موفقيت در كار

چگونه حس بهتری در محل کار خود داشته باشیم؟ (1)

حس بهتر در محل کار

 

اگر هر روز صبح خود را با ترس رفتن به محل کار خود شروع می کنید، این کار می تواند آسیب جدی برای سلامتی شما باشد. حتی افرادی که شغل خود را دوست دارند، گاه و بی گاه از جنبه های کار خود خسته، ناامید و ناراضی می شوند. در موارد دیگر، افراد می توانند فرسودگی شغلی یا عدم رضایت از کار خود را تجربه کنند.

اگر از شغل خود راضی نیستید چه کاری می توانید انجام دهید؟ راه حل آشکار تغییر کار است، اما این همیشه یک گزینه مناسب نیست. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا هم اکنون نسبت به کار خود احساس بهتری داشته باشید.

 

روی جنبه های مثبت تمرکز کنید

حتی اگر در محل کارتان جنبه هایی از شغل شما وجود داشته باشد که روی ذهنتان سنگینی می کند، با تمرکز روی مواردی که دوست دارید می توانید احساس بهتری در مورد شغل خود داشته باشید.

از انجام چه کارهایی بیشتر لذت می برید؟

آیا موارد خاصی وجود دارد که آرزو می کنید بیشتر از آن کار انجام دهید؟

از شغل خود چه می آموزید؟

این احتمال وجود دارد که شما بتوانید حداقل به چند نکته فکر کنید که در مورد شغل خود دوست دارید. از این موارد به عنوان نقطه پرش استفاده کنید تا راه هایی برای رشد حرفه ای پیدا کنید.

اگر در محل کار انواع خاصی از کارها وجود دارد که شما بیش از دیگران از انجام آن ها لذت می برید، بپرسید آیا می توانید این مسئولیت ها را بیشتر انجام دهید. پذیرفتن چالش های جدید همچنین می تواند راهی برای جذاب تر کردن کارتان باشد و به شما این امکان را می دهد که خود را به یادگیری چیزهای جدید سوق دهید. حتی اگر شغل فعلی شما کاری نباشد که بخواهید برای همیشه انجام دهید، باز هم می تواند فرصتی برای یادگیری، رشد و کاوش در سایر مسیرهای شغلی باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟ (2)

 

روز خود را با خلق و خوی مناسب شروع کنید

تحقیقات نشان می دهد کارگرانی که روز خود را با خلق و خوی خوب شروع می کنند، در طول روز مثمر ثمر و مثبت تر عمل می کنند. بنابراین اگر روز خود را با ترس یا با خلق و خوی ترش شروع می کنید، احتمال  دارد موفقیت با شما یار نباشد. اگرچه ممکن است نتوانید برخی از جنبه های شغل خود را تغییر دهید، اما می توانید اطمینان حاصل کنید که هر روز صبح چیزی مثبت در انتظار شماست.

سعی کنید در مسیر رسیدن به محل کار به پادکست مورد علاقه خود گوش دهید،

اطمینان حاصل کنید که حداقل چند دقیقه قدم زدن بیرون برای کسب مقداری هوای تازه را از دست نمی دهید،

از یک فنجان قهوه یا چای لذت ببرید،

داشتن یک مراسم صبحگاهی می تواند احساس آرامشی را برای آرام کردن بدن و ذهن شما قبل از شروع روز کاری فراهم کند.

از منفی نگری در محل کار بپرهیزید

حتی اگر از نوع کاری که انجام می دهید لذت ببرید، شرکت در یک محل کار سمی می تواند احساس نارضایتی و اضطراب در شما ایجاد کند. ممکن است تغییر کامل فرهنگ شرکت برای شما ممکن نباشد، اما مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که فضای کار شما مکان مثبت تری ست. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید:

 

جذاب

از شایعات در محل کار خودداری کنید

 

تمرکز خود را بر کمک به همکاران بگذارید تا اینکه با آن ها رقابت کنید،

این مقاله را هم بخوانید:  تاثیر قانون 20/80 در کسب و کار

سعی کنید مکالمات منفی را هدایت کنید،

به جای شکایت بر روی حل مشکلات کار کنید.

اگر متوجه شدید که افراد خاصی در محل کار هستند که شما را به زمین می زنند یا سعی می کنند رفتارهای سمی انجام دهند، تمام تلاش خود را بکنید تا از آن افراد فاصله بگیرید.

 

هر جا را که می توانید تغییر دهید

اگر وظایفی که هر روز در محل کار انجام می دهید با شخصیت و تنظیمات شما مطابقت ندارد، خوشحال بودن در شغل خود دشوار است. به عنوان مثال، اگر فردی هستید که در کار مستقل پیشرفت می کنید ولی همیشه ملزم به کار در گروه های مشترک باشید، ممکن است ناامید شوید. تحقیقات نشان داده است که وقتی بین شخص و شغل او عدم تطابق وجود داشته باشد، فرسودگی شایع است.

اگرچه ممکن است نتوانید ماهیت شغل خود را تغییر دهید، می توانید به دنبال راه هایی باشید تا شغل خود را با ترجیحات خود هماهنگ کنید. به عنوان مثال، اگر معمولاً به تنهایی کار می کنید و در تعامل اجتماعی پیشرفت می کنید، ممکن است به دنبال راه هایی برای کار در پروژه های گروهی بیشتر یا انتقال فضای کاری خود به منطقه ای باشید که فرصت صحبت بیشتر با دیگران را در آن خواهید داشت. چنین مراحلی نه تنها می تواند فرسودگی شغلی را به حداقل برساند – بلکه می تواند بهزیستی، انگیزه و لذت بردن از شغل شما را افزایش دهد.

 

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

بستن