موفقيت در كار

کنترل مدیریت زمان

 مدیریت زمان

امروزه از اصلی ترین مشکلاتی که افراد شاغل با آن دست و پنجه نرم می کنند، کمبود زمان است. به عنوان یک فرد شاغل یا محصل، شما 24 ساعت در طول روز زمان در اختیار دارید اما باید این 24 ساعت را بین چهار مساله اصلی زندگی خود یعنی شغل (درس)، خانواده، دوستان و سلامتی تقسیم کنید و کنترل مدیریت زمان را بدست بگیرید.

از اصلی ترین مهارت هایی که برای رسیدن به اهدافتان به آن نیاز دارید،کنترل مدیریت زمان که در اختیار دارید است. مدیریت زمان فرایند برنامه ریزی و کنترل میزان زمان، برای صرف فعالیت های خاص است. مدیریت خوب  فرد را قادر می سازد در مدت زمان کوتاه تری موفق شود، استرس را کاهش می دهد و به موفقیت شغلی منجر می شود.

مزایای مدیریت زمان

 

1. کاهش استرس

تهیه و دنبال کردن یک برنامه کاری باعث کاهش اضطراب می شود. هنگامی که موارد را در «لیست انجام» خود مشاهده می کنید، می بینید که پیشرفت محسوسی بوجود آمده است. این به شما کمک می کند تا از انجام کارها، احساس اضطراب نکنید.

2. زمان بیشتر

مدیریت زمان  به شما فرصت اضافی می دهد تا در زندگی روزمره خود وقت و زمان بیشتری بدست آورید و از داشتن وقت بیشتری برای صرف سرگرمی یا سایر کارهای شخصی لذت می برند.

3. فرصت های بیشتر

مدیریت زمان به فرصت های بیشتری منجر می شود و زمان کمتری در فعالیت های بی اهمیت هدر می رود. مهارت های خوب مدیریت زمان ویژگی های کلیدی ست که کارفرمایان به دنبال آن هستند. توانایی اولویت بندی و برنامه ریزی کار برای هر سازمانی بسیار مطلوب است.

این مقاله را هم بخوانید:  نوشتن گزارش روزانه از زبان اپرا وینفری

4- توانایی تحقق اهداف

افرادی که مدیریت زمان خوبی دارند، قادر به دستیابی به اهداف بهتر هستند و این کار را در مدت زمان کمتری انجام می دهند.

برای انجام کارهایتان هدف تعیین کنید

هدف

شاید این جمله در ابتدا برایتان بی معنی به نظر برسد اما اگر کاری را انجام می دهید، فقط به تمام شدنش فکر نکنید بلکه به نتیجه گرفتن از آن بیاندیشید.

چند کار را همزمان انجام ندهید

برنامه ریزی

شاید فکر کنید انجام چند کار همزمان، باعث کنترل مدیریت زمان شما می شود اما مغز انسان به صورت غیر ارادی در یک زمان فقط بر یک عمل یا کار تمرکز می کند. به همین دلیل زمانی که سعی دارید زمانتان را به دو کار اختصاص دهید، نتیجه عکس دریافت می کنید.

مکالمات تلفنی خود را محدود کنید

مکالمات تلفنی

هنگام صحبت کردن با مادرتان یا حتی دوستانتان شاید بدون توجه به زمان، 30 دقیقه یا بیشتر را به مکالمه اختصاص دهید، در صورتی که کارهای عقب افتاده تان منتظرتان هستند. در این شرایط باید نکات اصلی مکالمه را ذکر کرده و زمان آن را به حداقل برسانید.

چک کردن پروفایل دوستانتان را به زمان های بیهوده اختصاص دهید

شبکه های مجازی

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در حین کار کردن، چک کردن اینستاگرامتان شاید یک ساعت هم طول بکشد. ایجاد حواس پرتی در حین کار باعث می شود تمرکزتان به موضوع بی ربطی کشیده شود و از موضوع اصلی دور می شوید. بررسی های انجام شده نشان می دهند کسانی که در طول روز تمرکز بیشتری بر کار خود دارند و عملکرد بهتری نشان می دهند، در طول روز کمتر از شبکه های اجتماعی استفاده کرده و آن را به آخر شب اختصاص می دهند.

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری موثر و راه‌کارهای آن

تماشای برنامه های تلوزیونی را به حداقل برسانید

تماشای تلوزیون

گاهی اوقات آنقدر محو تماشای تلوزیون هستیم که گذر زمان را احساس نکرده و شاید ساعت ها پای آن بشینیم. سریال ها و مسابقه های تلوزیونی همه از آن دسته برنامه هایی هستند که اوقات ارزشمند شما را به خود اختصاص می دهند در صورتی که خودتان هم متوجه نمی شوید و کنترل مدیریت زمان از دست شما در می رود.

برای به پایان رساندن کارهایتان زمان تعیین کنید

تعیین زمان

 

به عنوان مثال اگر امروز تحویل پروژه دارید، برای اتمام کار خود مدت زمان در نظر بگیرید. در غیر این صورت انجام کار در دقیقه نود صورت می گیرد.

کارهایتان را بر اساس اولویت پیش ببرید، نه علاقه

اولویت در کار

اگر آشپزی را دوست دارید اما باید مطالعه کتابتان را هم به پایان برسانید. بر اساس اصول مدیریت زمان، باید آشپزی را اولویت دوم قرار داده و ابتدا به کارهای مهم ترتان که اولویت بیشتری دارند، بپردازید. حالتی را در نظر بگیرید که کارهای مورد علاقه اما غیرضروریتان را به پایان رسانده اید و زمانی برایتان باقی نمانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن