اعتماد به نفسموفقيت در كار

مصاحبه شغلی چه مقدار تمرین نیاز داد؟

مصاحبه شغلی

 

برخوردهای اول با کارفرما می‌تواند نقش مهمی در نحوه شناخت وی از شما داشته باشد. آنچه شما در مرحله‌ی اول برای معرفی خود در مصاحبه شغلی می‌گویید می‌تواند نتیجه را تغییر دهد. قطعا در مصاحبه‌ی شغلی دوست ندارید بی دست و پا و فاقد مهارت‌های اجتماعی جلوه کنید. در عوض، می‌خواهید نشان دهید که حرفه ای هستید، مهارت‌های ارتباطی خاصی دارید و لایق دریافت آن سمت می‌باشید. برخی از مدیران هنگام استخدام حتی ممکن است تصمیم بگیرند براساس یک پیش فرض، نامزد استخدامی را رد کنند.

به عنوان مثال، دیر جواب دادن یا چک کردن تلفن در طول مصاحبه، می‌تواند مدیر را به سمت شناختی از عدم توانایی در تعهد، تمرکز و پیگیری، سوق دهد. البته این اغلب خصوصیاتی نیست که یک کارفرما را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل مهم است که به روش های مصاحبه هم توجه کنید و به این فکر کنید که چگونه خود را در طول مصاحبه شغلی معرفی خواهید کرد. این مراحل ساده را برای معرفی خود در مصاحبه شغلی مرور کنید. سعی کنید مطالبی را که قرار است در زمان مصاحبه عنوان کنید از قبل پیش دوستانتان تمرین کرده باشید. با این کار احساس بهتری نسبت به خود پیدا خواهید کرد.

 در مصاحبه شغلی چه بگویید؟

 

آماده باشید تا خود را به فردی که به شما سلام می‌کند، سریع معرفی کنید. هنگامی که به سالن مصاحبه رسیدید، با ذکر نام و دلیل بازدید، خود را به کارفرما معرفی کنید. مثلا: « نام من مینو رضایی است و مصاحبه‌ای را در ساعت 2 بعد از ظهر با آقای خندان ترتیب داده‌ام.» یا « من مریم ابراهیمی هستم و ساعت 10 صبح با آقای خندان وقت ملاقات دارم.» در اولین تماس با شرکت، مودب و محترم باشید. این نکته را زمان معرفی خود در مصاحبه شغلی در نظر داشته باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه ذهن باز داشته باشیم

کارمندی در خال مصاحبه شغلی

وقتی با کارفرما دیدار می‌کنید

 

شاید لازم باشد چند دقیقه پشت در اتاق قرار ملاقات خود صبر کنید تا به اتاق مصاحبه هدایت شوید. حتی اگر قرار ملاقات دارید وقت خود را تنظیم کنید، بنابراین مصاحبه کننده با قرار قبلی شما را می‌بیند. اگر در حالت نشسته هستید، بایستید و اگر مصاحبه شونده در ابتدا دست خود را به سمت شما نگرفت، دستتان را جلو نبرید. هنگام معرفی خود در مصاحبه شغلی به فرد مصاحبه کننده بگویید که از دیدارشان خوشحال هستید. لبخند زدن و برقراری ارتباط چشمی فراموش نشود. مثلا: « من سینا ستوده هستم، خوشحالم که شما را ملاقات می‌کنم.» به ظاهر و لباس خود توجه کنید. اگر می‌دانید استرس دارید، با تحقیق در مورد شرکت مربوط، برای مصاحبه و مثبت اندیشی تمرین کنید. نکته: برای رعایت بهداشت، قبل از مصاحبه دستان خود را بشویید و خشک کنید یا از یک دستمال کاغذی استفاده کنید.

مقدمه کوتاه و مختصر 

 

فرض کنید چهار نفر از مدیران سازمان در اتاق مصاحبه جمع شده‌اند. می‌توانید موقع معرفی خود در مصاحبه شغلی به صورت کامل خودتان را معرفی کنید. بسیاری از مدیران استخدام مصاحبه را با یک سؤال باز مانند « خودتان را معرفی کنید » شروع می ‌کنند. خود را از قبل آماده کنید و مقدمه را کوتاه بیان کنید. قبل از مصاحبه، شغل مورد نظر را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. می‌توانید علایق، مهارت ها، تجارب و خصوصیات شخصی خود را در رابطه با اهداف سازمان بیان کنید. نکته: پاسخ به سؤالات « درباره خودتان بگویید » را از قبل مرور کنید. بهترین راه برجسته کردن مهارت‌ها را بیاموزید.

این مقاله را هم بخوانید:  ارتباط باورنکردی انضباط فردی با کسب ثروت (2)

البته صحبت های اولیه تان باید اشتیاق شما را به شغل و سازمان نشان دهد. با این حال، بیش از حد از موضوع اصلی غافل نشوید و یا وقت خود را صرف صحبت کردن درباره خود نکنید. مصاحبه کننده دستور کار دارد و زمان محدود است، بنابراین مقدمه خود را مختصر نگه دارید تا بتوانید به سؤال بعدی جواب دهید.

بر صلاحیت‌های خود متمرکز شوید

 

برای معرفی خود در مصاحبه شغلی سعی کنید به اندازه‌ی کافی مختصر صحبت کنید تا توجه مصاحبه کننده را جلب کنید. به طور کلی، یک ارائه سریع از قانع کننده ترین مدارک تحصیلی شما کافی خواهد بود. همچنین می‌توانید چند نکته را ذکر کنید که برای کار ضروری نیست اما شخصیت شما را منعکس می‌کند. مثل این که شما یک اسکی باز مشتاق هستید، در تاتر کمدی اجرا کرده‌اید یا هنرمند هستید.

 

کارمندی در حال توضیح توانمندیهای خود هنگام مصاحبه

نکات:

  • از قبل سوالات احتمالی کارفرما را در ذهن پاسخ دهید.
  • ویدئویی از صحبت خود برای تمرین تهیه کنید و نوشتن رزومه‌تان را فراموش نکنید.
  • با صدای بلند مقدمه خود را بخوانید.
  • تسلط و آرامشتان را در هر حال حفظ کنید.
  • در روز مصاحبه محکم و مصمم قدم بردارید.
  • نقاط قوت خود را برجسته کنید.
  • از علایق مربوط به شغل و موفقیت ها و دستاوردهای خود سخن بگویید.

هدف شما این است که شخصاً با مصاحبه کننده ارتباط برقرار کنید. همچنین نشان دهید که برای کار شایسته هستید. این فرصتی‌ست برای شما، بنابراین از آن استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید مقدمه شما خوب به نظر نمی‌رسد زیاد نگران نباشید. به هر حال شما از فیلترهای خاصی عبور کرده‌اید و به مصاحبه دعوت شده اید. در نتیجه خودتان را به خاطر اشتباه کوچک احتمالی که انجام داده‌اید، مورد سرزنش قرار ندهید. در عوض بر آنچه در آینده قرار است انجام دهید، متمرکز شوید. مصاحبه کنندگان ممکن است سوالاتی خارج از تخصص شما و یا موارد روان شناسی را بپرسند، پس برای آنها آماده باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  یادگیری موثر و راه‌کارهای آن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن