موفقيت در كار

نبوغ ذاتی در کار باعث پیشرفت شما می‌شود؟

نبوغ ذاتی در کار

نبوغ در هر شخصی وجود دارد و منحصر به فرد است. نبوغ ذاتی در کار و زندگی، یک نوع انرژی طبیعی‌ست که شما را با شرایط بیرونی هماهنگ می‌کند و به سمت هدف بالاتری سوق می‌دهد. در جایی که حرفه‌ی شما با احساسات درونی‌تان مطابقت دارد، در راه درک نبوغ شخصی خود هستید. با این حال، چگونه متوجه خواهید شد که راه درست را طی می‌کنید؟ همیشه به احساساتتان نسبت به کار توجه داشته باشید. هنگامی که نبوغ درونی‌تان با کاری که انجام می‌دهید هماهنگ است، شما شادتر و پرانرژی تر خواهید بود. ولی هر وقت کاری را که دوست دارید انجام نمی‌دهید، ناراضی و مضطرب هستید.

هر شخص نبوغ ذاتی متفاوتی دارد. نبوغ ذاتی در کار یک توانایی طبیعی است، که با زحمت شکوفا می شود. درک آن، احساس خوش رسیدن به دستاوردها و اهداف را به شما منتقل می‌کند. این مساله قابل کپی برداری و تقلید نیست و هر شخصی باید درون خود این حس را تجربه کنید. اگر مضطرب هستید و آرزوی تغییر در زندگی حرفه‌ای یا شخصی‌تان را دارید، شاید در جایگاه کاری مناسب برای فعال شدن نبوغ ذاتی خود قرار نگرفته‌اید یا ممکن است به شغل خود علاقه‌ای نداشته باشید.

چرا باید نبوغ ذاتی در کار خود را کشف کنیم؟

در ظاهر شاید بتوانید بدون شناخت نبوغ ذاتی در کار خود، به شغلتان ادامه دهید. پس چرا باید برای کشف آن تلاش مضاعف انجام دهید؟ آزادسازی ظرفیت‌های ذاتی و یافتن نبوغ، شما را به سمت دستاوردهای عالی هدایت می‌کند. برعکس، اگر نتوانید آن را تشخیص دهید ممکن است ناامید شوید و یا شغلی را انتخاب کنید که مناسب شما نباشد. با کشف استعداد‌ها و نبوغتان دست‌آوردهای مفیدی عایدتان می‌شود که در این‌جا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یک تصویر مثبت‌ و منظره‌ای متمرکز‌تر از زندگی خود خواهید داشت. همچنین احساس بهتری از کمک به دیگران در شما به وجود می‌آید.
 • کمک می‌کند تا درک بیشتری از زندگی خود داشته باشید.
 • اطمینان و انرژی بیشتری در کار خواهید داشت.
 • قادر خواهید بود آن چه را که در آن توانمند هستید، بشناسید و انجام دهید.
 • زمانی که نقاط قوت خود را بدانید می‌توانید از خود و زندگی‌تان رضایت بیشتری داشته باشید. از طرفی قادر خواهید بود محل کاری مناسبی را پیدا کنید تا در آن‌جا استعدادهای شما به نحو احسن به کار گرفته شود.
 • کشف نبوغ ذاتی در کار احساس رضایت بیشتری به همراه خواهد داشت.نبوغ ذاتی در کار باعث رضایت کارمند است
این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری بهتر و چند راهکار موثر

 

شناخت قدرت درونی

اکنون که این مسئله را روشن کردیم، در تلاش هستیم تا راهی برای شناسایی قدرت شخصی منحصر به فردتان ارائه دهیم که باعث شگفتی شما خواهد شد.  در وجود هر یک از ما، استعداد و توان بالقوه‌ای وجود دارد که  منحصرا به ما از طرف خالق داده شده است. این نوع نگاه به نبوغ ذاتی، عمق و معنای ویژه‌ای به آن می‌بخشد. این توان بالقوه در صورت شکوفایی از قدرت خلاقیتِ خدایی برخوردار است.

اگر در جایی با شکست مواجه شده‌اید، سرزنش دیگران را در رابطه با آن موضوع فراموش کنید. درعوض، از انرژی‌تان به طور مولد استفاده کنید و برای یافتن قدرت خود تمرکز داشته باشید. می توانید این کار را با پاسخ به چهار سوال انجام دهید:

 • استعدادهای بی نظیر من چیست؟
 • آیا از آن‌ها استفاده می‌کنم؟
 • هدف زندگی‌ام چیست؟
 • آیا نبوغ با اهدافم هماهنگ هستند؟

البته، این فقط خلاصه روند است؛ آنچه ما در این‌جا می‌توانیم به شما بگوییم این است که روند پیدا کردن نبوغ ذاتی در کار احتمالاً مشکل است. برخی افراد حتی معتقدند که نبوغ ندارند، اما اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که این تفکر را دارند، باید آن الگوی تفکر را متوقف کنید و متوجه شوید که خاص هستید. چون همه‌ی انسان‌ها دارای استعداد‌های متفاوتی هستند که باید در جهت کشف آن‌ها تلاش کنند. اجازه ندهید که افکار منفی شما را دچار ضعف کرده و مانعی برای رسیدن به اهدافتان شوند.

 

آیا نبوغ ذاتی شما فعال است یا خیر؟

مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 1. شروع جستجوی نبوغ ذاتی درکار
 2. مفهوم نبوغ
 3. یافتن هدف واقعی خود
این مقاله را هم بخوانید:   تاثیر موسیقی در بهره وری شغلی

شروع جستجو

برای پیدا کردن نبوغ ذاتی در کار خود، یک برنامه‌ی سه مرحله‌ای و خودآزمایی را دنبال کنید. ابتدا به تجربیات گذشته‌تان بیاندیشید و به دنبال الگویی در آن باشید. خودتان را قضاوت نکنید، فقط واقعیت‌ها را بپذیرید. بگذارید ذهنتان در میان تجربیات شما سرگردان باشد و آزادانه بین آن‌ها ارتباط برقرار کند. آخرین مرحله جایی است که شما واقعاً به یافته‌های خود فکر می‌کنید و سعی دارید متوجه شوید مواردی که رفتار شما را کنترل می‌کنند؛ چیست؟

مفهوم نبوغ

نبوغ هدیه‌ای است از جانب خدا، که باعث می‌شود افراد توانمندی‌های مختلفی را در زندگی‌شان تجربه کنند. نبوغ نتیجه استعدادهای طبیعی شماست و شما را راهنمایی و محافظت می‌کند.

مفهوم نبوغ

پیدا کردن هدف واقعی

پیدا کردن هدف، خود تلاشی آگاهانه برای اضافه کردن معنی مهم‌تر به زندگی شما است. هدف از زندگی دارای خصوصیات زیر است:

 • هدف برای هر فرد متفاوت است.
 • هدف این است که چگونه نبوغ خود را به جهانیان نشان می‌دهید.
 • شناسایی هدف در کار، زندگی را برای شما بهتر می‌کند.

در نهایت به این نکته توجه کنید که نادیده گرفتن نبوغ ذاتی  می‌تواند به پیشرفت آینده‌ی شما آسیب برساند. در حقیقت، روند کشف نبوغ ذاتی در کارتان برای بسیاری از افراد ممکن است کاملاً مشکل باشد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد نه تنها نبوغ خود را نمی‌شناسند بلکه آن را سرکوب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن