موفقيت در كار

انضباط فردی و مدیریت پرسنل در محیط کار

انضباط فردی

نظم و انضباط فردی در محیط کار باید بین همه‌ی ما تبدیل به یک فرهنگ شود. شما تنها زمانی موفق می‌شوید که کارمندانتان به خط مشی و مقررات شرکت پایبند باشند. هنگامی که کارگران و کارمندان قوانین و مقررات را نقض می کنند، شما باید یک سیستم نظم و انضباط برقرار کرده و از اقدامات اصلاحی مناسب استفاده کنید. انواع قوانین انضباطی که ایجاد می‌کنید بسته به نوع تخلف، می‌تواند متفاوت باشد. این اشکال نظم و انضباط از هشدارهای کلامی گرفته تا محدود کردن امتیازات کارمندان، بررسی‌های انضباطی و حتی اخراج آن ها متغیر است. با این وجود، هدف  از برقراری این نوع نظم، مجازات و تحقیر کارمندان نیست.

پادکست 

راه‌های ایجاد انضباط فردی در محیط کار

 

  • تقویت مهارت های خود مدیریتی

آموختن مهارت های خود مدیریتی، به معنای مسئولیت پذیری در قبال اعمال خود و انجام کارهایی است که کارمندن می توانند انجام دهند. نشان می دهد که آن ها می توانند خود را سازماندهی کرده و ایده ها یشان را برای هر پروژه ارائه دهند.  در مورد رئیس اصلی وجدان کارمندان است، نه مدیریت تیم یا شرکت!

  • صدور هشدارهای کلامی

هشدارها یا تذکر کلامی یکی از رایج ترین انواع روش‌های برقراری انضباط فردی در محل کار و به طور معمول اولین قدم در یک سری اقدامات انضباطی است. اگر شما مدیر کل هستید و یکی از مدیران میانی به طور مداوم برای شروع کار تأخیر دارد، می‌توانید خود این اخطار را صادر کنید یا به یک کارمند ارشد دستور دهید که این کار را انجام دهد. سعی کنید هشدارهای کلامی را با لحنی دوستانه به کارمندتان منقل کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  راه های جالب توجه پرورش کودک و نوجوان کارافرین

توبیخ کارمندان

  • صدور توبیخ کتبی

توبیخ کتبی نوع دیگری از روش‌های موثر برای برقراری نظم و انضباط است که در صورت عدم توجه یک کارمند به استانداردها یا مقررات محل کار، به او داده می‌شود. اگر هشدار کلامی موثر نباشد می‌توانید از توبیخ کتبی استفاده کنید. به طور معمول، سرپرست واحد، شرح مفصلی از رفتار نامناسب کارمند زیردست و موارد پیشنهادی برای بهبود عملکرد فرد را ثبت می‌کند. پس از تکمیل، توبیخنامه باید توسط کارمند خاطی امضا و سپس به عنوان سند در پرونده‌ی پرسنلی آن شخص قرار بگیرد.

  • اجرای برنامه‌های بهبود عملکرد

برای برقراری انضباط فردی در محیط کار می‌توانید یک برنامه تفصیلی ایجاد کنید که زمینه‌هایی برای پیشرفت را مشخص کند. این برنامه شامل یک سری مراحل و استانداردهاست که کارمند شما باید آن‌ها راانجام دهد. برنامه‌های بهبود عملکرد اغلب زمانی استفاده می‌شود که عملکرد شغلی یک کارمند بسیار پایین‌تر از حداقل استاندارد است. مثلا شما صاحب یک شرکت بازاریابی از راه دور با حداقل 500 تماس خارج از کشور در هر ماه هستید و یک کارمند به طور مداوم 150 تماس در ماه ثبت می‌کند.

  • صدور تعلیق کتبی

تعلیق کتبی هم نوع دیگری از روش‌های شناخته شده و تاثیرگذار جهت ایجاد نظم و انضباط است که می‌توانید در صورت عدم موفقیت هشدارهای کلامی، توبیخ کتبی و برنامه‌های بهبود عملکرد، از آن‌ استفاده کنید. شما باید رفتار یا اقدامات کارمند را برای خود مستند کنید. همچنین به اقدامات اصلاحی که برای اجرای آن تلاش کردید توجه داشته باشید و دلیل این تعلیق را بیان کنید. رفتارهای ناشایست یا اقدامات کارمندان که باعث تهدید سلامتی و ایمنی افراد در محل کار شما می شود را به یاد داشته باشید.

  • اخراج کارمند

در نهایت ممکن است گزینه نهایی شما بعد از اعمال روش‌های گفته شده اخراج  آن کارمند باشد. این مرحله شدیدترین و جدی‌ترین روش برقرای نظم است، اما اگر از تمام گزینه‌های دیگر خسته شده‌اید و نتیجه‌ای دریافت نکردید، ممکن است مجبور شوید از این راه استفاده کنید. اخراج کارمند در صورتی رخ می‌دهد که آن کارمند همچنان رفتاری را نشان دهد که برای شرکت شما و سایر کارگرانتان مضر است.

این مقاله را هم بخوانید:  ترفندهای جذابِ شاد بودن در محل کار (1)

اخراج کردن کارمند

رهنمودهایی ویژه برای ایجاد انضباط فردی در محیط کار

ایجاد انضباط فردی در محیط کار باعث مقاومت افراد در برابر مشکلات، حفظ تمرکز و به پایان رساندن پروژه‌ها به صورن موثر می‌شود. رهبرانی که از  نظم بالایی برخوردار هستند، به راحتی افکار و ذهن خود را متمرکز می‌کنند و می‌توانند علی رغم وجود سایر اولویت‌ها یا الزامات، تمرکز خود را روی هدف مورد نظرشان حفظ کنند.

به عنوان مدیر در ارزیابی سطح انضباط، به موارد زیر توجه کنید:

–   قوانین انگیزه بخش را بخاطر بسپارید. ابتدا در صورت امکان، اهداف خود را تعیین کنید. شکستن یک هدف بزرگ به قطعات کوچکتر و قابل کنترل‌ می‌تواند به حفظ انگیزه شما در طول زمان کمک کند.

–  اگر هدفی دارید که از نظر شخصی جالب و پر‌انگیزه است، می‌توانید توجه خود را به سمت دستیابی به این هدف متمرکز کنید. هنگامی که در یک هدف خاص، چه کوچک و چه بزرگ به موفقیت برسید، به پاداش خود رسیده‌اید.

–  کار با نظم و ترتیب می‌تواند باعث خستگی ما شود؛ بنابراین استراحت‌های به موقع داشته باشید. استراحت در حین کار، یک استراتژی ساده برای بازیابی دوباره نظم و تمرکز از دست رفته است. ما باید استراحت منظم را در برنامه کاری‌مان بگنجانیم. سعی کنید مدتی از میزها یا رایانه‌ها فاصله بگیرید و کمی از کار دور شوید. به یاد داشته باشید فعالیت‌هایی که برای مدیران چالش برانگیز یا فرسوده کننده است، در افراد متفاوت خواهد بود. برنامه شما برای کار و استراحت‌های بعدی باید متناسب با علایقتان باشد.

–  وسوسه‌ها و حواس پرتی‌ها را حذف کنید: مانند بسیاری از مهارت‌ها، نظم و انضباط فردی در محیط کار با تمرین مکرر تبدیل به عادت می‌شود. برای مثال شما جهت جلوگیری از حواس پرتی اغلب در اتاق کار را می‌بندید یا تلفن  همراه خود را خاموش می‌کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  تکنیک های فروشندگی: 5 نکته طلایی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن