مشاوره شغلی و توسعه فردیمهارت های زندگیموفقيت در كار

چگونه در محل کار حرفه ای عمل کنیم

در کار حرفه ای عمل کرده و تصور خوبی از خود ایجاد کنید

در هر شغلی که هستید و هرکاری که انجام می دهید چه در خانه چه محل کار، بهتر است از نظر لباس پوشیدن، نحوه صحبت کردن یا نحوه عمل کردن،در کار حرفه ای عمل کنیم. بهترین راه کار برای بهترین بودن، توجه به پیشرفت سطح حرفه ای شماست. این به شما تعامل زیادی با رئیس و همکاران خود خواهد داد.

روز به روز حرفه ای شدن در دفتر می تواند از جهات مختلف به شما کمک کند. شما می توانید احترام دیگران را جلب کنید و این می تواند به پیشرفت شما کمک کند. در این جا 9 نکته ای که می توانید برای کمک به حرفه ای تر بودن در دفتر استفاده کنید، آورده شده است.

1- به ظاهر خود توجه کنید

معمولاً یک فرم لباس برای یک محل کار تعیین می شود. این برای آقایان و خانم ها و برای هر شرکتی متفاوت است. برای این که یک فرد حرفه ای در محل کار شوید، پیشنهاد می کنیم به فرم لباس پوشیدن خود توجه کنید. به این صورت که اگر شرکتی دارای فرم لباسی شامل شلوار و پیراهن یقه دار است، پیشنهاد می کنیم، شما به شخصه کت و شلوار و پیراهن لباس بپوشید. این فرم لباس پوشیدن معیارها را رعایت می کند، اما کمی حرفه ای تر است. این کار باعث می شود شما به عنوان فردی حرفه ای و متشخص و کسی که برای آراستگی شرکتش احترام قائل است، دیده شوید.

2- بیشتر از حداقل ساعت کار کنید

بیشتر دفاتر اغلب دارای حداقل مدت زمان کار هستند. این زمانی ست که شما باید به کار خود برسید و سپس در پایان روز کار را ترک کنید. یکی از راه های بهبود حرفه ای شما در محیط شغلی ماندن و اضافه کار کردن است. البته توانایی انجام این کار به تعهدات شما در خارج از محیط کار بستگی دارد. ما به شما پیشنهاد نمی دهیم که باید ده یا دوازده ساعت کار کنید. برای این که در کار حرفه ای عمل کنیم؛ اما حتی اضافه کردن ده یا بیست دقیقه در روز باعث می شود که شما را نسبت به شغل خود حرفه ای تر و پرشورتر بدانند.

این مقاله را هم بخوانید:  فروش سرد و گرم

رسیدن زود هنگام به محل کار و خروج دیرتر نشان می دهد که شما به کارتان اهمیت می دهید و در حین کار کردن متوجه گذشت زمان نشده اید. وقتی در محل کار به سر  می برید، وقت خود را زیاد هدر ندهید و به کار خود مشغول باشید و بر روی کارهای مهم متمرکز شوید تا احساس لذت از کار را داشته باشید.

3- در کار حرفه ای عمل کنیم و یک نگرش حرفه ای داشته باشیم

حرفه ای بودن در محل کار فقط به معنای رسیدن به موقع و مناسب لباس پوشیدن نیست. این موارد جزئیات هستند و چیزی که مهم است، نحوه عمل شماست. صحبت هایی که می کنید و اقداماتی که انجام می دهید می تواند میزان حرفه ای بودن در دفتر را مشخص کند. شما می توانید هر طور که دوست دارید خارج از محل کار عمل کنید؛ اما برای این که در محل کار حرفه ای باشید، ایده خوبی ست که یک رفتار حرفه ای را برگزینید.

6- اعتماد

آن چه شما در مورد آن فکر می کنید و آن چه می گویید باید مورد توجه محیط کارتان باشد. سعی کنید از شوخی ها و داستان های توهین آمیز خودداری کنید. تمرکز خود را بر روی کار خود در حالی که در آن جا هستید نگه دارید.

همچنین، تمام تلاش خود را بکنید تا از جرو بحث کردن با همکاران خودداری کنید. اگر احساس می کنید آن ها می توانند پیشرفت کرده و یا حرفه ای تر باشند، سعی کنید این موضوع را به روشی محترمانه و یا حتی از طریق ایمیل نوشته شده ی حرفه ای ارائه دهید.

4- زمان رسیدن به جلسات را فرا بگیرید

جلسات در محل کار معمول است. در حالی که آن ها اغلب خسته کننده هستند یا به نظر می رسد فایده ای ندارند، هنوز هم وجود دارند و می توانند برای بحث های تیمی مفید باشند. جلسات برای مدت معینی برنامه ریزی شده اند و بسته به موضوع می توانند بسیار مهم باشند.

برای این که در کار حرفه ای عمل کنیم وقتی به جلسات می رویم، بهتر است تلاش کنیم تا در زمان شروع برنامه ریزی شده به آن جا برسیم. این امر برای نشان دادن احترام به افرادی که با آن ها ملاقات می کنیم ضروری ست. این مورد همچنین در مورد جلسات آنلاین صدق می کند. اگر تماس آنلاین برای 3:00 تنظیم شده است، خوب است ساعت 2:55 وارد برنامه شویم. وقتی رئیس می بیند که ما به زمان اهمیت می دهیم، تأثیر بسیار خوبی خواهیم گذاشت.

این مقاله را هم بخوانید:  نبوغ ذاتی در کار باعث پیشرفت شما می‌شود؟

5- زمان و زمان کار شخصی را جدا کنید

برای همه ما اتفاقات شخصی و خارج از محیط کار می افتد اما برای حفظ تعادل کار و زندگی سالم باید سعی کنید تا مسائل زندگی و کار را به هم مربوط نکنید. در صورت نیاز به برقراری تماس یا دریافت تماس شخصی، از میز خود دور شوید. سعی کنید مرور اینترنت شخصی خود را به زمان ناهار محدود کنید همچنین سعی کنید در صورت امکان در طول روز در رسانه های اجتماعی قرار نگیرید. اگر برای استفاده شخصی نیاز به چاپ یا پرینت اسناد دارید، در صورت امکان سعی کنید آن را در خانه یا در جای دیگر انجام دهید.

قابل احترام تر است اگر شما وقت شرکت را برای انجام کارهای خود تلف نکنید، حتی اگر فقط برای مدت کوتاهی باشد. فضای کاری شما برای کار است.

6- نظافت شخصی خود را در نظر بگیرید

یک راه خوب برای بهبود حرفه ای خود در محل کار ، توجه به نظافت شخصی ست. ممکن است از نظر خودتان پاکیزه به نظر برسید اما نکاتی را در مورد زندگی اجتماعی در محل کارتان فراموش کرده باشید. صورت مردان باید اصلاح شده و یا ریش تمیز و مرتب داشته باشد. در غیر این صورت غیر حرفه ای و تنبل به نظر می رسند. برای خانم ها نیز آراسته بودن ضروری ست. اغلب مکان های کاری اصولی جهت آراستگی و ظاهر افراد دارند که باید اعمال شوند.

ترس از تغییر

7- تلفن ها را حرفه ای پاسخ دهید

نحوه پاسخ دادن به تلفن خود در مورد نگرش شما به کار چیزهای زیادی می گوید. سلام و احوالپرسی شما اولین چیزی است که افراد هنگام تماس با شما می شنوند. اگر می خواهید تأثیر خوبی بر روی آن ها بگذارید. روش های بهتری برای پاسخگویی به تلفن شما از «بله؟ یا سلام» وجود دارد. سعی کنید خود را معرفی کنید و سپس سلام کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  بیحوصلگی و کسالت را با بهترین راهکارها رها کنیم

8- از امضای مناسب ایمیل کاری استفاده کنید

همه ما از ایمیل و پیام های الکترونیکی به عنوان بخشی از مشاغل خود استفاده می کنیم. در صورت استفاده صحیح ، جهت این که در کار حرفه ای عمل کنیم این یک شکل ارتباطی موثر است. در انتهای هر پیامی که ارسال می کنید، امضای ایمیل شما قرار دارد. این امضا پیشنهاد خوبی برای حرفه ای بودن است.

شما باید در هر پیامی نام، موقعیت، شرکت و اطلاعات تماس مانند ایمیل و شماره تلفن همراه خود را داشته بفرستید. این اطلاعات متداول و استاندارد است.

موارد دیگری وجود دارد که ممکن است شما روی امضاهای افراد ببینید که واقعاً متعلق به پیام رسمی و حرفه ای نیستند و نباید از آن ها استفاده کنید. نقل قول های به یاد ماندنی یا خنده دار، تصاویر، پیوندها به سایت های دیگر یا تبلیغات  نیاز نیست که چیزی مشابه آن را در امضای خود قرار دهید.

9- تلفن همراه خود را خاموش کنید

تلفن های ما بیشتر روزها با ما یا در جیب و یا روی میز ما هستند. یک راه خوب برای این که در کار حرفه ای عمل کنیم این است که تلفن خود را در حالت خاموش یا لرزش، در محل کار قرار دهید. شما ممکن است فکر کنید که زیباترین نواهای زنگ تماس یا یادآورها را روی گوشی خود دارید؛ اما دیگران ممکن است مخالف باشند. آهنگ های زنگ، به ویژه با صدای بلند، می توانند برای دیگران دلهره آور و حتی آزار دهنده باشند. سکوت یا لرزش آن باعث می شود که شما در دفتر مورد توجه همه و حرفه ای تری به نظر برسید.

افکار نهایی

توجه به این که شما در دفتر کار چقدر حرفه ای هستید می توانید در بهبود سطح احترام همه افراد و همکاران و رئیس خود نیز اثر بگذارید. این یک شروع عالی ست و نور علی نور است. همیشه با وجدان و با ملاحظه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن