مهارت های زندگیموفقيت در كار

نقش باورنکردنی تمرکز در موفقیت شغلی

نقش تمرکز در موفقیت شغلی

آیا تا کنون به میزان و نقش تمرکز در موفقیت شغلی اندیشیده اید؟ در دنیای پرشتابی که در آن قرار گرفته ایم، حواس پرتی های زیادی در محیط اطراف ما وجود دارد که درآن ها غرق می شویم. با افزایش تقاضاها از ما در محل کار و زندگی شخصی، حفظ تمرکز سخت و سخت تر می شوند. همه در این شرایط بوده ایم، تلاش می کنیم کار کنیم اما به دلیل نامعلومی نمی توانیم. از دست دادن تمرکز در محل کار می تواند باعث خستگی و فرسودگی شغلی شود.

حتی در لحظه های آرام، نقش تمرکز در موفقیت شغلی روشن است و حواس پرتی به معنای واقعی همیشه در انتظار شماست. توانایی تمرکز روی کارها، مسوولیت ها و هدایت ذهن به سمت آن ها، برای یادگیری موارد جدید، دستیابی به اهداف و عملکرد خوب در شرایط متنوع، بسیارمهم است.

خوشبختانه تمرکز بسیار شبیه کارکرد عضله است. هرچه بیشتر روی آن کار کنید، قوی تر می شود. بهبود تمرکز ذهنی شما قابل دستیابی است، اما این بدان معنی نیست که لزوما سریع و آسان است. این کار نیاز به تلاش واقعی خواهد داشت و ممکن است شما مجبور شوید در برخی از عادت های روزانه خود تغییراتی اساسی ایجاد کنید. با ما دراین مقاله همراه باشید.

 

 

برای درک نقش تمرکز در مدیریت شغلی چه کنیم؟

مسلم است که ایجاد تمرکز در موفقیت شغلی و  ذهنی و استفاده از بیشینه وقت در ساعات کاری نیاز به تمرین دارد. ابتدا ممکن است برای شما سخت باشد یا شکست بخورید. اما تلاش را فراموش نکنید.

این مقاله را هم بخوانید:  نبوغ ذاتی در کار باعث پیشرفت شما می‌شود؟

 به سلامت بدن توجه کنید

ممکن است از قبل آگاه باشید که آنچه می خورید و میزان خواب شما چه تاثیری در بهزیستی جسمتان دارد. اما شاید بدانید که عادات غذا خوردن و خوابیدن شما نیز می تواند بر تمرکز شما تأثیر بگذارد. دکتر میشل هیکس، روانشناس بالینی و هماهنگ کننده آکادمی دکترای دانشگاه والدن در مورد نقش تمرکز در موفقیت شغلی توضیح می دهد: « توانایی تمرکز به طرز چشمگیری تحت تأثیر خستگی، تغذیه نامناسب، کم آبی و گرسنگی قرار دارد.» در برنامه روانشناسی، مراقبت از بدن شما یکی از بهترین راه ها برای کمک به عملکرد ذهنی شماست. انجام کار های ساده مانند تلاش آگاهانه برای نیم ساعت زودتر رفتن به رختخواب، تغییر وعده ناهار با کالری بالا به وعده غذایی سبک تر یا نوشیدن یک لیوان آب اضافی در روز، ممکن است تفاوت بزرگی ایجاد کند.

مدیریت ترس

انجام یک کار در یک زمان

بسیاری از مردم به خاطر داشتن چندین مسوولیت به خود افتخار می کنند، اگرچه تحقیقات نشان می دهد تعداد بسیار کمی از آن ها را واقعاً خوب انجام می دهند، زیرا مغز نمی تواند هنگام کار چند وظیفه ای، متمرکز شود. برای درک نقش تمرکز در موفقیت شغلی، مشخص کنید که چه زمانی پر بازده هستید (برای مثال صبح ها) سپس چالش برانگیزترین کارها را در آن هنگام انجام دهید. سپس وقتی در شرایط تمرکز عالی قرار ندارید، بقیه کارهای خود را انجام دهید.

