اعتماد به نفسزندگی شادمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگیموفقيت در كار

آیا می توانیم انسان خودساخته ای شویم؟

انسان خودساخته

افراد خودساخته، نام سخنرانی ای است که برای اولین بار در سال 1859 توسط فردریک داگلاس انجام شد و تعریف خودش را از انسان خودساخته ارائه داد. او آن چه را که فکر می کرد وسیله موفقیت چنین مردانی است، بیان کرد.

افراد خودساخته …کسانی هستند که به تولد، رابطه، محیط دوستانه و کمک های دیگران وابسته نیستند. موفقیت آن ها ربطی به شانس ندارد، بلکه تلاش آن ها مهم است.

وی همچنین استدلال کرد که یک سلسله مراتب طبیعی در بشر وجود دارد. یک انسان بلند پرواز به طور طبیعی، با سختکوشی، از نردبان اجتماعی بالا می رود، در حالی که فرد بی انگیزه موقعیت خود را بهبود نمی‌بخشد.

با این حال داگلاس اعتراف می کند که صنعت، کار یا کسب درآمد، تنها توضیح پدیده انسان خودساخت نیست. به نظر وی، ضرورت همان چیزی است که فرد را به دستیابی به اهداف بیشتر ترغیب می کند.

انسان خودساخته = انسان پرتلاش

 

سهولت و تجمل گرایی، به درماندگی و بی تحرکی منجر می شود و یک انسان غیرفعال هرگز نمی تواند به یک انسان خودساخته تبدیل شود.

تئوری او در مورد مردان خودساخته به همین سادگی است. که آن ها مردان کار هستند. این توضیح موفقیت آن ها است.

رسانه‌ها و انسان خودساخته

 

اغلب دانشگاهیان و رسانه ها به طور کلی سعی در اثبات افسانه بودن انسان خودساخته داشته اند. برای مثال بیوگرافی نویسان سعی کرده اند تا در زندگی بنجامین فرانکلین دنبال مواردی بگردند و بگویند که محیط خارجی به او برای رسیدن به موفقیت کمک کرده باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  تناسب اندام (راه های ساده جهت حفظ و رسیدن به آن)

اما آیا اکثر ما افرادی را نمی شناسیم که تقریباً به تنهایی به موفقیت رسیده اند، حتی شاید کسانی که معتقدند عدم اعتماد به کمک های خارجی باعث اعتماد به نفس بیشتر در قلب آن ها و در نتیجه موفقیتشان شده است. در واقع، عده ای از مردم به دلیل خود-اتکایی تحسین برانگیز و موفق بوده اند.

خود ساخته

داستان واقعی

 

در این جا به داستان واقعی یکی از این افراد خودساخته و متکی به خود، فرزند بازماندگان هولوکاست اشاره می کنیم. او تأکید می کند که انسانی غیر معمول نیست. بسیاری از بازماندگان هولوکاست و فرزندان آن ها که می شناخت، عمدتا به خود متکی بودند زیرا علی رغم خانواده پریشانشان، کاملاً موفق و مقاوم بودند.

شکنجه های هولوکاست عدم آشنایی با زبان انگلیسی، کمبود تحصیلات و پول و زندگی در نیویورک معضلات زندگی این پسر بودند. او در شیکاگو بزرگ شد. پدر و مادرش آلمانی بودند ولی  از وطن خود در آلمان دور شده بودند و حتی دبیرستان را نیز به پایان نرسانده بودند. آن ها سال های زیادی را در اردوگاه های کاری گذرانده بودند..

والدینش با یکدیگر آلمانی صحبت می کردند و انگلیسی دست و پا شکسته ای هم بلد بودند. مادر او می گفت که صحبت کردن انگلیسی را عمدتاً با تماشای تلویزیون و استنباط و حدس زدن معانی کلمات آن فرا گرفته است.

انسانی عادی

به هر جهت این پسر، در مدارس شهری تحصیل کرد و هزینه تحصیلات دانشگاهی خود را با بیدار شدن از ساعت 5 صبح برای رانندگی با کامیون و تحویل نان، پرداخت کرد. در طول دانشگاه و یک سال بعد، برای صرفه جویی در هزینه ها، در آپارتمان والدینش زندگی می کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  7 مسیر ثروت آفرینی بی نظیر از طریق اینترنت

او از آن ببعد در اداره کسب وکار فردی اش کاملاً موفق عمل کرد و به تدریج از سبک زندگی مطبوعی برخوردار شد همچنین صرفه جویی زیادی برای دوران بازنشستگی اش انجام داد.

در مقایسه با اکثریت قریب به اتفاق مردم، وی کمک کمتری از افراد، دولت یا افراد غیر انتفاعی دریافت کرده و حالا افتخار می کند که بدون نیاز به گرفتن پول از دیگران، تلاش هایش باعث شده است تا بتواند با ارائه محصولات ارزشمند در کارش، به موفقیت و پیروزی برسد.

باز هم اصرار دارد که انسانی غیرمعمول و استثنایی نیست و تقریباً همه بازماندگان هولوکاست و کودکانی که می شناسد، تقریباً موفقیت هایشان را خود را بدست آورده اند.

دانشگاه و رسانه ها انسان خودساخته را عمدتاً یک افسانه می دانند. البته مطمئناً، همه افراد و تلاشگران موفق نیستند، اما به اندازه کافی تلاش خود را کرده اند و امید خود را به عنوان یک انسان با هوش وبا انگیزه از دست نداده اند.

2- یک کتاب پرشکوه و انگیزه بخش را بخوانید

امید را از دست ندهید

سوالی که مطرح می شود این است که آیا برای کسانی که به طور کامل و به خودی خود موفق نمی شوند، آیا این امیدواری وجود ندارد که تلاش هایشان بالاخره نتیجه بدهد؟

بله مسلما این مورد، می تواند انگیزه آن ها را برای تلاش، بیشتر کند. هر انسانی اگر با وجود تلاش، احساس کرد به تنهایی نمی تواند موفق شود، می توانند درخواست کمک کند. دولت، افراد و سازمان های غیر انتفاعی و افراد زیادی، آماده کمک هستند. در واقع، افراد و بنیادهای خیریه بسیاری وجود دارند که اگر پیگیر و مصمم باشید، به شما کمک خواهند کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  4 مرحله برای پیدا کردن عشق زندگی با استفاده از قانون جذب

در راه موفقیت و ثروت آفرینی، حتی زنان و مردان خودساخته کمک هایی دریافت کرده اند، بدیهی‌ست که انسان موجودی اجتماعی‌ست و مستثنا از دیگران نیست؛ اما آن ها عمدتا فقط به خودشان اعتماد و روی خودشان حساب باز می کردند. بسیاری از این افراد معتقدند که اعتماد به نفس آن ها در موفقیتشان سهم بسیار مهمی داشته است و از این که به اصطلاح دستشان در جیب خوشان بوده، احساس خوبی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن