موفقيت در كار

چگونه هدف گذاری کنیم؟

مراحل هدف گذاری

 

هدف گذاری یکی از مهم ترین عوامل در زندگی هر فرد است که فرد با کمک آن می تواند به موفقیت های خود برسد. به نظر شما چگونه هدف گذاری کنیم؟ ما به شما در انجام این کار مهم کمک خواهیم کرد. هدف در زندگی روزمره هم به ما کمک می کند  و در حقیقت راه را نشان می دهد. هدف گذاری دارای مراحل خاصی است که با طی کردن مراحل آن می توانید به درستی اهدافتان را تعیین کرده و در نهایت به آن ها دست یابید.

به نظر شما چگونه هدف گذاری کنیم؟ با ما همراه باشید تا در ادامه مشخصاتی را که به شما در این زمینه کمک می کنند را معرفی کنیم.

چرا باید اهدافی داشته باشیم؟

تعیین اهداف و هدف گذاری باعث وضوح کاری می شود. همه ما می دانیم که وقتی بینش یا تمایل دقیق و مشخصی داریم، انجام اقدامات مناسب آسان تر است. هنگامی که شما  قلم را روی کاغذ می گذارید و شروع به نوشتن می کنید، فقط حقیقت تراوش خواهد کرد. هرچه نوشته شود به تحقق خواهد پرداخت و یا حداقل جزو الویت های ما خواهد بود.  اهداف ابزاری هستند که به ما کمک می کنند تا در موقعیت های مه آلود حرکت کنیم.

برای ایجاد اهداف حتی باید ابتدا آن ها را تعریف کنید. رهبران باید اهداف خود را تعیین و عمل کنند. برایان تریسی می گوید:

«عادت به عمل هر روزه و تلاش برای رسیدن به یک یا چند هدف اصلی، تحول در زندگی شماست.»

این مقاله را هم بخوانید:  موفقیت در زندگی به چه عواملی وابسته است؟

 

چگونه هدف گذاری کنیم؟
هدف

 

اهداف خاص در زندگی انتخاب کنید

 

هدف گذاری

همیشه سعی کنید هدف خاص خود را انتخاب کنید. این مورد به این معنا ست که هیچ گاه هدف دیگران را هدف خود قرار ندهید و یا از دیگران تقلید نکنید. زیرا ممکن است این فرد از قبل تمام جوانب این را بررسی کرده و برای هرکدام راه حلی داشته باشد که در این صورت ممکن است مطابق علایق و اهداف اصلی تان نباشد و شما شکست بخورید.

اهداف قابل اندازه گیری انتخاب کنید

 چگونه هدف گذاری کنیم؟

همیشه برای هدف گذاری خود معیار و ملاک مناسبی را انتخاب کنید، زیرا با این کار می توانید بسنجید که چه مقدار از مسیر را طی کرده اید و یا چه زمانی به هدف خود خواهید رسید. در غیر این صورت نمی توانید هدفی درست داشته و به آن برسید.

هدف گذاری شما باید قابل اندازه گیری باشد

 چگونه هدف گذاری کنیم؟

هیچگاه هدفی را برای خود تعیین نکنید که غیر قابل دسترسی  باشد، زیرا در این صورت همان طور که از اسمش پیداست نمی توانید به آن دست یابید. اما اگر هدفی قابل دستیابی داشته باشید به راحتی می توانید برای آن برنامه ریزی کرده و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن، به کار برید.

برای اهدافتان دلیل داشته باشید

 هدف گذاری

همیشه باید برای هدفتان دلیلی قانع کننده داشته باشید. اگر برای مثال تعیین کرده اید در یک روز مشخص به قسمت کوچکی از آن هدف رسیده باشید. تمام تلاش خود را به کار برید تا در آن روز به آن مورد دست یابید. اگر دلیلی قانع کننده برای هدف خود نداشته باشید، انگیزه ای برای رسیدن به آن هم ندارید.

برای رسیدن به هدف هایتان زمان بندی داشته باشید

 هدف گذاری

زمانی که کارها و هدف خود را زمان بندی می کنید باعث می شوید که همیشه سر موقع تعیین شده قسمتی از کار خود را تحویل دهید و این کار به شما انگیزه می دهد . در غیر این صورت باعث می شود که کارهایتان را به تعویق افتاده و بر روی هم تلنبار شوند و مشکل پیش آورند.

این مقاله را هم بخوانید:  چطور به طریقی فوری و باورنکردنی در شغل خود پیشرفت کنیم؟

در این مقاله مراحل و نحوه هدف گذاری را برای شما ذکر کردیم و امیدواریم با عمل کردن به تمام این مراحل بتوانید به اهداف بلند و کوتاه مدت خود دست یابید. توجه داشته باشید که نحوه هدف گذاری بلند و کوتاه مدت دارای تفاوت هایی است که باید به آن ها توجه کافی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن