مشاوره شغلی و توسعه فردیموفقيت در كار

محیط های کاری جذاب استعدادهای برتر را جذب می کنند؟

 محیط های کاری جذاب

برای سازمان هایی که قصد جذب و حفظ بهترین استعدادها را دارند، ظاهر و احساس محیط های کاری جذاب نقشی اساسی در افزایش تعامل کارکنان و ایجاد تجربیات عالی نیروی کار دارد. طی سالهای اخیر درباره عوامل کلیدی که باید در هنگام طراحی یک فضای اداری در نظر گرفته شود، مطالب زیادی نوشته شده است، اما هیچ رویکرد واحدی وجود ندارد – آن چه برای یک شغل مناسب است ممکن است برای شغل دیگر مفید نباشد.

اما چه مواد اصلی برای ایجاد یک محل کار جذاب وجود دارد ولی به نظر شما کدام شرکت ها دستورالعمل مناسب برای یک محیط زیبا را پیدا کرده اند؟  این راهنمای ما در مورد موارد اصلی است که باید در نظر بگیرید.

از طریق رنگ، فضایی ایجاد کنید.

 

مطالعات علمی ثابت کرده است که رنگ می تواند به شدت بر روحیه ما تأثیر بگذارد و روانشناسان در مورد محل کار معتقدند که رنگ ها می توانند ارتباط مستقیمی با سطح تمرکز ، آرامش و خلاقیت افراد داشته باشد. به گفته طراحان داخلی کارمندان بیشترین بهره وری را در دفاتر با رنگ آبی دارند ، در حالی که نارنجی تحریک باعث تمرکز و سازماندهی می شود.

رنگ سبز برای افرادی که ساعت های طولانی کار می کنند ایده آل است و رنگ قرمز باید در محیط هایی که به فعالیت بدنی نیاز دارند استفاده شود.

با این حال، رنگ آبی می تواند باعث ناراحتی و سردی برخی از افراد شود و زردی زیاد باعث عصبانیت افراد می شود – بنابراین نکته اصلی ایجاد تعادل رنگ مناسب برای نوع خاص تجارت شما است..

این مقاله را هم بخوانید:  رفتار صحیح در مقابل بی احترامی

در کالیفرنیا ، میزها و صندلی های سفید و نور طبیعی روز از پنجره های بزرگ از کف تا سقف در تضاد با رنگ های پررنگ قرار می گیرند.

اجازه دهید طبیعت بیرون وارد شود.

 

امروزه برای بوجود آوردن محیط های کاری جذاب ، گنجاندن طبیعت و فضای باز در طراحی دفتر کار، روند رو به رشدی دارد، شرکت هایی مثل گوگل، فیس بوک و آمازون  تا مشاغل مستقل کوچکتر، از طراحی بیوفیلی ( فضای طبیعی) برای ایجاد فضاهای زیبا، آرام بخش و الهام بخش برای کارکنان خود استقبال می کنند.

به گفته کارشناسان طراحی بیوفیلی، مواد و عناصر الهام گرفته از طبیعت می توانند به ایجاد محیط های کاری مثبت تر کمک کنند که باعث تحریک حواس می شوند – افزایش تمرکز و بهره وری، ایجاد خلاقیت و کاهش استرس. برقراری ارتباط با طبیعت و فضای باز برای افراد در طول روز کاری می تواند به کارمندان کمک کند تا انرژی و ایده های خود را جلب کنند یا به راحتی تمرکز کرده و عملکردشان بهبود یابد.

همکاری در برابر کار انفرادی

 

در سالهای اخیر تأکید زیادی بر ایجاد محیط کار مشارکتی با طرح باز شده است، جهت ایجاد محیط های کاری جذاب تحقیقات انجام شده توسط طراح مبلمان اداری .نشان داده است که کارگران به تنهایی هم وقت می خواهند نیاز به حریم خصوصی نیز دارد. بعضی اوقات ، همانطور که همراهی با دیگران ضروری است، طبیعت انسان نیز اساسی است. توصیه اصلی در مطالعه آن ها دستیابی به توازن در طراحی دفتر برای مشاغل است تا کارگران بتوانند بین کار مشترک و کار خصوصی جابجا شوند.

این مقاله را هم بخوانید:  تنش و استرس خود را به آسانی کاهش دهیم

شخصیت کارگران خود را در طراحی لحاظ کنید.

 

اجازه دادن به کارمندان برای کمک به ظاهر و مشارکت در نظر دادن در مورد فضای کاری و احساس محیط کار می تواند باعث افزایش مشارکت کارمندان شود و موجب بوجود آمدن محیط های کاری جذاب شود. ایده های ساده مانند ایجاد یک «دیوار انگیزشی» که در آن می توانند نقل قول های الهام بخش یا تصاویر رنگارنگ -مثل سفرهای کاری که با هم داشتند یا تصاویری از تجارب و خاطرات مثبت دسته جمعی آن ها-  موجب انگیزه کارکنان می شود و روحیه آن ها را بالاتر می برد.

ایجاد تجارب عالی کارمندان از طریق فضاهای کاری

 

برای ایجاد محیط های کاری جذاب ، بهترین شرکت ها در رتبه بندی بالا در طراحی و زیبایی فضاهای اداری خود سرمایه گذاری می کنند – آن ها متوجه می شوند که طراحی ضعیف می تواند روحیه کارکنان را تحت تأثیر قرار دهد و همچنین می تواند آن ها را در جستجوی استعدادهای جدید متوقف کند. فراهم آوردن یک محیط پر جنب و جوش، مدرن و متناسب با هدف، شرکت ها را به عنوان پیشنهادی جذاب برای کارمندان فعلی و آینده حفظ خواهد کرد. با این حال، مهم این است که درک کنیم صرف داشتن یک محیط فیزیکی به تنهایی به معنای یک مکان جذاب برای کار نیست. بلکه شرکت ها همچنین از تجزیه و تحلیل افراد استفاده می کنند.

در نهایت  داشتن یک فضای عالی و ایجاد محیط های کاری جذاب چیزی نیست که یک کارفرمای خوب رابوجود می آورد. این معمولاً نشان می دهد که آن ها شرکتی هستند که به طور جدی تجربیات کارمندان را در نظر می گیرند. ایجاد انگیزه و توجه به خواسته ها و مشکلات کاری و شخصی کارمندان، ساعات کاری انعطاف پذیر، پاداش های به موقع و تشویق و حتی تنبیه به جا، ساعات استراخت و گپ زدن و یا تبادل اطلاعات و جلسات کاری به موقع می تواند نقش به سزایی در داشتن روحیه و انگیزه برای کارنان شما داشته باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  راه های بی نظیر رسیدن به موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

بستن