لیستی تهیه کنید

درباره نقش تمرکز در موفقیت شغلی، دکتر هیکس هشدار می دهد: « تهیه لیست کارها می تواند یک شمشیر دو لبه باشد.» وی گفت: « لیست ها مطمئناً می تواند به شما در پیگیری و اولویت بندی کارها کمک کند، اما اگر موجب عدم تمرکز ناشی از احساس غرق شدن درکارها باشد، ایجاد لیست طولانی از کارها ممکن است باعث بدتر شدن کارها شود.» برای جلوگیری از غرق شدن و در نتیجه عدم تمرکز، لازم است که لیستی کوتاه از مهم ترین کارهایتان را ایجاد کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  25 مورد از اشتباهات رایج که افراد موفق، دوبار آن‌ها را انجام نمی‌دهند

نقش تمرکز در مدیریت شغلی

تلاش کنید

«لوپس» جهت یاد آوری نقش تمرکز در موفقیت شغلی، خاطر نشان می کند: « بعضی اوقات ممکن است نتوانید تمرکز کنید زیرا واقعاً به استراحت احتیاج دارید.» استراحت بیشتر از این ها برای شما خوب است. « یک پیاده روی کوتاه داشته باشید یا چند دقیقه به موسیقی گوش دهید. اجازه دهید، به طور موقت از کارهایی که روزانه انجام می دهید دور بمانید. این کار می تواند به بهبود تمرکز و افزایش بهره وری کمک کند.»

وقتی پریشان می شوید، تغییر مسیر دهید

ممکن است الگویی در حواس پرتی شما وجود داشته باشد، اما به نقش تمرکز در موفقیت شغلی توجه کنید. شاید هنگام چک کردن ایمیل خود یا گوش دادن به انواع خاصی از موسیقی، تمرکز خود را از دست دهید. لوپز می گوید: « ببینید آیا می توانید وقتی چنین اتفاقی می افتد، حواس خود را متمرکز کار دیگری کنید و کار دیگری را انجام دهید.» تاکتیک کشیدن چندین نفس عمیق ممکن است موردی باشد که شما نیاز دارید تا خود را جمع و جور کرده و تمرکز خود را به کار مورد نظر برگردانید.

با یک همکار تمرین کنید

هنگام بر عهده گرفتن یک شغل و تمرکز در موفقیت در آن؛ اگر با یک دوست و همکار خود تمرینات را انجام دهید، تقریباً همه کارها آسان تر خواهد شد. بنابراین یک دوست و همکار متعهد با تمرکز بالا پیدا کنید. دکتر لوپس پیشنهاد می کند: « هر زمان که که برای خود هدف و مهلت زمانی ایجاد کردید آن را با این شخص به اشتراک بگذارید و برنامه ریزی کنید تا در یک زمان مشخص تمرین تمرکز انجام دهید. » « خود نظم و انضباط، برای بسیاری از افراد چالش برانگیز است و  همکاری کردن با فردی مورد اعتماد می تواند در جهت تمرکز و پیگیری کمکتان کند. »

این مقاله را هم بخوانید:  نکات جدید درمورد گاو بنفش شما

برای درک تمرکز در موفقیت شغلی بدانید که در دنیای همیشه در حال پیشرفت فناوری، توانایی مغز ما در تمرکز روی یک کار اصلی سخت و دشوارتر شده است. با یک طرز فکر و تمرین مناسب، می توانید ذهن خود را آموزش دهید. درک مزایای ماندن در تمرکز می تواند برای موفقیت ما حیاتی باشد و به ما کمک می کند تا بتوانیم در شغل حرفه ای خود پیشرفت کنیم.

امیدواریم که تاحدودی به آشنایی شما در درک نقش تمرکز در موفقیت شغلی کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن