برقراری ارتباطمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگیموفقيت در كار

موفقیت فردی مسیر سختی نیست

 موفقیت چیست؟

همه ما می خواهیم موفق باشیم. ما پول، شهرت، قدرت، تحصیلات، روابط و هزار چیز دیگر را می خواهیم. در واقع موفقیت باید برای افراد مختلف متفاوت تعریف شود. اما تبلیغات و حمایت رسانه ها باعث ایجاد یک برابری و تفسیر سخت از ارزش های اجتماعی امروز شده است؛ به این عنوان که موفقیت ثروت و قدرت است. این تعریف باعث می شود که تعداد بیشماری از جوانان در مسیر موفقیت بترسند و مایوس شوند یا نتوانند شهرت و ثروتی را که انتظار دارند به دست آورند. در محیط کار نیز کلمه موفقیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر فقط چند دقیقه در رسانه های اجتماعی بگذرانید، می بینید که رسانه ها، ثروت، داشتن روابط مناسب، راه اندازی یک تجارت میلیاردی و افراد مشهور را به عنوان تصویر موفقیت معرفی می کنند. شاید هیچ یک از این موارد اشتباه نباشند؛ اما مانند سایرین بودن، لزوماً شما را موفق نمی کند. موفقیت برای بسیاری از مردم با معیارهای بالا مطابقت ندارد.

در طول دوران کودکی و اوایل بزرگسالی، ایده های مختلفی از موفقیت را از والدین، ​​معلمان و دوستان خود می آموزیم. هر کس دستور کار و ایده خود را دنبال می کند. اگرچه درست است که نظرات و امیدهای دیگران را ارزیابی کنیم، لزوماً نباید آن ها را به عنوان راه های موفقیت خودمان در نظر بگیریم. هیچ کس نمی تواند نسخه موفقیت خود را به ما تحمیل کند. هیچ کس نمی تواند به ما بگوید زندگی خوب چه معنایی دارد.

   کلید موفقیت

آسان است که موفقیت را به معنای به دست آوردن یک شیء خاص مانند شغل یا وضعیت اجتماعی بدانیم و این باور را داشته باشیم که اگر به آن دست پیدا کنیم، موفق خواهیم بود. اما برخی از بزرگترین موفقیت ها ناشی از بدترین شکست ها بوده است. وینستون چرچیل گفته است: «موفقیت نهایی نیست، شکست سرنوشت ساز نیست. این شجاعت است که به این مهم ادامه دهیم.»

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟ (2)

بسیاری از بزرگان بارها و بارها شکست خورده اند. بنابراین اگر تعریف موفقیت خود را در مورد فقط یک یا دو دستاورد خلاصه کنیم، احتمال این وجود خواهد داشت که ناامید شویم. درست ترین و جذاب ترین راهنمایی این نیست که به طور مستقیم به جوانان و مردم بگویید که برای رسیدن به موفقیت چه کاری باید انجام دهند، بلکه اول از چگونگی شناخت توانایی های شخصی شان، برای مدیریت زندگی و سرانجام نحوه برخورد و ارتباطاتشان، قدم به قدم برای هدایت باید استفاده شود.

هفت مؤلفه موفقیت وجود دارد و این هفت عنصر یکدیگر را کامل می کنند:

هفت مؤلفه موفقیت وجود دارد و این هفت عنصر یکدیگر را کامل می کنند:

 • خودآگاهی
 • راهنمایی شخصی
 • اعتماد به نفس
 • مثبت اندیشی
 • نظم و انضباط
 • انگیزه
 • رابطه مثبت

چگونه توانایی های خود را بشناسید؟

درک خود به دو سطح تقسیم می شود.

 1. خودآگاهی

خودآگاهی شامل شناسایی و ارزیابی ارزش های زندگی، خصوصیات شخصی، مهارت ها و علایق شماست.

 1. اهداف و موانع

شما باید دقیقاً بدانید که چه می خواهید و سپس به این فکر کنید که چه چیزی شما را از رسیدن به اهداف باز می دارد. این به شما امکان می دهد بسته به سناریوی خود، یک استراتژی مربوط مؤثر را از قبل انتخاب کنید.

یک رویکرد خودمدیریتی

دانستن اینکه شما خود مهم ترین شخص در زندگی تان برای رسیدن به پیروزی هستید، اهمیت نحوه مدیریت شخصی را نشان می دهد.

 1. یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید

دوست داشتن و علاقه به خود مقدمه دوست داشتن دیگران و جهان است.

 1. مثبت اندیشی

مثبت اندیشی یک نگرش خوب به زندگی است که به شکل گیری یک روحیه قوی کمک می کند تا بتوانیم با مشکلات زندگی کاری روبرو شویم.

 1. خویشتن داری

در زندگی واقعی، اغلب آن را انضباط شخصی می نامیم. منظور از نظم و انضباط شخصی این نیست که باید فلان کار را انجام دهیم یا انجام ندهیم؛ بلکه با درک برخی عناصر مثبت در وضعیت زندگی خود، می توانیم قوی تر شویم. فردی که نظم و انضباط شخصی را نمی شناسد، در راه پیروزی و موفقیت شکست خواهد خورد.

 1. دادن پاداش به خود

تشویق و دادن پاداش به خود هنگام رسیدن به یک هدف، یک کار مثبت و بسیار مهم است. همچنین یک حس عالی ست که اعتماد به نفس بیشتری به ما می بخشد تا حرکت کنیم و ادامه دهیم.

این مقاله را هم بخوانید:  تعادل بین کار و زندگی(1)

چگونه روابط خوبی برقرار کنیم؟

چگونه روابط خوبی برقرار کنیم؟

با توجه به ارتباطات و روابط امروزی، مشکل اصلی مسئله رابطه است. شما باید یاد بگیرید که روابط خوبی با دیگران برقرار کنید. به عنوان مثال: یادگیری نحوه بیان نظرات خود، نحوه گوش دادن به دیگران، چگونگی حل و فصل اختلافات. می توان گفت بدون روابط خوب، پیروزی و موفقیت غیرممکن است.

توصیه

بسیاری از تکنیک ها و روش های خاص وجود دارد که ما باید گام به گام آن ها را تمرین کنیم. همه در راه رسیدن به موفقیت برابرند؛ نکته اصلی این است که ببینید آیا شما می خواهید واقعا موفق شوید. هر فردی موفقیت را متفاوت تعریف می کند. کشف معنای کار و زندگی همان چیزی است که می خواهیم دنبال کنیم. شما باید اهداف و مسیرهای خود را بر اساس آنچه می خواهید تنظیم کنید، نه آنچه شخص دیگری برایتان طلب می کند.

برخی افراد می دانند که کمک به مردم بیشترین لذت را برای آن ها به ارمغان می آورد و به همین دلیل موفق به نظر می رسند و زندگیشان را وقف دیگران کرده اند. برخی می دانند که ایجاد یک تجارت یا کالا باعث پیروزی و موفقیت کسب و کار آن ها می شود. برخی انزوا را ترجیح می دهند و برخی دیگر فعالیت مداوم را.

حقیقت ساده اما عمیق این است که آنچه باعث خوشحالی من می شود، شخص دیگری را خوشحال نمی کند و بالعکس. اگر نتوانیم موفقیت را برای خود تعریف کنیم و سعی کنیم مسیر شخص دیگری را دنبال کنیم، ناامید خواهیم شد. «بروس لی» می گفت: «همیشه خودت باش، خودت را ابراز کن و به خودت ایمان بیاور؛ بیرون از خود دنبال چیزی نگردید یا به دنبال شخصیتی موفق دیگری نباشید.» «آنتونی رابینز» می گوید: «راه موفقیت این است که یک اقدام عظیم و مصمم انجام دهیم.»

این مقاله را هم بخوانید:  انسان های موفق

باید بتوانیم به روشنی به چندین سؤال اختصاصی پاسخ دهیم:

باید بتوانیم به روشنی به چندین سؤال اختصاصی پاسخ دهیم:

 • چه چیزی برای من اهمیتی دارد؟
 • چه چیزهایی به من اشتیاق می دهد؟
 • من می خواهم در زندگی خود چه کنم؟
 • چه کسی می خواهم باشم؟
 • من می خواهم مردم بعد از مرگ من درباره ام چه بگویند؟
 • نقاط ضعف و قوت شما چیست؟

زمان آن رسیده که اهداف خاصی را تعیین کنید. این اهداف باید قابل دستیابی و مشخص باشد، اگر موفقیت را تعیین نکنید، شخص دیگری آن را برای شما تعریف می کند. از مسیر درست امروز شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن