زندگی شادمسیر ثروت آفرینیمهارت های زندگیموفقيت در كار

سه مورد عجیب از خصوصیات افراد خودساخته

انسان خودساخته و نبوغ ذاتی

 

نشانه‌های یک انسان خودساخته چیست و چه کسی را دارای این صفت می‌دانیم؟

 

به دست آوردن موفقیت یا برجستگی با تلاش های خود یک انسان، نشانه‌ای از یک فرد خودساخته تلقی می‌شود. وقتی یک فرد را خودساخته می‌نامیم، سوالی که مطرح می شود این است که آیا او از نبوغ ذاتی برخوردار بوده که به این مرحله از موفقیت رسیده است؟

با توجه و بررسی زندگی تعدادی ا زاین افراد، به این نتیجه می رسیم که خیر! این طور نیست. بلکه بسیاری از آن های با سوابق تحصیلی پایین و بدون هیچ ارث و میراث و پایگاه و کمکی، نردبان های موفقیت و پیروزی را طی کرده و بالا رفته اند.

فردریک داگلاس، در سال 1859 رهبر جنبش ضد برده داری در سخنرانی خود همان طور که در مقاله قبل گفتیم، تعریفی از انسان خودساخته ارائه داد. بنجامین فرانکلین، یکی از پدران بنیانگذار آمریکا، یکی از مشهورترین نمونه های یک انسان خودساخته بود. در زندگینامه وی ظهور وی از ریشه های طبقه کارگر تا زندگی به عنوان مخترع، بازرگان و سیاستمدار قدرتمند را شاهد هستیم

4- ترس از گذشته

مهم‌ترین موارد مشترک بین افراد خود ساخته

 

به گفته «رافائل بادزیاگ» (روانشناس و کارآفرین موفق) مهم‌ترین موارد مشترک بین افراد خود ساخته شامل سه مورد زیر است.

1. برای آن ها مهم نیست که «هوا» چطور است!

بادزیاگ می گوید روشن است که چرا اکثر مردم در زندگی موفق نمی شوند؛ زیرا قبل از حمله صبر می کنند تا شرایط کامل شود ولی اغلب آن شرایط ایده آل هرگز تحقق نمی یابند.

این مقاله را هم بخوانید:  امنیت مالی در بحران اقتصادی

میلیاردرهای «خودساخته» متفاوت هستند. او می گوید، بیشتر میلیاردرها، از خانواده های متمول یا شرایط ایده آل نیستند. یکی از تفاوت هایشان در این بوده است که بدون توجه به شرایط اطراف خود، به دنبال رویاهای خود بودند.
به عنوان مثال ، یکی از میلیاردرهایی که بیش از 45 میلیارد دلار سرمایه دارد نارایانا مورتی، بنیانگذار غول فناوری اطلاعات است. پیرمرد 72 ساله ای که در دهه 50 و 60 در هند بزرگ شد، کشوری فقیری که به گفته وی در آن زمان یکی از خصمانه ترین شرکت های آزاد در آن جا واقع بود. از کودکی خانواده اش آن قدر فقیر بودند که مجبور بودند روی زمین بخوابند زیرا اثاثیه نداشتند.

اما مورتی با وجود نداشتن پول مشتاق یادگیری بود. او به کتابخانه عمومی شهر می رفت و هر آن چه می توانست، می خواند. مورتی از آن‌چه آموخت، فهمید که رایانه و نرم افزار، آینده است. بنابراین در سال 1981 او و برخی از همکارانش ایده ایجاد یک شرکت نرم افزاری را پیدا کردند. وی به بادزیاگ گفت: آن‌ها کامپیوتر نداشتند و در آن زمان، در هند، برای وارد کردن مجوز احتیاج بود. بنابراین، به مدت سه سال، مورتی با قطار، مسافت 1500 مایل، به دهلی را طی می‌کرد و حداقل 50 بازدید از مقامات رسمی داشت که چرا باید به او مجوز داده می‌شد اما مورتی و همکارانش با یک رایانه و خط تلفن خود (که به گفته وی تهیه آن یک سال به طول انجامید) کار را راه اندازی کردند.

بهبود محیط فیزیکی

2. کارها را برای پول، انجام نمی دهند

بادزیاگ دریافت که میلیاردرهای خودساخته ای که با آن ها مصاحبه کرده است انگیزه ثروت ندارند. در عوض، «احساس هدف و اشتیاق زیادی نسبت به کار خود دارند.»

این مقاله را هم بخوانید:  طوفان مغزی گروهی چیست؟

همانطور که استیو جابز بنیانگذار اپل یک بار معروف گفته بود : «ثروت من وقتی 23 ساله بودم بیش از یک میلیون دلار بود و بیش از 10 میلیون دلار وقتی 24 ساله بودم و بیش از 100 میلیون دلار در 25 سالگی داشتم. ولی این ها خیلی مهم نبودند، زیرا من هرگز این کار را برای پول انجام ندادم.» جابز گفت که او اپل را با یک دید ساده و در تلاش برای ایجاد «یک کامپیوتر در دست همه افراد» راه اندازی کرده است.
دادمورتی بادزیاگ اعتقاد دارد که تنها راه حل مساله فقر، ایجاد مشاغل با درآمد خوب است و کارآفرینی بهترین ابزار برای چنین راه حلی است.

ترس از تغییر

3. افراد خود ساخته، صرفه جو هستند

میلیاردرهایی که بابدیاگ با آن ها مصاحبه کرد متفاوت بودند: بابدیاگ می گوید: «آن ها از پول درآوردن لذت می برند، اما از خرج کردن لذت نمی برند!»
به عنوان مثال ، وارن بافت ، چهارمین فرد ثروتمند جهان با دارایی خالص حدود 87.3 میلیارد دلار، علیرغم ثروت عظیم خود ، 88 ساله هنوز در همان خانه متوسط اوماها زندگی می کند که در سال 1958 با قیمت 31500 دلار خریداری کرده است (که تقریباً 277،00 دلار با دلار امروز است). او همچنین بودجه صبحانه خود را کم نگه می دارد و فقط روزانه حدود 3.17 دلار در مک دونالد هزینه می کند تا یکی از سه مورد را می‌خورد: دو شیرینی، کالباس، یک سوسیس، تخم مرغ و پنیر یا یک بیکن، تخم مرغ و پنیر.

برخی از کلیدهای تبدیل شدن به یک انسان خودساخته:

 

این مقاله را هم بخوانید:  5 راهکار فوری برای رسیدن به آرامش در دوران کرونا

به ریشه های خود احترام بگذارید – اما اجازه ندهید آن‌ها شما را به دام بیندازند و محدود کنند.
از تمسخر دیگران نترسید …
آن‌چه مهم است را در هر سطحی بدانید. …
«خود ساخته» بیش از آن‌چه فکر کنید معنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن