موفقيت در كار

عادات مخرب باعث از دست دادن شغلمان می شوند

(قسمت دوم)

عادات مخرب

همانطور که در قسمت قبل در مورد عادات مخرب توضیح دادیم، عادت های هر فرد تعیین کننده سرنوشت و نتیجه کار او هستند و از آنجایی که این عادت ها از باورها و افکار ما سرچشمه می گیرند، تاثیر مستقیمی بر حرفه و شغل ما می گذارند. برخی از این عادات به قدری مخربند که باعث از دست دادن فرصت شغلی ما شده و به درآمد و امنیت مالی ما آسیب می رسانند.

در ادامه برخی دیگر از این عادات مخرب را مورد بررسی قرار می دهیم.

به زبان بدن خود توجه نمی کنید

یکی از عادات مخرب عدم ارتباط صحیح کلامی ست. ارتباط غیر کلامی یا به عبارت دیگر زبان بدن انسان بیشتر از زبانش حرف برای گفتن دارد که به هیچ وجه نباید دست کم گرفته شود. گریز از برقراری ارتباط، عدم برقراری ارتباط چشمی یا دست دادن شل و بی حال باعث می شود تا همکارانتان نسبت به شما احساس بدی پیدا کرده و از شما دور شوند.

زبان بدن

برای حل مسائل و چالش ها بیش از حد عجله می کنید

هنگام رویارویی با چالش، بررسی طرح مسئله جزو مهم ترین بخش حل مسئله قرار دارد که اکثر اوقات نادیده گرفته می شود. اگر فرد عجولی هستید، حتما قبل از بررسی کامل مشکل و موضوع به سراغ حل کردن آن می روید. این موضوع درصد شکست شما را به شدت افزایش می دهد.

اعتماد همکارانتان را جلب نمی کنید

موردی دیگر از عادات مخرب عدم توجه به زمان است. اگر انجام کارهایتان را به دقیقه های آخر موکول می کنید، بدون نظم برخورد می کنید و بی دقتی در کارهایتان دیده می شود، قطعا از نظر همکارانتان فرد قابل اعتمادی نیستید. افراد در محیط های کاری موفق تمایل دارند با افرادی در ارتباط باشند و کار کنند که منظم، سخت کوش، باانگیزه و انرژی هستند. این افراد به جز مهارت های حرفه ای قابلیت این را دارند که بهترین کارمندان سازمان خود تبدیل شوند.

این مقاله را هم بخوانید:  گوش دادن و شنیده شدن نیاز بشر است 

جلب اعتماد

 چند کار را همزمان انجام می دهید

باور اینکه می توانید چند کار را به صورت همزمان به بهترین شکل ممکن انجام دهید را از فکرتان بیرون کنید. افراد زمانی که سعی می کنند زمان خود را به انجام چند کار اختصاص دهند، 25 درصد از بازدهی کاری و فکری خود می کاهند چرا که مغز انسان قادر به تمرکز دقیق برای انجام چند کار به طور همزمان نیست.

فکر می کنید به کوچ نیاز ندارید

بازار به شکل سریعی در حال تحول و تکامل است، با این حال افراد در برابر کوچ شدن مقاومت می کنند چون بر این باورند که در حرفه خود جزو برترین ها هستند و هیچ نکته تازه ای برای یادگیری نیاز ندارند. در واقع انتقادات و فیدبک هایی که از سمت دیگران یا افراد موفق دریافت می کنید، راهی به سوی ارتقا و پیشرفت شما هستند، با این حال شما در برابر چنین انتقاداتی مقاومت کرده و خودتان را محدود می کنید.

تصور کنید که رئیس شما به فکر ارتقای شغلی شماست. واکنش های مختلفی به شما ارائه می دهد و شما دربرابر انتقادات مقاومت می کنید ( عادات مخرب) و به طور کلی وی در قابلیت شما برای توسعه مهارت هایتان ناامید می شود.

کوچ

مسوولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرید

تصدیق کنید که عادات مخرب شما نتیجه تصمیمات و اقدامات شما در گذشته است. بدانید که می توانید به همان روش عادات توانمندسازی جدیدی ایجاد کنید و تصمیم آگاهانه ای برای این کار بگیرید. با این روش شما متوقف می شوید که یک قربانی درمانده باشید و یک رهبر هدفمند زندگی خود باشید. وقتی احساس درماندگی می کنید و مسوولیت زندگی خود را شروع می کنید، دیگر نیازی به رفتار مخرب نخواهید داشت.

این مقاله را هم بخوانید:  جذاب سازی محل کار چگونه است؟

دشمن خود را بشناسید

هرچه بیشتر درباره مشکلات خود بیاموزید، بهتر است. خوشبختانه برای شما، دستیابی به چنین دانشی این روزها مشکلی نیست. اینترنت پر شده از مشاوره مفصلی که توسط افرادی نوشته شده است که در دستیابی به اهداف شما کمک می کنند.

با دلایل اصلی عادت های مخرب خود مقابله کنید

همانطور که قبلاً بیان کردم، رفتار خودآزارانه معمولاً نوعی فرار است. زندگی خود را مشاهده کنید. از چی فرار می کنی؟ مسائلی که نمی توانید با آن ها مقابله کنید چیست؟ شاید در یک رابطه ناسالم قرار داشته باشید که نمی دانید چگونه تغییرش دهید. یا می دانید اما شریک زندگی شما با شما همکاری نمی کند. شاید نتوانید به تمام خواسته های زندگی خود برسید. شاید بارها صدمه دیده باشید.
اینها فقط چند نمونه هستند. هرچه ریشه رفتار خودآزارانه شما باشد ممکن است شناسایی و برخورد با آنها دنیای خوبی را برای شما رقم بزند و روند کار را بسیار مؤثرتر و پایدارتر کند. سعی کنید در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید، زیرا احتمالاً آن ها درمورد مشکلات چیزهایی را می بینید که شما از آنها آگاهی ندارید. در صورت بروز مشکلات بزرگ، دریغ نکنید و یک متخصص در مورد آن ها صحبت کنید.

 عادات مخرب را با متضاد خود جایگزین کنید

مثلا می توانید در مقابل ترک سیگار و هر بار استفاده نکردن از آن، هرچیز را دوست دارید بخورید. می توانید عادات بد را با یک عادت خوب جایگزین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن