موفقيت در كار

تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار

قانون 20/80 

یکی از مهم ترین عواملی که منجر به داشتن یک زندگی شاد می شود، موفقیت در کسب و کار است که شما می توانید به کمک چند اصل و ترفند دنیای بهره وری، زمان خود را مدیریت کرده و به پیشرفت لازم دست یابید. لازم به ذکر است که مدیریت زمان در زندگی به کمک تاکتیک ها و استراتژی های بهره وری علاوه بر جذاب بودن، سخت است. برای آسان سازی این استراتژی ها توسط افراد مختلف به کمک تکنیک پرومو و قانون پارکینسون مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. تمامی این استراتژی ها به نوبه خود، روش هایی عالی هستند اما تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار بسیار زیاد است.

این قانون بیش از موارد دیگر مورد در توسعه مدیریت زمان در زندگی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مقاله ما به دو سوال پاسخ خواهیم داد: این قانون چیست؟ چگونه می توان از آن در زندگی برای موفقیت و پیشرفت استفاده کرد؟

قانون 20/80

قانون 20/80 چیست؟

نام اصلی این قانون، اصل «پارتو» ست، در صورتی که اکثر مردم دنیا این اصل را با نام قانون 20/80 می شناسند. در واقع این اصل را یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو در سال 1895 بنیانگذاری کرده است. پرتو زمانی به این اصل دست یافت که متوجه شد مردم دنیا به دو دسته تقسیم می شوند:

  • «معدود» افرادی که دارای ثروت و نفوذ بالایی هستند که بیش از 20 درصد از مردم آن ها را می شناسند.
  • «بسیاری از افراد عادی» که کمتر از 80 درصد از مردم آن ها را می شناسند.
این مقاله را هم بخوانید:  نقش انضباط شخصی در کسب ثروت (1)

پارتو با نتیجه گیری از تحقیقات و پژوهش های خود دریافت که این اختلاف طبقاتی، صرفا به دلیل پول و نفوذ بالا نیست بلکه در حوزه های دیگر نیز این اختلاف مشهود است. او بر این باور بود که در آن زمان 80 درصد از ثروت ایتالیا تنها 20 درصد از مردم کشور را کنترل می کرد.

استراتژی قانون 20/80

زمانی که این قانون توسعه یافت اکثر مردم در تمام شرایط زندگی خود استفاده کرده اند. حتی اگر تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار دقیق هم نباشد، این استراتژی در بسیاری از مراحل زندگی کاربرد دارد و همه می توانند از آن استفاده کنند. نمونه ها عبارتند از:

  • 20% از نمایندگان فروش، 80% از کل فروش شما را تولید می کنند.
  • 20% از مشتریان، 80% سود می کنند.
  • درآمد 20% از کارگران 80% افزایش خواهد یافت.

با توجه به نمونه های بالا می توانیم دریابیم که چرا مردم قانون پارتو را قانون 20/80 می نامند.

شاید برایتان این سوال پیش آید که چگونه می توان از تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار  استفاده کرد؟ پاسخ این سوال این است که برای کسانی که برای موفقیت خود برنامه ریزی کرده اند و باور دارند که با این روش به هدف خود خواهد رسید، تمام سختی ها به راحتی از بین خواهد رفت. ما باید برای موفقیت خود طوری برنامه ریزی کنیم، زمانی که 20 درصد از مسیر خود را طی کردیم 80 درصد به هدف خود نزدیک تر شویم. به عبارتی دیگر این قانون به این معنی است که انسان باید 20% از زمان خود را به فعالیت هایی بپردازد که در هر زمینه ای نتیجه ای 80 درصد داشته باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  دستیابی به همه هدف‌های مهم زندگی (قسمت دوم)

قانون 20/80 چه کاربردی دارد؟

قانون 20/80 چه کاربردی دارد؟

برای درک بهتر این قانون لازم است که شما چند مورد را در ذهن خود تصور کنید که این موارد عبارتند از:

  • هر کارمند به همان میزان که تلاش کند، پاداش می گیرد.
  • هر میزان که کارمندان یک شرکت برای افزودن یک ویژگی در اپلیکیشن و یا محصول تلاش می کنند به همان اندازه مورد استقبال کاربران قرار می گیرد.
  • هر ایده ای که برای یک بیزینس ارائه دهید، برای شما یک موفقیت به حساب می آید.

برای درک تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار نیازی نیست که شما برای مشکلات احتمالی آینده خود برنامه ریزی کنید و یا حتی آن ها را تجزیه و تحلیل کنید.

 

نحوه استفاده از قانون 80/20 

در اینجا به منظور استفاده مؤثر از قانون 80/20 برای تعیین اهداف که باعث افزایش بهره‌وری کلی شما خواهد شد ، باید چه کارهایی انجام دهید. ابتدا یک کاغذ بردارید و ده هدف بنویسید. سپس از خود بپرسید: اگر امروز فقط می توانستید یکی از اهداف موجود در آن فهرست را انجام دهید، کدام یک از این اهداف بیشترین تأثیر مثبت را در زندگی شما خواهد داشت؟ سپس دومین هدف مهم را انتخاب کنید. آنچه خواهید یافت اینست که، پس از اتمام این تمرین، شما مهمترین 20 درصد اهداف خود را تعیین خواهید کرد که بیشتر از هر چیز به شما کمک می کند.

باید همچنان و بطور کامل در مسیر آن اهداف که در تمام مدت به عنوان با ارزش ترین انتخاب کرده اید، کار کنید. اگر تصمیم دارید روز خود را با کارهایی با ارزش کم شروع کنید ، به زودی عادت خواهید داشت که همیشه کارها را با ارزش کم شروع و کار کنید.با استفاده از قانون پارتو برای دستیابی به موفقیت در زندگی
نقطه شروع موفقیت و موفقیت بزرگ همیشه یکسان بوده است.

این مقاله را هم بخوانید:  راه موفقیت در کسب و کار

با توجه به مطالبی که در این مقاله درباره تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار در خدمت شما قرار گرفت، می توان به این نتیجه دست یافت که اگر شما به خود ایمان و باور داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت 20% از زمان خود را به آن اختصاص دهید، حتما به آن هدف خود خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن