مهارت های زندگیموفقيت در كار

دستیابی به همه هدف‌های مهم زندگی (قسمت دوم)

هدف‌های مهم زندگی

 

دستیابی به


هدف‌های مهم زندگی آسان نیست؛ اما تلاش خستگی ناپذیر نیز نیاز است. جای تعجب نیست که گاهی در تلاش برای رسیدن به اهداف عالی ناامید می شویم.  ممکن است حتی مورد تمسخر  و تحقیر عموم و افراد خانواده یا دوستان قرار گیریم. بنابراین دستیابی به اهداف خود در زندگی بسیار سخت است.

با این حال، یک روش ساده وجود دارد. بزرگ ترین مشکلی که اکثر مردم با آن روبرو هستند این است که نمی توانند اهداف خود را به درستی تعیین کنند و هنگامی که آن ها اهداف خود را تعیین کردند، رویکردشان اشتباه است. بهترین راه برای رسیدن به هر هدفی در زندگی این است که نه تنها آن ها را به درستی تعیین کنید، بلکه برنامه ریزی و اجرای اقدامات آن ها مطابق با رسیدن به آن آرزوها در طول زمان انجام شود.

در بحث قبل با 4 مورد از روش های موثر رسیدن به اهداف آشنا شدیم؛ در ادامه مقاله قبل با ما همراه باشید:

 

گام پنجم: محدودیت زمانی تایین کنید

 

برای دستیابی به موفقیت و هدف‌های مهم زندگی، اهداف باید زمانبندی شود. چه زمانی قصد دستیابی به این هدف را دارید؟ فقط نگویید که می خواهید در آینده ثروتمند شوید یا طی چند سال آینده یک میلیون دلار درآمد کسب کنید. اگر در دستیابی به آن هدف جدی هستید، باید یک تاریخ را در تقویم انتخاب کنید.

یک تاریخ واقعی را در تقویم برای هدف‌های مهم زندگی خود و دقیقاً در همان روز هفته انتخاب کنید. وقتی هدف شما مشخص و قابل اندازه گیری باشد، قابل پیگیری هم است. وقتی یک تاریخ واقعی را در تقویم تعیین می کنید، می توانید آن را به اهداف ماهانه و هفتگی تقسیم کنید. با این روش می توانید پیشرفت خود را ترسیم کنید و مشخص کنید تا رسیدن به این هدف چقدر فاصله دارید.

این مقاله را هم بخوانید:  انسان های موفق

به عنوان مثال، اگر هدف از دست دادن وزن 50 پوندی تا اول ژوئن سال آینده مد نظر شماست و 12 ماه برای رسیدن به این هدف وقت دارید، می توانید به راحتی آن را به کاهش 4.16 پوند کاهش وزن در ماه تقسیم کنید.

اگر دقت کنید متوجه می شوید که نمی توانید کارها را انجام دهید، مگر اینکه اهداف محدود به زمان باشد. تاریخ را در تقویم انتخاب کنید و آن را به عنوان بخشی از هدف خود بنویسید. یادآوری های تاریخ و تنظیمات را به صورت هفتگی یا ماهانه با تلفن خود یادداشت کنید. سپس، برای رسیدن به آن هر کاری که لازم است انجام دهید.

گام ششم: پیشرفت خود را در طول راه ارزیابی کنید

 

وقتی هدف‌های مهم زندگی محدود به زمان هستند، می توان آن ها را ارزیابی کرد. ارزیابی به شما این امکان را می دهد که پیشرفت خود را در طول مسیر دنبال کنید. هرچه با دقت بیشتری اهداف خود را دنبال کنید، احتمال پیگیری آن ها بیشتر می شود. سیستمی را برای ردیابی اهداف خود انتخاب کنید و این کار را هر روز انجام دهید. این به شما امکان سنجی برای رسیدن به موفقیت می دهد.

به عنوان مثال  خلبان هواپیما در هر لحظه از سفر خود می داند که چقدر فاصله گرفته است، کجاست و چه راهی و چقدر برای رفتن باقی مانده است. او همچنین در این مسیر جهت حرکت، سرعت باد، سرعت هواپیما، اختلالات احتمالی ناشی از ازدحام ترافیک هوا یا طوفان و موارد دیگر را می داند.

این مقاله را هم بخوانید:  شکست رمز موفقیت است

وقتی نمی توانید پیشرفت خود را ترسیم کنید، نادیده گرفتن کار آسان تر است و احتمالاً دوباره به الگوهای مضر و عادت های بد باز خواهید گشت. اگر می خواهید در بلند مدت به اهداف خود برسید، هر روز پیشرفت خود را ترسیم کنید.

 

گام هفتم: روش خود را برای رسیدن به اهداف خود تنظیم کنید.

 

اگر پیشرفت خود را ارزیابی کنید و متوجه شوید که از هدف‌های مهم زندگی خود بیشتر فاصله دارید تا اینکه به اهداف نزدیک شوید، می توانید رویکرد خود را دوباره تنظیم کنید. این یک شانس به شما می دهد تا چیزها را اصلاح کنید. اگر به طور روزانه پیشرفت خود را ارزیابی نکنید، ممکن است متوجه این موضوع نشوید.

وقتی خلبان هواپیما می بیند که طوفان یا ترافیک هوایی وجود دارد، می تواند رویکرد خود را طوری تنظیم کند که به موقع به هدف مورد نظر برسد. اگر تلاطم بزرگی در پیش است و باید کمی از مسیر منحرف شود، خلبان و برج مراقبت می دانند برای اصلاح آن چه کاری باید انجام دهد تا بتواند زمان از دست رفته را جبران کند و در نهایت به مقصد برسند.

اهداف ما بسیار شبیه یک سفر هوایی ست. ما در تلاش هستیم که به مقصد نهایی خود برسیم و برای این منظور باید مشخص کنیم که آن مقصد چیست و چه زمانی به آن می رسیم. سپس، تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که برنامه ریزی، اقدام و اصلاح رویکرد خود را در طول مسیر انجام دهیم تا در بلند مدت به جایی که می خواهیم برسیم.

این مقاله را هم بخوانید:  9 نشانه جذاب در یک رابطه شاد و سالم

دیدگاهتان را بنویسید

بستن