زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

تحقیقات مدرن در روانشناسی رنگ‌ها

روانشناسی رنگ

 

اکثر روانشناسان رنگ درمانی را با شک و تردید نگاه می کنند و می گویند که تأثیرات ظاهری رنگ اغلب بسیار اغراق آمیز است. همچنین رنگ ها در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارند. اما تحقیقات در بسیاری از موارد نشان داده است که تأثیرات خلق و خوی رنگ ها می تواند موقتی باشد. یک اتاق آبی ممکن است در ابتدا باعث احساس آرامش شود، اما بعد از مدت کوتاهی اثر از بین می رود.

با این حال، تحقیقات دیگر نشان داده است که رنگ می تواند به طرق مختلف  تاثیرات شگفت انگیزی روی افراد بگذارد:

در یک مطالعه، قرص های دارونما با رنگ گرم موثرتر از قرص های دارونما با رنگ سرد گزارش شده است.

بر اساس شواهد، چراغ های خیابانی رنگ آبی می توانند منجر به کاهش جرم شوند.

رنگ قرمز باعث می شود افراد با سرعت و نیروی بیشتری واکنش نشان دهند، چیزی که ممکن است در طول جریان ورزش کردن مفید واقع شود.

 به گفته محققان رنگ می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد

 

مطالعات همچنین نشان داده است که رنگهای خاصی می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند. هیچ کس دوست ندارد یک آزمون درجه بندی شده با جوهر قرمز را ببیند. یک مطالعه نشان داد که دیدن رنگ قرمز قبل از امتحان در واقع به عملکرد آزمون آسیب می رساند.

در حالی که رنگ قرمز اغلب تهدید آمیز، تحریک کننده یا هیجان انگیز توصیف می شود، بسیاری از مطالعات قبلی در مورد تأثیر رنگ قرمز تا حد زیادی بی نتیجه بوده است. با این حال، این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن دانش آموزان در معرض رنگ قرمز قبل از امتحان تأثیر منفی بر عملکرد آزمون دارد.

این مقاله را هم بخوانید:  قانون جذب فراوانی و شادی

بر اساس مطالعه ای که داده های تاریخی تیم های ورزشی و نحوه لباس پوشیدن آن ها را مورد بررسی قرار داده بود، دانش آموزان شرکت کننده در تست، ویژگی های منفی را با بازیکنی که لباس سیاه پوشیده بود نسبت داده بودند.

رنگ و تاثیر آن بر خریدار و مصرف کننده

 

روانشناسی رنگ ها نشان می دهد که سایه های مختلف می توانند طیف گسترده ای از تأثیرات را داشته باشند، از تقویت روحیه ما تا ایجاد اضطراب. اما آیا رنگ محصولی که خریداری می کنید می تواند چیزی در مورد شخصیت شما بیان کند؟ به عنوان مثال، آیا رنگ خودرویی که می خرید می تواند به نوعی با ویژگی های شخصیتی مرتبط باشد؟

ترجیحات رنگی، ممکن است چیزی در مورد نوع تصویری که ممکن است سعی کنید نشان دهید، بیان کند. ترجیحات رنگی، از لباسی که می پوشید تا خودرویی که رانندگی می رانید، گاهی اوقات می تواند بیانگر این باشد که ما می خواهیم دیگران چگونه ما را درک کنند. عوامل دیگری مانند سن و جنسیت نیز می توانند بر انتخاب رنگ ما تأثیر بگذارند.

سفید: همانطور که بسیاری از خوانندگان ما پیشنهاد کرده اند، رنگ سفید می تواند تازه و تمیز به نظر برسد. این رنگ اغلب برای برانگیختن احساس جوانی و مدرنیته استفاده می شود.

مشکی: خوانندگان ما اغلب رنگ مشکی را به عنوان یک رنگ «قوی» توصیف می کنند، که ممکن است به این دلیل باشد که مشکی محبوب ترین رنگ برای خودروهای لوکس است. مردم اغلب رنگ را سکسی قدرتمند، مرموز و حتی شوم توصیف می کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  کنترل استرس و نکات مهم کلیدی

اسرار رنگ ها

نقره ای: این رنگ سومین رنگ پرطرفدار خودروهاست و با حس نوآوری و مدرنیته مرتبط است. محصولات با تکنولوژی بالا اغلب نقره ای هستند، بنابراین رنگ اغلب با چیزهای جدید، مدرن و پیشرفته مرتبط است.

قرمز: در خواب خودروی قرمز می بینید؟ قرمز رنگی جسورانه و جلب کننده توجه است، بنابراین ترجیح دادن به این نوع خودروها ممکن است به این معنی باشد که می خواهید تصویری از قدرت، عملکرد و اعتماد به نفس را نشان دهید.

آبی: مردم اغلب آبی را به عنوان رنگ ثبات و ایمنی توصیف می کنند. رانندگی با ماشین آبی  SUV ممکن است نشان دهد که شما قابل اعتماد  هستید.

زرد: به گفته کارشناسان، رانندگی با وسیله نقلیه زرد ممکن است به این معنا باشد که شما به طور کلی یک فرد شاد هستید و شاید کمی بیشتر از افراد معمولی ریسک کنید.

خاکستری: کارشناسان پیشنهاد می کنند افرادی که با اتومبیل های خاکستری رنگ رانندگی می کنند نمی خواهند برجسته باشند و در عوض چیزها را کمی ظریف تر ترجیح می دهند.

البته ، انتخاب رنگی که ما انجام می دهیم اغلب تحت تأثیر عواملی از جمله قیمت،  موارد موجود در بازار و سایر نگرانی های عملی ست.

انتخاب رنگ ها

ترجیحات رنگ نیز می تواند در زمان تغییر کند. ممکن است فردی در جوانی ممکن است رنگ های روشن تر را ترجیح دهد، اما با افزایش سن به رنگ های سنتی تمایل پیدا کند. شخصیت خریدار می تواند نقش مهمی در انتخاب رنگ داشته باشد، اما خریداران اغلب تحت تأثیر عواملی مانند قیمت و در دسترس بودن نیز قرار می گیرند.

به عنوان مثال، خرید یک وسیله نقلیه سفید ممکن است کمتر به این معنا باشد که مردم فکر کنند شما جوان و مدرن هستید و بیشتر بستگی به آب و هوایی که در آن زندگی می کنید داشته باشد؛ زیرا افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند معمولاً وسایل نقلیه رنگ روشن را بر خودروهای تیره ترجیح می دهند.

این مقاله را هم بخوانید:  خانم ها! مرد زندگی خود را چگونه انتخاب کنید؟

 

هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

علاقه به موضوع روانشناسی رنگ در حال افزایش است ، اما تعدادی سوال بی پاسخ باقی مانده است. ارتباطات رنگی چگونه ایجاد می شود؟ تأثیر این ارتباطات بر رفتارهای دنیای واقعی چقدر قدرتمند است؟

آیا می توان از رنگ برای افزایش بهره وری کارگران یا ایمنی محل کار استفاده کرد؟ چه رنگ هایی بر رفتار مصرف کننده تأثیر می گذارد؟ آیا انواع خاصی از شخصیت ها رنگ های خاصی را ترجیح می دهند؟ همانطور که محققان به بررسی چنین پرسش هایی می پردازند  ممکن است به زودی با تأثیر رنگ بر روانشناسی انسان بیشتر آشنا شویم.

 

مردم اغلب اشیایی را به رنگ هایی انتخاب می کنند که حالات یا احساسات خاصی را برمی انگیزانند. مانند انتخاب رنگ خودرویی که به نظر می رسد اسپرت، براق و قابل اعتماد باشد. همچنین می توان از رنگ اتاق برای برانگیختن حالات خاص استفاده کرد، مانند رنگ آمیزی اتاق خواب با رنگ سبز ملایم برای ایجاد روحیه ای آرام.

بنابراین نتیجه نهایی چیست؟ متخصصان دریافته اند که در حالی که رنگ می تواند بر احساس و عملکرد ما تأثیر بگذارد، این تأثیرات منوط به عوامل شخصی، فرهنگی و موقعیتی ست. برای به دست آوردن درک بهتر روانشناسی رنگ، تحقیقات علمی بیشتری مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن