موفقيت در كار

چگونه به طرز موثری طوفان مغزی گروهی ایجاد کنیم؟

طوفان مغزی گروهی چیست؟

طوفان مغزی توانایی حل مشکلات با ایده های جدید و بحث و گفتگو در گروه و مشورت با اعضای آن و پیدا کردن یک راه حل مناسب است. توانایی ایجاد ایده ها – و اجرای مؤثر آن ها – برای موفقیت دراز مدت در مشاغل بسیار مهم است، اما معدودی از آن ها زمان می برند تا فرهنگی را ایجاد کنند که به واقع باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری شود. اولین قدم برای ایجاد چنین فرهنگی در یک محیط حرفه ای، یادگیری چگونگی ایجاد طوفان مغزی ست.

«رالف کینی»  Keeney پژوهشگر در زمینه مدیریت می گوید: «تقریباً همه طوفان مغزی را اشتباه انجام می دهند و آن را به اتلاف وقت عظیم تبدیل می کنند. بیشتر مدیران شرکت ها، بجای تجزیه اهداف مورد نظرشان، انرژی خود را برای دستیابی به راه حل هایی برای مشکلات می گذارند.» او می خواهد به شما بگوید چگونه این کار را درست انجام دهید.

 چهار گام «رالف کینی» برای طوفان مؤثر مغزی

 چهار گام «رالف کینی» برای طوفان مؤثر مغزی

 

  • مشکلی که می خواهید حل کنید را مشخص کنید

مشکل مورد نظرتان را آشکار و واضح توصیف کنید. هر معیاری که راه‌حل مورد نظر باید داشته باشد را برای جمع توضیح دهید. هدف جلسه را مشخص کنید. درعوض این که به دنبال یک راه حل برای مشکل باشید و مداوم فکر کنید که راه حلش بسیار سخت است و ما نمی توانیم از پسش برآییم، تلاش کنید تا حداقل پنج گزینه دیگر را پیدا کنید و سپس با در نظر گرفتن همه موارد «اهداف خود را مشخص کنید، گزینه های موجود را ارزیابی کرده و بهترین ها را انتخاب کنید» این کار ارزش تلاش را دارد. اهداف یک راه حل ممکن را مشخص کنید.

  • مشکلات را بشکافید

کار ساده ای نیست و زمان می برد، اما اگر بتوانید به اهداف خود با انتقاد بنگرید، مشکل را بشکافید و آن چه را که می خواهید به دست بیاورید، در نظر بگیرید، جلسه طوفان مغزی شما بسیار مؤثر خواهد بود.

  • سعی کنید به صورت جداگانه راه حل ایجاد کنید.

سازمان ها قبل از شروع کار در جلسه طوفان مغزی، باید اصرار داشته باشند که کارمندان ابتدا سعی کنند راهکارهای خاص خود را یادداشت کنند و ارائه دهند. زمان فراوانی در اختیار افراد بگذارید تا در سکوت هر ایده‌ای که به ذهن خودشان می‌رسد روی کاغذ بنویسند. سپس از آن ها بخواهید تا ایده‌هایشان را با همه در میان بگذارند و مطمئن شوید که همه فرصت مساوی برای مشارکت داشته‌اند.

  • بحث گروهی

پس از روشن شدن در مورد مشکلات، اهداف و راه حل های شخصی خود برای مشکلات، به عنوان یک گروه کار کنید. وقتی همه‌ی اعضای تیم ایده‌هایشان را خواندند، نوبت بحث گروهی است تا به ایده‌های مختلف پر و بال بدهید و از آن ها برای خلق ایده‌های جدید بهره ببرید. پیدا کردن راه‌حل‌های جدید بر پایه‌ی راه‌حل‌های دیگران یکی از ارزشمندترین جنبه‌های طوفان فکری گروهی است. «کین» معتقد است که اگر شرکت کنندگان ایده های خود را ارائه دادند؛ مسئله را روشن کردند، اهداف را شناسایی کرده و به صورت جداگانه سعی در ارائه راه حل ها می کنند، یک جلسه طوفان مغزی می تواند. بسیار مولد باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  راه های بی نظیر رسیدن به موفقیت

عوامل جلوگیری کنده از طوفان موثر مغزی

عوامل جلوگیری کننده از طوفان موثر مغزی

 

مکالمه نامتوازن

شخصیت های برون گرا و متفکران، سریع بر مکالمه مسلط می شوند و دیگر فرصتی برای مشارکت سایر هم تیمی ها نمی گذارند.

اثر لنگر انداختن

شرکت کنندگان در چند ایده اول که در یک طوفان مغزی مطرح شده اند همگرا و هم عقیده هستند، که ایده های جدید را خفه می کند و مانع از حرکت تیم می شود.

سکوت بی دست و پا

شرکت کنندگان آماده نیستند و ساعتی پر از سکوت و خستگی دردناک یا حتی بدتر از این جلسه را ترک می کنند.

مزایای طوفان مغزی تیم

مزایای طوفان مغزی تیم

به طور سنتی، فعالیت های طوفان مغزی برای تولید و مفهوم ایده های جدید استفاده می شوند؛ اما اگر به درستی انجام شود مزایای طوفان مغزی می تواند فراتر از ایده باشد.

1-روحیه گروهی را تقویت می کند

طوفان مغزی به عنوان یک گروه باعث تقویت روحیه گروه می شود زیرا تیم در یک موقعیت خلاقانه و پشتیبان به دنبال یک هدف مشترک است. طوفان مغزی حضوری به هم تیمی ها این امکان را می دهد که زمانی را در کنار هم بگذرانند که این مهم برای پیوند تیمی است.

2- تفکر خلاق را ترویج می کند

تمرکز افراد در پشت یک موضوع یا ایده مشترک می تواند به کارکنان کمک کند تا احساس انزوا کمتری کنند و در واقع کارمندان را تولید کنند. وقتی افراد در یک جلسه سنتی قدم می زنند، انتظار می رود که آن ها سؤالات خود را آماده کرده و جواب دهند. طوفان مغزی این فشار و استرس را خاموش می کند و به مردم امکان می دهد ایده های نیمه پخته شده خود را ارائه دهند. این ایده ها می توانند به ایجاد ایده های جدید از افراد دیگر در اتاق کمک کنند و ایده ها پشت سر هم ساخته شوند.

این مقاله را هم بخوانید:  5 راهکار جذاب و آسان جهت برنامه ریزی بهتر اهداف

3- ایده های متنوع را با هم جمع می کند

کل بهتر از  بخش است: طوفان مغزی در یک گروه می تواند نتایج بهتری از طوفان مغزی انفرادی بسازد. زیرا هر کس با نقاط قوت و ضعفی دارد که در جمع اصلاح می شود.

 4-  مقدار زیادی از ایده ها را به بار می آورد

تعداد بسیار زیادی از ایده های ایجاد شده در طوفان مغزی گروهی یک مورد محکم برای اثربخشی آن است. هر ایده ای برنده نخواهد بود ، اما در بین ایده هایی که تیم ارائه می دهد، تعداد انگشت شماری ارزش پیگیری دارد. به همین دلیل مهم است که هر جلسه طوفان مغزی را با یک جلسه برنامه ریزی دنبال کنید تا این ایده ها به واقعیت منتقل شوند.

این تکنیک ها به ساختار جلسه طوفان مغزی شما برای رسیدن به حداکثر کارآیی کمک می کند و اگر به انرژی اضافی خلاق نیاز دارید، نقل قول های خلاقیت را برای زنده نگه داشتن شما و تیم خود بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن