موفقيت در كار

7 مهارت ارتباط موثر و مذاکره در محل کار

مهارت ارتباطی موثر

توسعه مهارت ارتباطی موثر هم برای زندگی حرفه ای و هم برای شخصی مهم است.  مهارت های ارتباطی مجموعه فعالیت هایی است که در نهایت باعث می شود عملکرد عمومی با کیفیت انجام شود. امروزه ارتباطات هم در دنیای تجارت و هم در زندگی خصوصی بسیار مهم است. مهارت ارتباط موثر با دیگران  می تواند زندگی ما را تحت الشعاع قرار دهد.

مذاکرات نقش مهمی در برقراری ارتباط موثر دارند. همه ما در طول روز در حال مذاکره هستیم اما نوع این مذاکره ها با یکدیگر متفاوت هستند. شما با برادرتان درباره شستن ظرف ها مذاکره می کنید تا او را متقاعد سازید شستن ظرف ها را به عهده گیرد؛ اما در محیط کار درباره مسائل کاری با همکارانتان بحث می کنید.

برخی از این مذاکره ها بی اهمیت هستند اما برخی دیگر از اهمیت زیادی برخوردارند و تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگی شما می گذارند. اگر درخواست افزایش حقوق دارید، قطعا باید با رئیستان سر میز مذاکره بنشینید و با تکنیک های ارتباط موثر، او را متقاعد کنید. در این جا چند تکنیک برای آمورش ارتباط موثر برایتان شرح می دهیم تا نکاتی راجع به هنر مذاکره و متقاعدسازی به شما ارائه کنیم.

اهمیت مهارت های ارتباطی خوب

توسعه مهارت های ارتباطی موثر می تواند به همه جنبه های زندگی شما ، از زندگی حرفه ای شما گرفته تا اجتماعات اجتماعی و هر آنچه در بین است ، کمک کند. توانایی برقراری ارتباط دقیق، واضح و مطابق آن چه در نظر گرفته شده است، یک مهارت حیاتی در زندگی و چیزی است که نباید از آن غافل شد. هیچ وقت خیلی دیر نیست که روی مهارت های ارتباطی خود کار کنید و با این کار، می توانید متوجه شوید که کیفیت زندگی خود را بهبود می بخشید.

این مقاله را هم بخوانید:  شغل ایده آل خود را با استفاده از قانون جذب، به دست آورید؟

منظورتان را به طور مستقیم بیان کنید

در حین  برقراری ارتباط مذاکره در محل کار، گاهی اوقات سوتفاهمی پیش می آید که ممکن است باعث شود فرد مقابل متوجه منظور شما نشود یا آن را به شکل دیگری برداشت کند. نباید از او توقع داشته باشید که ذهنتان را بخواند و متوجه منظورتان بشود، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که خواسته تان را به طور مستقیم بیان کنید.

منظورتان را به طور مستقیم بیان کنید

استرس خود را به شور و هیجان تبدیل کنید

همه افراد، حتی مذاکره کنندگان حرفه ای در حین مذاکره دچار استرس و اضطراب می شوند. این استرس می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب، عرق کردن کف دست ها، عدم تمرکز و همچنین فراموشی موقتی شما شود. یکی از راه های غلبه بر استرس این است که نگرانی خود را به شور و هیجان تبدیل کنید.

 

غلبه بر استرس

از هوش هیجانی خود کمک بگیرید

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، استرس و پریشانی احساس منفی به طرف مقابل القا می کند و نشان دهنده عدم تمرکز شما بر موضوع قابل بحث است. برای جلوگیری از بروز این اتفاق و ایجاد مهارت ارتباط موثر هوش هیجانی خود را به کار گیرید و با استفاده از آن، تنها بر موضوع قابل بحث تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که ارتباط موثر و موفقیت در مذاکره در محل کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاثیر هوش هیجانی در ارتباط موثر

اهمیت تعهد را در حین مذاکره فراموش نکنید

هر مذاکره ای نیازمند این است که هر دو طرف از سمت خود تعهد دهند و به اصولی پایبند باشند. برای مطمئن شدن از این تعهدات، حتما آن ها را در حین مذاکره بیان کنید تا هر دو طرف از تعهدات خود آگاه شوند. توجه داشته باشید که هر دو طرف مذاکره باید شامل این موضوع شوند.

این مقاله را هم بخوانید:  نقش صادرات تولیدات ملی در ارزآوری

قبل از نتیجه گیری، نظر طرف مقابل را بپرسید

شاید با خود فکر کنید که تقاضای مشاوره و اظهار نظر از طرف مقابل نشانه ضعف شما در تصمیم گیری است اما تحقیقات ثابت کرده درمورد مهارت ارتباط موثر زمانی که شما نظر طرف مقابل را درباره موضوع می پرسید، احساس خوشایندی در او ایجاد می شود که به نتیجه مثبتی خاتمه می یابد.

 

مهارت ارتباط موثر

پایان مثبتی داشته باشید

به یاد داشته باشید که هیچ گاه نباید پایان مذاکره را به طور نصفه یا ناراحت کننده رها کنید، بلکه در پایان یک جمع بندی کلی از نکات مورد بحث و سپس نتیجه آن اعلام کنید.و سعی کنید از تکنیک های مهارت ارتباط موثر که گفته شده در این بحث به خوبی استفاده کنید.

ارتباطات موفق به مراتب بیشتر از به اشتراک گذاشتن اطلاعات است و می تواند روابط موجود در زندگی شخصی یا زندگی حرفه ای را عمیق تر کند. در زندگی شخصی، می تواند به ما در درک بهتر افراد و موقعیت هایی که روزانه اتفاق می افتند کمک کنند. توسعه مهارت های ارتباطی همچنین می تواند به ما در جلوگیری از درگیری، سازش و کمک به تصمیم گیری بهتردر مذاکرات کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن