مهارت های زندگیموفقيت در كار

چگونه از هوش اجتماعی استفاده ببریم؟

هوش اجتماعی

 

در‌ سال 1983 گاردنر از نظریات‌ او‌ استفاده‌ کرد و به انتشار مطالبی‌ درباره‌ هـوش چـندگانه پرداخت. وی‌ بیان داشت که هـوش درون فـردی و هوش بـین‌فردی نـیز بـه اندازه بهره هوشی افراد که با آزمـون‌های‌ خـاصی‌ اندازه گرفته می‌شود اهمیت دارند. از‌ سال‌ 1920 تا 1990 عـلاقه‌ بـه پژوهش در زمینه هوش اجتماعی دستخوش تحول بـوده است و دیدگاه‌های مختلفی به وجـود آمـده‌اند که هوش‌ اجتماعی‌ را به عـنوان توانایی ارتـباط با دیگران‌ به‌ دانش‌ میان‌ فردی‌، توانایی قضاوت درست درباره‌ احساسات‌، خلق‌ها و انگیزه دیـگران، عـملکرد اجتماعی موثر، همدلی و مهارت در رمزگشایی نـمادهای غـیرکلامی تـعریف کرده‌اند. به ایـن تـرتیب‌ محققان‌ به‌ این نـتیجه رسیده‌اند کـه هوش اجتماعی توانایی‌های فراتر‌ از‌ هوش شناختی‌ را‌ دربرمی‌گیرد.‌

اما‌ با وجود این تنها چند سال است که هـوش اجـتماعی به وسیله گلمن و آلبرشت 2006 معروف و شناخته شـد. بـه ‌طوری‌که دانیل گـلمن در کـتاب خـود با عنوان پژوهشی نـو در زمینه ارتباطات‌ انسانی در عصر الکترونیک هوش اجتماعی را فراتر از ضریب هوشی و فراتر از هوش هیجانی می‌داند.

افراد با هوش اجتماعی می توانند احساس دیگران را درک کنند، به طور شهودی می دانند در موقعیت های اجتماعی چه باید بگویند و حتی در جمعیت بیشتری اعتماد به نفس پیدا می کنند. شاید تصور کنید که این افراد دارای «مهارت مردم داری» باشند، اما آنچه که آن‌ها واقعاً دارند هوش اجتماعی‌ست.

نظریه هوش اجتماعی برای اولین بار توسط روانشناس آمریکایی ادوارد ثورندایک در سال 1920 مطرح شد. هیچ کس از نظر اجتماعی،  باهوش متولد نمی شود. در عوض، این هوش شامل مجموعه ای از مهارت هاست که فرد با گذشت زمان فرا می گیرد.

این مقاله را هم بخوانید:  پومودورو در مدیریت زمان

نشانه‌های هوش اجتماعی

 

افرادی که از نظر اجتماعی هوشمند هستند صفاتی را به نمایش می گذارند که به آن‌ها کمک می کند با دیگران ارتباط برقرار کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

خواندن حقایق در مورد این بیماری و کارهایی که می توان برای جلوگیری از شیوع آن انجام داد

گوش دادن موثر:

شخصی که دارای هوش اجتماعی است، واقعاً به گفته های شخص توجه می کنند؛ به سوری که افراد مقابل در مکالمه احساس می کنند قابل درک هستند و ارتباط برقرار می کنند.

مهارت مکالمه:

افراد با هوش اجتماعی بالا، مهارت مکالمه ای دارند که به آن‌ها امکان می دهد بحثی را با کسی به سر انجام برسانند. آن‌ها در این گفتگوها با درایت، مناسب، شوخ طبع و صمیمی هستند و جزئیاتی درباره افراد را به یاد می آورند که اجازه می دهد گفتگو معنادارتر باشد.

مدیریت اعتبار:

افراد باهوش اجتماعی برداشتی  معتبر را  در نظر فرد مقابل ایجاد می‌کنند. مدیریت یک شهرت که یکی از پیچیده ترین عناصر هوش اجتماعی محسوب می شود، به تعادل دقیق احتیاج دارد – شخص باید متفکرانه، احساس دیگری را در فرد ایجاد کند.

عدم بحث و جدال:

فردی با هوش اجتماعی می فهمد که بحث کردن یا اثبات یک نکته با زورگویی، به شخص دیگر راهی درست نیست. آن‌ها عقاید شخص دیگری را به طور کامل رد نمی کنند، بلکه با ذهن باز به آن‌ها گوش می دهند – حتی اگر ایده‌ای نباشد که شخصاً با آن موافق باشند.

ترس از تغییر

چگونه هوش اجتماعی را توسعه دهیم

در حالی‌که به نظر می رسد برخی از افراد بدون این‌که واقعاً تلاش کنند، در حال توسعه هوش اجتماعی خود هستند، دیگران مجبورند برای توسعه آن تلاش کنند. خوشبختانه، برخی از استراتژی ها می توانند به فرد در ایجاد مهارت های اجتماعی کمک کند:

  • بنابراین به چیزها و افرادی که در اطراف شماست بسیار توجه کنید. کسانی را در زندگی خود پذیرا باشید که مهارت‌های قوی و هوش اجتماعی دارند.
  • روی افزایش هوش هیجانی خود کار کنید. اگرچه شبیه هوش اجتماعی است، اما هوش هیجانی بیشتر در مورد چگونگی کنترل احساسات و چگونگی همدلی با دیگران است. یک فرد باهوش از نظر احساسی می تواند احساسات منفی مانند ناامیدی یا عصبانیت را در شرایط اجتماعی تشخیص داده و کنترل کند.
  • به تفاوت های فرهنگی احترام بگذارید. بیشتر از این، به دنبال تفاوت های فرهنگی باشید تا بتوانید آن‌ها را درک کنید. اگرچه بیشتر افراد مهارت‌های افراد را از خانواده، دوستان و جامعه پیرامون آن‌ها می آموزند، اما یک فرد باهوش اجتماعی می فهمد که دیگران ممکن است بر اساس تربیت، پاسخ‌ها و رسوم متفاوتی داشته باشند.
  • گوش دادن فعال را تمرین کنید. با کار بر روی مهارت های ارتباطی خود، هوش اجتماعی خود را توسعه دهید. حرف را قطع نکنید. قبل از پاسخ دادن، وقت بگذارید تا به صحبت های شخص دیگری بیندیشید. به  گفته‌های دیگران گوش دهید.
  • از افراد مهم زندگی خود قدردانی کنید. افراد باهوش اجتماعی روابط عمیقی با افرادی دارند که برای آن‌ها معنی دار هستند. به احساسات همسر و فرزندان، دوستان، همکاران و دیگر همسالان خود توجه کنید. اگر نزدیکترین افراد زندگی خود را نادیده بگیرید، نشانه های مهم نحوه ارتباط با آن‌ها را از دست می دهید.تکنیک های داغ تماس
این مقاله را هم بخوانید:  تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار

جمله‌ای از ویلول

«مهارت اجتماعی آسان نیست. با این حال، تلاش برای دستیابی به یک هوش اجتماعی قوی می تواند به زندگی ثروتمندتری منجر شود.»

 

در مورد موقعیت های اجتماعی مطالعه کنید. به آنچه مردم به خوبی انجام می دهند و اشتباهاتی که دارند توجه کنید.

در مورد بهبود مهارت های خود پیشگام باشید و به یاد داشته باشید، که شما گاهی اوقات خرابکاری خواهید کرد. از شکست ها و همچنین موفقیت های خود درسی بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن