آموزش كارآفرينیمشاوره شغلی و توسعه فردیموفقيت در كار

آیا خوداشتغالی برای شما مناسب است؟

خوداشتغالی برای شخص شما مناسب است؟

 

چه مدت در شغل فعلی خود مشغول بوده اید؟ مهم نیست که چه مدت است که کار فعلی خود را ایجاد کرده اید؛ ممکن است گاهی به ترک آن و شروع کسب و کاری با علاقه و توانایی های جدید اندیشیده باشید. شغل و کسب وکاری که بر پایه توانایی ها و خلاقیت های ذاتی و تلاش شخص خودتان شکل گیرد و رئیس و کارمند خودتان باشید. سوال این جاست که آیا خوداشتغالی برای شما مناسب است؟

بعضی در رویای نقطه عطف در زندگی خود بسر می برند و به تنهایی کار خود را شروع می کنند. این آغاز، در اقتصاد جهانی نوپای امروزی موجب توسعه کارآفرینی می شود. وقتی می خواهید شغل کنونی خود را ترک کنید و به خوداشتغالی بپردازید ممکن است با استرس ها و افکار منفی در ذهن خودتان یا اطرافیان روبرو شوید. در خوداشتغالی ترس و موفقیت شمشیر دولبه هستند که در آغاز راه، باید با آن ها از یک طرف و از طرف دیگر با ظرفیت و توانایی های خودتان آشنا شوید.

خود اشتغالی 15٪ از بازار کار در سال 2018 و 12٪ در اواخر قرن گذشته را به خود اختصاص داده است. از این زمان، تعداد کارگران شاغل در سن 16 تا 24 سال 74 درصد افزایش یافته است. در حالی که خود اشتغالی ممکن است مسیری جذاب برای برخی افراد باشد، برای همه مناسب نخواهد بود. قبل از شروع یک تجارت، باید مزایا و معایب کار را برای خودتان ارزیابی کنید. در این جا چند مورد برای شروع کار آورده می شود.

این مقاله را هم بخوانید:  محیط های کاری جذاب استعدادهای برتر را جذب می کنند؟

مزایای خود اشتغالی

مزایای خود اشتغالی

آیا خوداشتغالی برای شما مناسب است؟ خود اشتغالی مزایای بالقوه زیادی دارد، مانند:

 • آزادی عمل: شما با شروع خوداشتغالی تصمیم گیری کارها  را بر عهده خودتان قرار خواهید داد. می توانید تعدادی از راه حل های خلاقانه برای مشکلات پیش آمده را امتحان کنید و از دیدن ایده های خود تا پایان آن رضایت داشته باشید.
 • استقلال و همچنین آزادی خلاق: شما همچنین قادر خواهید بود ساعت های خود را تنظیم کرده و کارهای خود را در قبال سایر تعهدات تنظیم کنید که اغلب منجر به بهبود کیفیت زندگی می شود.
 • رضایت شغلی: به دست آوردن پاداش در قبال کارهای سخت می تواند بسیار رضایت بخش باشد. در حالی که همچنین برای انجام کارهایی که بیشتر دوست دارید استقلال و وقت بیشتری دارید.
 • موقعیت مکانی: کار در خانه یا مکان انتخابی خود، به این معنی است که دیگر لازم نیست نگران سیاست های اداری، سلسله مراتب شرکت یا سفر روزانه گران و پر استرس باشید.
 • حقوق و دستمزد: پتانسیل درآمد شما در هنگام اشتغالزایی بسیار بیشتر است. همه چیز در دستان شماست، به این معنی که می توانید در ساعات مختلف روز کارهای بیشتری را انجام دهید. شما از نظر مالی مستقل هستید.
 • تنوع: همانطور که می توانید بار کاری خود را کنترل کنید، می توانید در طیف وسیعی از پروژه ها با تعدادی از مشتری ها کار کرده و مهارت های جدیدی را توسعه دهید. همچنین می توانید در زمینه های مختلف ایجاد یک تجارت، از جمله نظارت بر امور مالی و کارهای اداری، تجربه کسب کنید.
این مقاله را هم بخوانید:  سه مورد عجیب از خصوصیات افراد خودساخته

مشکلات خود اشتغالی

مشکلات خود اشتغالی

با وجود مزایای آن خطرات اجتناب ناپذیری در کار خود اشتغالی وجود دارد. برای این که بدانید آیا خوداشتغالی برای شما مناسب است؟ بهتر است با مضرات و مشکلات آن نیز آشنا شوید:

 • نبودن مزایای کارمندی: مسلم است که خود اشتغالی مزایای کار دولتی و ثابت را ندارد و حقوق، تعطیلات یا مزایای هر کارمند دیگر را دریافت نخواهید کرد.
 • ساعات طولانی: روز کاری شما ممکن است بسیار طولانی تر و نامنظم تر از کسی باشد که خود اشتغالی ندارد و استخدامی کار می کند. تعهدات تجاری ممکن است به این معنا باشد که شما وقت کمتری را با دوستان و خانواده خود  بگذرانید.
 • مسوولیت: شما مسوولیت بازنشستگی، بیمه عمر و تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود را بر عهده دارید. حتی اگر کسب و کارتان ضرر کند، مالیات را باید پرداخت کنید. این واقعیت که پیروزی یا عدم موفقیت به عهده خود شماست، می تواند سطح استرس شما را افزایش دهد.
 • انزوای اجتماعی: در حالی که خود را به عنوان صاحب کسب وکار می دانید، ممکن است در محیط کار تنها  خودتان کارمند و رئیس باشید.
 • شروع از هیچ: ایجاد شغل و بدست آوردن مشتریان ثابت می تواند یک روند طولانی، خسته کننده و در بعضی مواقع ناامید کننده باشد. برای موفقیت به استقامت، عزم و اراده نیاز دارید، حتی اگر پیشرفت کند و آهسته باشد.
 • امور مالی غیرقابل پیش بینی: درآمد شما به ویژه در روزهای اولیه می تواند نامنظم باشد. ممکن است نتوانید چندین ماه درآمد کسب کنید و همیشه باید هزینه های جاری مانند اجاره، بیمه و دسترسی به اینترنت را بپردازید.
این مقاله را هم بخوانید:  نوشتن گزارش روزانه برموفقیت کاری

مهارت های موفقیت در تجارت

مهارت های موفقیت در تجارت

موفقیت به عنوان یک صاحب کسب و کار تا حد زیادی به قدرت محصول یا خدمات شما متکی است اما آیا خوداشتغالی برای شما مناسب است؟ برای رشد و پیشرفت نیز باید از خصوصیات زیر برخوردار باشید:

 • خلاقیت:  مبتکر و خلاق باشید و ابتکار عمل برای پیشبرد تجارت خود را با ایده های جدید داشته باشید. برای تحقق بخشیدن به آن نیاز به عزم و اشتیاق نیز دارید.
 • دانش: داشتن درک جدی از بازار و مشتریان بسیار مهم است، در حالی که تمایل به گوش دادن و سازگاری با نیازهای همیشگی آن ها نیز ضروری ست.
 • رهبری: داشتن سرپرستی و توسعه پروژه های مستقل و همچنین مدیریت یک تیم  به طور طبیعی کاری ست که پیش روی شماست.
 • سازمان: شما باید متمرکز و هدف گرا باشید، بتوانید اهداف روشن و واقعی را تعیین کنید. داشتن مهارت های مدیریتِ زمانِ قوی نیز، مهم است.
 • اعتماد به نفس: برای اتخاذ خطرات و مسوولیت در تصمیمات خود و همچنین ارتباط با شبکه ها و افراد و سازمان های دیگر به اعتماد به نفس نیاز خواهید داشت.

آیا خوداشتغالی برای شما مناسب است؟ اگر فکر می کنید برای راه اندازی مشاغل آماده هستید، نحوه شروع یک تجارت را کشف و جستجو کنید. راه اندازی مشاغل شخصی، سخت گیری و سخت کوشی را می طلبد؛ اما مزایای خوداشتغالی باعث می شود این تلاش برای بسیاری از افراد مشتاق و سرمایه گذار ارزشمند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن