زندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

مهارت های ضروری زندگی که در مدرسه نمی آموزید 

مهارت

مدرسه مکانی است که ما در طی مراحل رشد زندگی خود زمان زیادی را در آن می گذرانیم. با این حال، با وجود کسب دانش زیادی، ما اغلب آمادگی را وارد زندگی بزرگسالان نمی کنیم. این بدان دلیل است که بسیاری از کارهای ضروری و حیاتی زندگی که هرگز در مدرسه آموزش داده نمی شوند. اگر والدین روش های دیگری برای آموزش آن ها به ما پیدا نکنند، ممکن است تمام زندگی خود را صرف یادگیری آن ها نکنیم.

همه ما پس از اتمام تحصیلاتمان، متوجه می شویم که برخی از مهم ترین مهارت های مهم زندگی مثل مدیریت مالی، سرمایه گذاری، ارتباط صحیح با افراد و … را در حین تحصیل یاد نگرفته ایم. این مهارت ها برای شروع یک زندگی جدید بزرگسالی نیاز مبرم هستند که نمی توان از آموختن آنها چشم پوشی کرد. در ادامه 11 مورد از این مهارت های زندگی را به شما ارائه می کنیم.

مهارت گفت و گو

از ضروری ترین مهارت های زندگی می توان به مهارت گفت و گو اشاره کرد.

از ضروری ترین مهارت های زندگی می توان به مهارت گفت و گو اشاره کرد.

در واقع برقراری ارتباط با دیگران نیازمند گفت و گو است، شما باید بدانید در محل کار، در جمع دوستان و یا خانواده خود چگونه گفت و گو و ارتباط تاثیرگذاری داشته باشید. نداشتن مهارت کافی برای برقراری ارتباط با دیگران منجر به کاهش روابط اجتماعی می شود، بنابراین باید بدانید برای ایجاد ارتباط تاثیرگذار، چه زمانی شنونده خوبی باشید و چه زمانی با اطرافیانتان گفت و گو کنید.

مهارت اندیشیدن

هر تصمیمی که در زندگی خود می گیرید، در کوتاه مدت و یا پس از مدت زمان طولانی بر زندگی شما تاثیر می گذارد بنابراین نمی توان منکر اهمیت آن شد. هر تصمیم شما نیازمند تفکر و سنجیدن شرایط است.  داشتن تفکری خلاق و پویا به شما کمک می کند در شرایط مختلف زندگی، تصمیمات درستی بگیرید که در نهایت تاثیر مثبتی بر زندگیتان داشته باشید، بنابراین درست اندیشیدن، را شما در حین تحصیل نمی آموزید.

این مقاله را هم بخوانید:  انسان های موفق

 

مدیریت مالی

مدیریت صحیح مالی به شما کمک می کند که میزان مخارج خود را کنترل کرده و در مواقع لزوم سرمایه گذاری کنید.

مدیریت صحیح مالی به شما کمک می کند که میزان مخارج خود را کنترل کرده و در مواقع لزوم سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این شما بدون داشتن  مدیریت مالی نمی توانید به پس انداز پول هایتان بپردازید. مدیریت مالی را نیز شما در زمان کودکی و نوجوانی خود آنرا نمی آموزید اما می توانید با استفاده از کلاس های مدیریت و همچنین اپلیکیشن های موبایل، در آن مهارت کسب کنید.

مهارت انتخاب همسر

 نداشتن مهارت در انتخاب همسر می تواند باعث ارتباط با فرد نادرست و همچنین پیشامدهای پس از آن شود.

یکی از مراحل مهم زندگی هر انسان، ازدواج و انتخاب همسر است. در واقع شما باید قبل از انتخاب همسر، معیارهای خود را شناخته و با توجه به ارزش ها و معیارهای شخصی تان، همسر خود را انتخاب کنید. انتخاب نادرست همسر می تواند باعث ارتباط با فرد نادرست و همچنین پیشامدهای پس از آن شود.

زنده ماندن بدون تکنولوژی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وابستگی شدید انسان برای ادامه زندگی به آن، می بینیم که انسان ها حتی برای کوچک ترین کارهای خود مثل بیدار شدن از خواب یا خواندن کتاب به آن نیاز دارند. شما میتوانید برخی از ساعات روز را بدون استفاده از تکنولوژی و موبایل سپری کنید.

مهارت تعمیر وسایل منزل

گاهی اوقات در شرایط ضروری، داشتن آگاهی از جمله لوله کشی، الکتریکی، نجاری و نقاشی منزل می تواند به شما کمک کرده و باعث کاهش هزینه های غیرضروری شود. داشتن چنین مهارت هایی نه تنها به کاهش هزینه های خانه کمک می کند، بلکه باعث می شود فضای محل زندگی خود را زیبا و دلنشین سازید.

مهارت مسائل فنی خودرو

در صورتی که در زمان صحیح مهارت های ضروری زندگی را نیاموزیم، باید خودمان را برای عواقب آن آماده سازیم.

 

این مقاله را هم بخوانید:  نارضایتی از شغل خود را برطرف کنید

همه ما می دانیم که حادثه خبر نمی کند، شاید درمواقع ضروری خودروی شما به خاطر نقص فنی از حرکت بایستد، اما در صورتی که راجع به مسائل فنی خودرو اطلاعات کافی داشته باشید می توانید در صورت لزوم اشکالات جزئی آنرا برطرف کرده و از بروز خطرات جلوگیری کنید.

مثل تعویض روغن خودرو، تنظیم باد تایرها، تشخیص زمان تعویض تایرها و … از جمله مهارت هایی هستند که می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. همه ما برای ادامه زندگی به مهارت های مهم آن نیازمندیم که آن ها هنگام تحصیل، در مدرسه به ما آموزش داده نمی شوند. مهارت های مهم زندگی عبارتند از گفت و گو، مدیریت پول، انتخاب همسر و همچنین درست اندیشیدن.

در صورتی که در زمان صحیح چنین آگاهی های ضروری زندگی را نیاموزیم، باید خودمان را برای عواقب آن آماده سازیم. به عنوان مثال زمانی که به مهارت گفت و گو واقف نیستید، نمی توانید به درستی با دیگران ارتباط برقرار کرده و در نتیجه روابط اجتماعی شما کاهش می یابند.

در صورتی که  ارتباط با جنس مخالف و انتخاب همسر را نیاموزیم، ممکن است با انتخاب نادرست با مشکلات زناشویی جدی مواجه شویم. یکی دیگر از مهم ترین مهارت های زندگی مدیریت صحیح مالی است که به ما کمک می کند خرج و مخارج خود را کنترل کرده و برای پس انداز کردن پولمان برنامه ریزی کنیم.

از موارد دیگر

 

ارزش پول: بسیاری از جوانان و حتی فارغ التحصیلان این روزها ، ارزش پول را نمی دانند. …
مهارت های ارتباطی بین فردی: داشتن مهارت های اجتماعی عالی یک مهارت زندگی که رمز موفقیت در زندگی است. …
سلامتی:سلامتی چیزی است که ما آن را مسلم می دانیم. …
تفکر منطقی. …
تحمل و درس گرفتن از شکست.

این مقاله را هم بخوانید:  راه تقویت شادی و آرامش فکری

طرز فکر و تفکر
پرورش خلاقیت.
خودآگاهی.
کارآفرینی.
حل مسئله
ارزش اشتباهات.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن