موفقيت در كار

چگونه عادت های مخرب باعث از دست دادن شغلمان می شوند؟

قسمت اول

عادت های مخرب

عادت های مخرب تاثیر خیلی بدی در زندگی همه ما دارند. انسان ها به شکل ذاتی، 45 درصد از فعالیت های روزانه خود را بر حسب عادت انجام می دهند. این عادات در باورها و افکار ما ریشه دارند و اگر با دقت به آن ها نگاه کنیم، از هر فعالیتی که در زندگی انجام می دهیم مهم تر هستند و در احساس رضایت ما از کارمان هم می توانند تاثیر گذار باشند.

احتمالا داستان اسب تروا را شنیده اید. در ابتدا اهالی شهر تروا، تصور می کردند که این اسب چوبی زیبا و عظیم یک غنیمت جنگی عالی ست. اما در نهایت باعث شکست آن ها شد. ویروس ها کامپیوتری با همین نام نیز اکنون برنامه های نرم افزاری خطرناکی هستند که به رایانه ها و اطلاعات ما آسیب می رسانند. در زندگی خودمان چه تعداد برنامه تروا اجرا می کنیم که ناخواسته باعث آسیب رسانی به زندگی و هدف های ما می شود.

در حقیقت این عادت های ما هستند که تعیین می کنند در مسیر زندگی به موفقیت دست یابیم یا از مسیر آن خارج شده و با عادات زندگی خود را به سمت نابودی پیش ببریم. آنچه افراد موفق و حرفه ای را از افراد سرخورده و آماتور جدا می کند، عادت های آن هاست. اگر احساس می کنید که در شغلتان سرخورده شده اید، به زودی از محل کارتان اخراج می شوید یا دیگر توان تحمل آن را ندارید، در ادامه مخرب ترین عادت هایی که می تواند باعث از دست دادن شغلتان شود را ذکر می کنیم.

این مقاله را هم بخوانید:  ترس از طردشدن چه اثرات ناگواری در روابط دارد؟

سعی می کنید منظور دیگران را حدس بزنید

به عنوان یک فرد موفق، یکی از عادت های مخرب که باید آن را کنار بگذارید خواندن ذهن دیگران یا به عبارت دیگر حدس زدن حرف های آن هاست. شما فکر می کنید از قبل متوجه منظورشان شده اید اما در واقع اگر اجازه دهید که حرفشان را تمام کنند، متوجه موضوع اصلی خواهید شد.

 

حدس زدن منظور دیگران

صبر و تحمل ندارید

اینکه هدفتان را به صورت فعال دنبال کنید یا از نرسیدن به آن کلافه شوید دو موضوع کاملا جداست. افرادی که آستانه تحمل بسیار پایینی دارند عموما قبل از رسیدن به هدف و موفقیت، رفتارهای ناامیدانه بروز می دهند و  آسیب های جدی به خود و شغلشان وارد می کنند. توصیه ما به شما این است که به جای عصبی شدن، بر فرایند تمرکز کنید و به طور فعالانه برای رسیدن به موفقیت و رفع  عادت های مخرب برای کسب و کارتان تلاش کنید.

از تجربیات و اشتباهات خود درس نمی گیرید

با قبول کردن اشتباهات می توانید از تجربه دوباره آن ها جلوگیری کنید و به سمت رسیدن به خواسته ها اهدافتان قدم بردارید اما تا زمانی که نتوانید از اشتباهاتتان درس بگیرید این موضوع امکان پذیر نیست.

از کامپیوتر و اینترنت استفاده مفیدی نمی کنید

بر اساس تحقیقات و اطلاعات کارشناسان شغلی، افراد از زمانی که پشت کامپیوتر می نشینند استفاده مفیدی ندارند و اغلب زمان خود را به چک کردن حساب های کاربری شبکه مجازی اختصاص می دهند. عادت چک کردن اکانت اینستاگرام باعث آسیب رساندن به موقعیت شغلی و همچنین بازدهی شما می شود از این رو استفاده از شبکه های اجتماعی را به اوقات استراحت خود اختصاص دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه نه بگوییم: راهنمای آسان نه گفتن به افراد

 

کامپیوتر

به وضع ظاهری و سلامت خود اهمیت نمی دهید

چه قبول داشته باشید چه نداشته باشید، مردم بر اساس پوشش ظاهری و روش ارائه به شما نگاه می کنند و بر همین اساس تصمیم می گیرند که چگونه با شما رفتار کنند. اگر اهمیتی به وضع ظاهریتان در محل کار نمی دهید، نباید از دیگران توقع بهترین رفتار را داشته باشید چون حتی خودتان برای شخصیت خود ارزشی قائل نیستید و به آن ها اجازه می دهید تا به این شکل با شما رفتار کنند.

با پرورش نگرش صحیح برای تغییر شروع کنید

عادت های مخرب زیادی وجود دارد: اعتیاد به مواد مخدر، استفاده افراطی از رایانه و فضای مجازی و هرگونه فعالیتی که اجباری انجام دهید و به طرز چشمگیری به شما آسیب برساند، خود مخرب است.

با پرورش نگرش صحیح برای تغییر شروع کنید

ابتدا خود را ببخشایید زیرا احساس گناه یا متنفر بودن از خود به خاطر رفتار و افکار مخرب، در واقع انگیزه بیشتری برای شما جهت کنار گذاشتن رفتار نامناسب ایجاد می کند. دوست داشتن خودتان شما را به سوی کسب عادت های خوب و مفید سوق می دهد. با بخشایش خود، حلقه مداوم گناه و نفرت را می شکنید، همچنین به ناخودآگاه شما می گوید که می خواهید به روشی سازنده تر و قدرتمندتر به نیکی و سعادت زندگی خود نزدیک شوید.

بپذیرید که شما در این تنها گرفتار افکار مخرب نیستید، زندگی سخت است و ما با یک دفترچه راهنما در مورد چگونگی رسیدن به موفقیت متولد نشده ایم. درعوض در طول حیات ما می آموزیم که چگونه با گذشت زمان زندگی صحیحی داشته باشیم.  از مقایسه خود با سایر افرادی که به نظر شما ایده آل هستند، دست بردارید. احتمال وجود دارد که آنها اشتباهات و نقاط ضعف خود را مخفی می کنند. بهتر است که از نقاط مثبت افراد به عنوان الگو برای پیشرفت کار خود استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  اجازه دادن به کودکان برای کاووش بیشتر در محیط اطراف، می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد

در قسمت بعد با ادامه مطلب با ما همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن