موفقيت در كار

تاثیر قانون ۲۰/۸۰ در کسب و کار

یکی از مهم ترین عواملی که منجر به داشتن یک زندگی شاد می شود، موفقیت در کسب و کار است که شما می توانید به کمک چند اصل و ترفند دنیای بهره وری، زمان خود را مدیریت کرده و به پیشرفت لازم دست یابید. لازم به ذکر است که مدیریت زمان در زندگی به کمک تاکتیک ها و استراتژی های بهره وری علاوه بر جذاب بودن، سخت است. برای آسان سازی این استراتژی ها توسط افراد مختلف به کمک تکنیک پرومو و قانون پارکینسون مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. تمامی این استراتژی ها به نوبه خود، روش هایی عالی هستند اما قانون ۲۰/۸۰ بهترین استراتژی است .

این قانون بیش از موارد دیگر مورد در توسعه مدیریت زمان در زندگی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مقاله ما به دو سوال پاسخ خواهیم داد: این قانون چیست؟ چگونه می توان از آن در زندگی برای موفقیت و پیشرفت استفاده کرد؟

قانون 20/80

قانون ۲۰/۸۰ چیست؟

نام اصلی این قانون، اصل پارتو می باشد، در صورتی که اکثر مردم دنیا این اصل را با نام قانون ۲۰/۸۰ می شناسند. در واقع این اصل را یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو در سال ۱۸۹۵ بنیانگذاری کرده است. پرتو زمانی به این اصل دست یافت که متوجه شد مردم دنیا به دو دسته تقسیم می شوند:

  • «معدود» افرادی که دارای ثروت و نفوذ بالایی هستند که بیش از ۲۰ درصد از مردم آنها را می شناسند.
  • «بسیاری از افراد عادی» که کمتر از ۸۰ درصد از مردم آنها را می شناسند.

پارتو با نتیجه گیری از تحقیقات و پژوهش های خود دریافت که این اختلاف طبقاتی، صرفا به دلیل پول و نفوذ بالا نیست بلکه در حوزه های دیگر نیز این اختلاف مشهود است.

این مقاله را هم بخوانید:  رازهای موفقیت رهبری در سازمان

او بر این باور بود که در آن زمان ۸۰ درصد از ثرمت ایتالیا تنها ۲۰ درصد از مردم کشور را کنترل می کرد.

زمانی که این قانون توسعه یافت اکثر مردم در تمام شرایط زندگی خود استفاده کرده اند. حتی اگر این قانون دقیق هم نباشد، این استراتژی در بسیاری از مراحل زندگی کاربرد دارد و همه می توانند از آن استفاده کنند. نمونه ها عبارتند از:

  • ۲۰% از نمایندگان فروش، ۸۰% از کل فروش شما را تولید می کنند.
  • ۲۰% از مشتریان، ۸۰% سود می کنند.
  • درآمد ۲۰% از کارگران ۸۰% افزایش خواهد یافت.

با توجه به نمونه های بالا می توانیم دریابیم که چرا مردم قانون پارتو را قانون ۲۰/۸۰ می نامند.

شاید برایتان این سوال پیش آید که چگونه می توان از قانون ۲۰/۸۰ در کسب و کار استفاده کرد؟ پاسخ این سوال این است که برای کسانی که برای موفقیت خود برنامه ریزی کرده اند و باور دارند که با این روش به هدف خود خواهند رسید، تمام سختی ها به راحتی از بین خواهد رفت.

ما باید برای موفقیت خود طوری برنامه ریزی کنیم، زمانی که ۲۰ درصد از مسیر خود را طی کردیم ۸۰ درصد به هدف خود نزدیک تر شویم. به عبارتی دیگر این قانون به این معنی است که انسان باید ۲۰% از زمان خود را به فعالیت هایی بپردازد که در هر زمینه ای نتیجه ای ۸۰ درصد داشته باشد.

قانون ۲۰/۸۰ چه کاربردی دارد؟

برای درک بهتر این قانون لازم است که شما چند مورد را در ذهن خود تصور کنید که این موارد عبارتند از:

  • هر کارمند به همان میزان که تلاش کند، پاداش میگیرد.
  • هر میزان که کارمندان یک شرکت برای افزودن یک ویژگی در اپلیکیشن و یا محصول تلاش می کنند به همان اندازه مورد استقبال کاربران قرار میگیرد.
  • هر ایده ای که برای یک بیزینس ارائه دهید، برای شما یک موفقیت به حساب می آید.
این مقاله را هم بخوانید:  چگونه هدف گذاری کنیم؟

در این قانون، نیازی نیست که شما برای مشکلات احتمالی آینده خود برنامه ریزی کنید و یا حتی آنها را تجزیه و تحلیل کنید.

با توجه به مطالبی که در این مقاله در خدمت شما قرار گرفت، می توان به این نتیجه دست یافت که اگر شما به خود ایمان و باور داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت ۲۰% از زمان خود را به آن اختصاص دهید، حتما به آن هدف خود خواهید رسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن