موفقيت در كار

نقش مدیر در افزایش انگیزه و اعتماد به نفس

توانمندسازی مدیران و ایجاد اعتماد به نفس

اعتماد به نفس عامل اصلی موفقیت برای مدیران و رهبران مدرن است. اعتماد به نفس بسته به شرایطی که افراد در آن فعالیت می کنند، نقشی که در آن بازی می کنند و مسوولیت ها  که دارند، در نوسان است. در یک محیط کار گرفتار بی اعتمادی و درگیری، جای تعجب نیست که افزایش انگیزه و اعتماد به نفس مدیران و کارکنان بسیار افت داشته باشد. استفان کاوی در کتاب خود با عنوان «هفت عادت افراد بسیار مؤثر» اظهار داشت: «یک سازمان توانمند سازمانی است که در آن افراد به روشی که منجر به موفقیت جمعی سازمان شود؛ دانش، مهارت، تمایل و فرصتی برای موفقیت شخصی داشته باشند.»

درک سبک ها و نقاط قوت شخصیتی می تواند خودآگاهی را بهبود ببخشد و وقتی خودمان را بهتر بشناسیم، اعتماد به نفس ما می تواند بهبود یابد. از این اعتماد به نفس بهبود یافته، افزایش هویت و اعتماد به نفس قوی ناشی می شودکه از عوامل مؤثر در موفقیت هستند انگیزه، اعتماد به نفس و پشتکار ارکان اصلی موفقیت در کار به شمار می آیند اما با این حال در شرایط سخت افزایش انگیزه و اعتماد به نفس کار ساده ای نیست.

شاید تا به حال با روش های افزایش انگیزه روبرو شده باشید اما اکثر این راه ها کلیشه ای هستند و نتایج رضایت بخشی به بار نمی آورند. اگر مدیر یک مجموعه هستید، حتما به چالش کمبود انگیزه و اعتماد به نفس کارکنان و کارمندان خود برخورد کرده اید. در چنین شرایطی اگر بخواهید انگیزه بخش آن ها باشید، باید اطلاعات کافی درباره عوامل افزایش انگیزه و خودباوری داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید برخی از این عوامل را بررسی کنیم.

این مقاله را هم بخوانید:  روش های پیشرفت شغلی با کمک مربی کسب و کار

افزایش اعتماد به نفس

ترس از وقوع فاجعه ناگوار

ترس یک احساس کاملا طبیعی و ذاتی در وجود ما انسان هاست که اغلب اوقات برای مواجهه با وضعیت های خطرناک روحی و جسمی بروز داده می شود اما گاهی اوقات این احساس ذاتی می تواند حین تصمیم گیری باعث بروز مشکل در زندگی شود. به عنوان مدیر باید درک کنید که برخی از ترس های اغراق آمیز کارمندان ناشی از ارزیابی نادرست شرایط هستند، از این رو باید این نگرانی ها را از بین ببرید و نشان دهید که فقط به عملکرد و نتیجه آن ها اهمیت می دهید.

اهداف نامشخص و تاثیرش در اعتماد به نفس

افراد اگر شاهد تاثیرگذاری خود بر شرکت یا سازمان باشند، با انگیزه بیشتری فعالیت های خود را انجام می دهند و یا حتی شاید ساعات خارج از کار، به انجام وظیفه بپردازند از این رو زمانی که از کارمندانتان درخواست حضور و کار بیشتر دارید، باید به آن ها نشان دهید که چه تاثیری بر نتایج و موفقیت تیم می گذارند، سپس شاهد افزایش انگیزه و اعتماد به نفس  آن ها خواهید بود.

عدم توانایی تصمیم گیری و استقلال فردی

شما به عنوان مدیر این تیم قطعا تمایل دارید که تصمیم گیری ها را به عهده گیرید و شرایط را کنترل کنید اما مطالعات انجام شده نشان دهنده این است که اگر افراد یک مجموعه نتوانند به صورت فردی تصمیم گیری کنند و استقلال نداشته باشند، انگیزه کاری آن ها نیز کاهش می یابد. به عنوان راهکار لطفا اجازه دهید تا اعضای مجموعه خودشان در حوزه کاری تصمیم گیری کنند و استقلال بیشتری داشته باشند، پس از مدتی متوجه می شوید که احساس مسوولیت و انگیزه بیشتری نسبت به وظایف خود دارند و عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

این مقاله را هم بخوانید:  رازهای موفقیت رهبری در سازمان

ترس از تغییر

ترس از تغییر

انسان ها مخلوقاتی وابسته به عادت هستند که این عادت حس آسودگی و امنیت ذهنی ایجاد می کند. به همین دلیل ایجاد تغییر در زندگی باعث افزایش استرس می شود. منظور از تغییر، تنها تغییرات بد نیست بلکه تغییرات خوب مثل ازدواج، بچه دار شدن و یا ترفیع گرفتن نیز باعث ایجاد استرس می شود. در این شرایط به محض این که متوجه می شوید کارمندتان تحت فشار استرس  تغییرات کاری دوران سختی را سپری می کند، یک روز بعد از ظهر را به او استراحت دهید و روز بعد متوجه افزایش انگیزه و اعتماد به نفس او خواهید چون ذهن انسان تحت شرایطی به استراحت نیاز دارد و هیچ چیز بیشتر از چند ساعت مرخصی نمی تواند ذهن را به حالت عادی برگرداند.

ایجاد خلاقیت

مدیرانی که کارمندان را با شیوه های خلاق به چالش می کشند یا بازتر فکر می کنند و یا به روش های مختلف به همه موضوعات نگاه می کنند، به کارمندان خود روش متنوعی برای بیان می دهند و این باعث افزایش احساس  اعتماد به نفس می شود. مشکلات آموزش در اکثر شرکت ها این است که هیچ کس از کارمندان نمی داند چه آموزش هایی نیاز دارند. غالباً، در مورد آموزش  تصور خوبی وجود ندارد و این وظیفه مدیر است که در این راه تلاش کند.

رفتار محترمانه با کارمندان

احترام، نقطه مقابل نادیده گرفتن است. وقتی به یک شخص، ایده هایش و حضور او  توجه نکنید، بی احترامی می کنید. بنابراین نشان دادن احترام به معنای توجه صادقانه به شخص است. احترام این نیست که با همه کارهای کارمندان موافقت کنید بلکه افزایش انگیزه و اعتماد به نفس این واقعیت است که دیدگاه ها، نظرات و افکار شخص، نادیده گرفته نشود. مدیران می توانند با تشویق تعامل مثبت بین اعضای تیم یا کارمندان دفتر، اعتماد به نفس را در کارمندان خود را ترغیب کنند.

این مقاله را هم بخوانید:  میانبرهای سریع جهت تغییرات فردی

بهبود محیط فیزیکی

بهبود محیط فیزیکی

محیط فیزیکی اگر موجب ارتقاء سلامت، آرامش و کارآیی شود، اعتماد به نفس کارکنان شما را پشتیبانی می کند. افزایش انگیزه و اعتماد به نفس می تواند زمانی ایجاد شود که از کارکنان خود پشتیبانی کنید. یکی از ساده ترین راه های حمایت از آن ها، اطمینان از این است که محل کار به هر طریق نیازهای آن ها را برآورده می کند. کارگران برای انجام کار خود و برای استراحت به فضای و مبلمان مناسب احتیاج دارند. مناطق باید تمیز، تهویه مناسب و مرتب باشد. فضاها باید از رنگ و دکوراسیونی استفاده شود که تازه و آرام باشد. هرگونه تأثیر حواس را می توان هنگام تقابل با جو محیط کار در نظر گرفت. دفتر کار باید ایمن باشد، آرامش لازم را فراهم کند. برای مثال وجود فضایی برای کتاب ها، کار مؤثرتر و ذهن خلاق را ترویج می کند.

قدردانی از کارکنان

قدردانی به اشکال مختلفی به وجود می آید و برای مدیر مهم است که بداند چه چیزی باعث می شود کارکنان احساس قدردانی کنند. معمولا پاداش بصورت نقدی مناسب است. به هر حال با در نظر گرفتن امکانات شرکت، محیط کاری و شخصیت افراد پاداش و تشویق ها انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن