هیچ وجه نیاز به تجربه ندارد.

فروشنده موفق چه مهارت هایی دارد؟

عوامل فروش موفق

با مشتری روراست باشید

وفاداری مشتری شما نیازمند اعتماد است، بنابراین مهم ترین عاملی که اعتماد مشتریانتان را سلب می کند دروغ و فریبکاری است. شاید در برخی موارد بخواهید او را سردرگم کرده یا فریب دهید، اما در عوض این خودتان هستید که آسیب می بینید.

ساده ترین راه برای جلب اعتماد و همچنین وفاداری مشتریان این است که پیگیری کنید و از روش های شفاف بازاریابی و قیمت گذاری استفاده کنید. این شیوه های ساده به مشتری این مفهوم را می‌رساند که ارتباط  با او از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورت بروز اشتباه یا خطا، حتما عذرخواهی کنید

واقعیت این است که هیچ کسب و کار و تجارتی بی عیب و نقص نیست، بنابراین شاید گاهی اوقات سرویس دهی یا خدمات شما به اندازه کافی برای مشتریانتان قانع کننده نباشد و آن ها نیز درک می کنند که هر فردی ممکن است خطا کند. در چنین شرایطی سعی کنید برای فروش موفق با احترام کامل از مشتریان خود عذرخواهی کرده و در صورت لزوم سرویس یا خدماتی را برای جبران به صورت رایگان در نظر بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید:  فروش با موفقیت

با مشتریان خود در ارتباط باشید

تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که برای فروش موفق مشتریان تمایل دارند درباره محصولات، قیمت، تاریخچه کمپانی و شرکت، سری جدید محصولات شما و … اطلاعات دریافت کنند. البته توجه داشته باشید که برخی از مشتریان چنین نظری ندارند و به پیام های تبلیغاتی مربوط به فروشگاه اهمیتی نمی دهند، در هر صورت شما می توانید با ارتباط برقرار کردن با مشتریانی که خواهان آن هستند، روابط موثر ایجاد کرده و بر او تاثیر بگذارید.

مطمئن شوید که مشتریان در استفاده کردن از خدمات شما به مشکلی بر نمی خورند

هرچند که شما امیدوار هستید که مشتریانتان هرگز با مشکل مواجه نشوند و نیازی به تماس گرفتن با ایشان نباشد اما واقعیت این است که برخی از آن ها در استفاده از خدمات شما به کمک نیاز دارند. شاید مشتری شما برای پیدا کردن کالای موجود در فروشگاه یا بازگرداندن کالای خریداری شده به کمک نیاز داشته باشد، در هر صورت ارتباط و سرویس دهی شما می تواند برای او مهم و حیاتی باشد و باعث فروش موفق شود.

بر اساس آمار به دست آمده، گزارشات منفی دو برابر بیشتر از سرویس دهی خوب، کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین برای نگه داشتن مشتریان فعلی خود باید ارتباط موثر با آن ها داشته باشید. بسیاری از مصرف کنندگان زمانی که با خدمات نامطلوب شرکت یا تجارت شما روبرو می‌شوند، به رقیبان تجاری شما جذب می شوند.

برای اطمینان یافتن از اینکه مشتری شما به خوبی از خدمات شما بهره می برد و فروش موفق می توانید اقدامات زیر را به کار گیرید:

  1. ارائه خدمات مطلوب به مشتریان را به کارمندانی که با مشتریان در ارتباط هستند آموزش دهید.
  2. سریع ترین راه کمک به مشتریانی که به مشکل برخورده اند را پیدا کنید.
  3. برای جبران مشکلات پیش آمده، تخفیف یا سرویس های اضافه بر سازمان در نظر بگیرید.
این مقاله را هم بخوانید:  مراقبه ذن چگونه به ما برای داشتن زندگی بهتر کمک می کند؟

نگرش مثبت

احتمالاً برای کسی تعجب آور نیست که نگرش در صدر لیست مهارت های فروش موفق قرار دارد. ما باید درک کنیم که یک فروشنده با نگرش ضعیف و منفی، آن احساسات نادرست را بر روی خریداران شما می گذارد و دفاتر فروش شما را مسموم می کند.

تلاش

تلاش

110 درصد تلاش خود را برای فروش موفق بگذارید! شما از فروشندگان می خواهید که همه تلاششان  را انجام دهند. فروشندگانی که خیلی سریع ناامید می شوند، برای شما فروش عمده ای ندارند.

به موقع باشید

برای فروش موفق بخشی ازموفقیت فقط نمایش به موقع و سر وقت است! به نظر می آید؛ رسیدن به موقع برای برخی از فروشندگان دشوار است، اما این نشانه مهارت سازمانی آن ها است. چقدر می توانند وقت خود را در اولویت قرار دهند و مدیریت کنند تا به جایی برسند که باید باشند؟ صحت و سقم و راستگویی فروشنده نشانگر خوبی برای مدیریت موفقیت آمیز تعهدات خود نسبت به خریداران است.

به موقع و صادق بودن، همچنین نشانه احترامی ساده است.  احترام به وقت سایر افراد را نشان می دهد. یک نماینده فروش که قادر به نشان دادن این نوع احترام نیست می تواند و خریداران شما را ناامید کند.

مربی باشید و بیاموزید

یادگیری بی پایان است. جستجو کنید در کجا می توانید بیاموزید؟ چه کسی می تواند در مورد آنچه از دیگران آموخته است صحبت کند و چه کسی می تواند درباره برخی از کتاب های فروش اخیر که خوانده و در بهبود مهارت های فروش خود کمک کرده است، صحبت کند. بازارها تغییر می کنند خریداران تغییر می کنند. از فروشندگان موفق یاد بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید:  نوشتن گزارش روزانه برموفقیت کاری

دیدگاهتان را بنویسید

بستن