زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

وقتی حس انجام کارهای روزانه را ندارید، چه باید بکنید؟

حس خستگی و افسردگی

 

همه افراد گهگاه با کمبود انگیزه و حس بی حالی روبرو می شوند. در چنین روزهایی، ممکن است احساس خستگی، تحریک پذیری کنید یا فقط نتوانید علاقه معمول خود را به چیزهایی که از آن ها لذت می برید برانگیزید.

دوره های گاه و بیگاه حس هایی به این شکل کاملاً طبیعی ست. ممکن است به این معنی باشد که شما تحت استرس بیشتری هستید یا سعی می کنید با چیزی غیر عادی در زندگی خود کنار بیایید. این حس ها موقتی هستند و معمولاً جدی نیستند و گاهی اوقات می توانند نشانه ای باشند که باید به ذهن و بدن خود استراحت دهید.

اما داشتن این حس مداوم که در آن تمایلی به انجام کاری ندارید می تواند نشانه مشکلات جدی تری مانند افسردگی یا انواع دیگر اختلالات خلقی باشد. اگر در حال از دست دادن علاقه به مواردی هستید که معمولاً برای شما لذت بخش است یا احساس بی تفاوتی نسبت به زندگی در صورتی که بیش از دو هفته طول بکشد، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر این احساسات همراه حالت روحی موقتی باشند، مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا حس بهتری داشته باشید و انگیزه خود را بازیابید.

استراحت کنید

این احساس که نمی خواهید کاری انجام دهید می تواند نشانه ای از استرس در شما باشد. گاهی اوقات استراحت و صرف مدتی برای مراقبت از خود بهترین کاری است که می توانید انجام دهید.

روزی را به عنوان «روز سلامت روان» در نظر بگیرید، جایی که انتظارات خود را از آنچه فکر می کنید باید انجام دهید، کنار بگذارید. در عوض، بر انجام کارهایی تمرکز کنید که به شما کمک می کند حس آرامش پیدا کنید.

اجازه دهید با یک پتو دنج و کتاب مورد علاقه خود از چرت زدن یا استراحت لذت ببرید. نکته اصلی این است که این زمان را صرف استراحت کنید و به ذهن و بدن خود استراحت دهید.

گاهی اوقات مراقبت از خود نسبتاً ساده می تواند به شما کمک کند تا ذهنیت بهتری داشته باشید. سعی کنید دوش بگیرید، حرکات کششی انجام دهید و یک لیوان آب بنوشید.

این مقاله را هم بخوانید:  برای پیشرفت باید تغییر را بپذیریم

با خود مهربان رفتار باشید

دلسوزی به خود نه تنها شامل مهربانی با خود بلکه درک این است که تجربیات منفی نیز بخشی از انسان بودن و توجه به احساسات خوب و بد است.

نشان دادن دلسوزی و توجه به خود می تواند فواید مهمی برای سلامت روان داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که وقتی مردم نسبت به خود شفقت نشان می دهند، می تواند به کاهش اثرات منفی استرس، کاهش حس افسردگی و اضطراب و کاهش پریشانی کلی روانی کمک کند.

بنابراین اگر در یکی از آن روزهایی هستید که واقعاً حوصله انجام هیچ کاری را ندارید، با کمی مهربانی با خود رفتار کنید. آن را بپذیرید و به خود فضا، زمان و چیزهایی را که نیاز دارید برای خود اختصاص دهید.

قدم زدن

پیاده روی ترکیبی از مزایای ورزش و گذراندن وقت در خارج از منزل است. نشان داده شده است که ورزش در درمان و پیشگیری از علائم و حس افسردگی موثر است.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که گذراندن وقت در خارج از منزل دارای طیف گسترده ای از مزایای سلامت روان است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که ارتباط با طبیعت با بهزیستی، خلق و خوی بهتر، تعاملات اجتماعی مثبت تر و افزایش شادی مرتبط است.

بنابراین اگر با خلق و خوی ضعیف و حس و انگیزه ضعیف دست و پنجه نرم می کنید، پیاده روی حتی در فضای باز نیز می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید، خواه یک پیاده روی معمولی در اطراف بلوک یا پیاده روی در مسیر محلی.

با یک نفر صحبت کنید

برقراری ارتباط با شخص دیگری می تواند راهی عالی برای خروج از طرز فکر افسرده کننده و بدون الهام باشد. به این فکر کنید که چه کسانی می توانند منبع خوبی برای حمایت در چنین لحظاتی باشند.

این مقاله را هم بخوانید:  اهمیت طراحی لوگو

با چه کسی می توانید صحبت کنید که ممکن است احساس شما را درک کند؟ آیا به دنبال کسی هستید که بتواند به حرف های شما گوش دهد یا می خواهید کسی باشد که بتواند به شما انگیزه دهد تا حرکت کنید؟

اگر حوصله و حس ملاقات با یک دوست را ندارید یا اگر دوست شما در دسترس نیست، گاهی اوقات فقط بیرون رفتن و حضور در اجتماع می تواند مفید باشد.

لذت بردن از یک فنجان قهوه در کافی شاپ، لبخند زدن به مردم در خواربارفروشی یا سلام به همسایه همه تجربیات ساده اجتماعی هستند که می توانند به تغییر روحیه شما کمک کنند.

برنامه ریزی کنید

حتی اگر در حال حاضر انگیزه ای برای کار روی چیزی ندارید، این بدان معنا نیست که نمی توانید برنامه ریزی هایی را برای کارهایی که در آینده دوست دارید انجام دهید، شروع کنید. تحقیقات نشان می دهد که تصویرسازی ذهنی یا تجسم کارهایی که می خواهید انجام دهید، به افزایش حس و انگیزه، لذت مورد انتظار و پاداش پیش‌بینی شده از فعالیت‌های برنامه ریزی شده کمک می کند.

انجام کاری مانند برنامه ریزی برای سفر یا برخی فعالیت های دیگر می تواند چیزی را برای شما ایجاد کند که باید منتظر آن باشید و از آن هیجان زده شوید. فکر کردن در مورد یک پروژه یا هدف آینده ممکن است الهام بخش باشد.

با کاری کوچک شروع کنید

وقتی نوبت به یافتن انرژی برای انجام کاری می رسد، شروع کار سنگین اغلب سخت ترین قسمت است. بنابراین اگر با این حس و مشکل دست و پنجه نرم می کنید، شروع کار با چیزهای کوچک می تواند به شما کمک کند.

به جای غرق شدن در کارهایی که انرژی روحی و جسمی لازم برای انجام آن ها را ندارید، یک کار کوچک را انتخاب کنید.

کارهای ساده ای که ممکن است سعی کنید با آن ها مقابله کنید عبارتند از:

شستن ظروف

مرتب کردن تخت

این مقاله را هم بخوانید:  خانم ها! مرد زندگی خود را چگونه انتخاب کنید؟

تا کردن بار لباس های شسته شده

پاسخ به یک ایمیل

پاکسازی پیشخوان ها

پرداخت قبوض

کارهای شبانه روزی می تواند خسته کننده باشد، اما حتی اگر به آن ها اجازه دهید انباشته شوند، ممکن است ساده ترین کارها نیز سخت به نظر برسند. شروع با یک کار کوچک گاهی اوقات برای انگیزه بخشی کافی ست. وقتی این کار ساده را تمام کردید، ممکن است فکر کنید که مقابله با یک کار دیگر چندان هم بد نیست.

جذاب

درباره احساسات خود بنویسید

وقتی با حس های دشواری دست و پنجه نرم می کنید، گاهی نوشتن درباره آن ها می تواند مفید باشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که نوشتن می تواند یک ابزار مفید برای سلامت روان باشد.

این رویکرد که اغلب به عنوان نوشتن بیان کننده یا نوشتن درمانی توصیف می شود، در مطالعات مختلف نشان داده شده است که به کاهش فشار خون، تسکین علائم اضطراب و کاهش علائم افسردگی کمک می کند.

گذراندن مدتی برای نوشتن در یک مجله می تواند فرصتی عالی برای تأمل در مورد احساس شما و کشف برخی از دلایلی باشد که ممکن است چنین احساسی داشته باشید.

پیدا کردن آنچه برای شما مفید است

اگر این ایده ها روی شما جواب نمی دهد، به دنبال چیزی باشید که مناسب موقعیت شما و احساسی ست که دارید. برخی از استراتژی هایی که ممکن است در روزهایی که تمایلی به انجام کاری ندارید به شما انگیزه دهند ، عبارتند از:

لیست کردن مراحل مورد نیاز برای رسیدن به یک هدف

گوش دادن به موسیقی که به شما حس و انگیزه می دهد

تمرکز بر افکار مثبت

خواندن کتاب یا گوش دادن به کتاب صوتی

پخت یا سفارش غذای مورد علاقه خود

تمرین تنفس عمیق

مدیتیشن

اگر این موارد و موارد دیگر را امتحان کرده اید و هنوز احساس بی حالی  می کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که علائم خود را بررسی کرده و تصمیم بگیرید که آیا مشکل جدی تر است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن