موفقيت در كار

نقش مدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس

انگیزه، اعتماد به نفس و پشتکار ارکان اصلی موفقیت در کار به شمار می آیند اما با این حال در شرایط سخت حفظ انگیزه و اعتماد به نفس کار ساده ای نیست. شاید تا به حال با روش های افزایش انگیزه روبرو شده باشید اما اکثر این راه ها کلیشه ای هستند و نتایج رضایت بخشی به بار نمی آورند.

اگر مدیر یک مجموعه هستید، حتما به چالش کمبود انگیزه و اعتماد به نفس کارکنان و کارمندان خود برخورد کرده اید. در چنین شرایطی اگر بخواهید انگیزه بخش آنها باشید، باید اطلاعات کافی درباره عوامل افزایش انگیزه و خودباوری  داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید برخی از این عوامل را بررسی کنیم.

 

افزایش اعتماد به نفس

ترس از وقوع فاجعه ناگوار

ترس یک احساس کاملا طبیعی و ذاتی در وجود ما انسان هاست که اغلب اوقات برای مواجهه با وضعیت های خطرناک روحی و جسمی بروز داده می شود اما گاهی اوقات این احساس ذاتی می تواند حین تصمیم گیری باعث بروز مشکل در زندگی شود.

به عنوان مدیر باید درک کنید که برخی از ترس های اغراق آمیز کارمندان ناشی از ارزیابی نادرست شرایط هستند، از این رو باید این نگرانی ها را از بین ببرید و نشان دهید که فقط به عملکرد و نتیجه آنها اهمیت می دهید.

اهداف نامشخص و تاثیرش در اعتماد به نفس

افراد اگر شاهد تاثیرگذاری خود بر شرکت یا سازمان باشند، با انگیزه بیشتری فعالیت های خود را انجام می دهند و یا حتی شاید ساعات خارج از کار، به انجام وظیفه بپردازند از این رو زمانی که از کارمندانتان درخواست حضور و کار بیشتر دارید، باید به آنها نشان دهید که چه تاثیری بر نتایج و موفقیت تیم می گذارند، سپس شاهد انگیزه آنها خواهید بود.

این مقاله را هم بخوانید:  موفقیت مسیر سختی نیست

عدم توانایی تصمیم گیری و استقلال فردی

شما به عنوان مدیر این تیم قطعا تمایل دارید که تصمیم گیری ها را به عهده گیرید و شرایط را کنترل کنید اما مطالعات انجام شده نشان دهنده این است که اگر افراد یک مجموعه نتوانند به صورت فردی تصمیم گیری کنند و استقلال نداشته باشند، انگیزه کاری آنها نیز کاهش می یابد.

به عنوان راهکار لطفا اجازه دهید تا اعضای مجموعه خودشان در حوزه کاری تصمیم گیری کنند و استقلال بیشتری داشته باشند، پس از مدتی متوجه می شوید که احساس مسئولیت و انگیزه بیشتری نسبت به وطایف خود دارند و عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

ترس از تغییر

انسان ها مخلوقاتی وابسته به عادت هستند که این عادت حس آسودگی و امنیت ذهنی ایجاد می کند، به همین دلیل ایجاد تغییر در زندگی باعث افزایش استرس می شود. منظور از تغییر، تنها تغییرات بد نیست بلکه تغییرات خوب مثل ازدواج، بچه دار شدن و یا ترفیع گرفتن نیز باعث ایجاد استرس می شود.

در این شرایط به محص اینکه متوجه می شوید کارمندتان تحت فشار استرس  تغییرات کاری دوران سختی را سپری می کند، یک روز بعد از ظهر را به او استراحت دهید و روز بعد متوجه افزایش انگیزه او خواهید ش چون ذهن انسان تحت شرایط به استراحت نیاز دارد و هیچ چیز بیشتر از چند ساعت مرخصی نمی تواند ذهن را به حالت عادی برگرداند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن