مشاوره شغلی و توسعه فردیموفقيت در كار

انتخاب شغل مورد علاقه

انتخاب شغل مورد علاقه یکی از آن تصمیمات مهم است که می‌تواند روند زندگی شما را تغییر دهد. چنین تصمیم مهمی سزاوارگذاشتن وقت و انرژی زیادی‌ست. اطلاعات کافی و خودآگاهی می‌تواند به شما در انتخاب شغلی رضایت بخشی که سال‌ها از آن لذت خواهید برد، کمک کند.  چقدر درباره خودتان می‌دانید؟ اگر قصد دارید یک زندگی کاری بسیار رضایت بخشی را تجربه کنید و از کار خود لذت ببرید، باید شغلی را انتخاب کنید که مناسب شما باشد. متأسفانه افراد زیادی وجود دارند که در نهایت، انتخاب شغل اشتباهی انجام می‌دهند و در درازمدت خود را ناامید می‌کنند. قرار گرفتن در موقعیت شغلی نامناسب فقط زندگی حرفه‌ای‌تان را خراب نمی‌کند بلکه به زندگی شخصی شما هم آسیب می‌رساند.

اگر از مجموعه مهارت‌ها و تجربه‌های مناسبی برخوردار هستید، موفق خواهید شد. شما می‌توانید برای بدست آوردن شغلی که به موقعیت ایده‌آل شما نزدیک است، از مزیت‌های کاری و تخصصی خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید شغلی را انتخاب کنید که مناسب ترین شرایط شخصی و اهداف شغلی مناسبتان را داشته باشد. برای انتخاب شغلی که برایتان مناسب‌تر است باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 آغاز راه انتخاب شغل مورد علاقه

فردی که ذره بین در دست دارد

 1. بطورمنظم و مرتب به دنبال جستجوی کار و شغل مورد علاقه خود باشید. تمام اسناد جستجوی شغل خود را به روز کنید.
 2. نمایه‌ای از شغل و کارفرمای ایده‌آل خود ایجاد کنید. برای این که موقعیت‌های جذاب را شناسایی کرده و مشاغل دیگری که فکر می‌کنید مناسب نیستند از ذهنتان خارج شوند.
 3. چه چیز دیگری را در شغل دوست دارید؟ همچنین باید در نظر بگیرید که چه چیزی ممکن است از شغل فعلی شما کم باشد.
 4. برای انتخاب شغل مورد علاقه برخی از ارزیابی‌های شغلی آنلاین را انجام دهید تا به شما در شناسایی سایر ارزش‌ها، علایق یا شناخت ویژگی‌های شخصیتی‌تان کمک کند.
 5. ارزش خود را بدانید. یکی از مزایای تقاضای زیاد، فرصتی برای ارتقاء و جبران خسارت شماست.
 6. آیا پول بیشتری می‌خواهید؟ اگر فکر می‌کنید باید بیشتر درآمد کسب کنید، در نظر بگیرید که درخواست افزایش حقوق کنید یا هدف دیگری برای انتخاب شغل جدید داشته باشید.
 7. مهارت‌های بیشتری کسب کنید. اگر نیاز به مهارت یا دانش دارید که کاملاً از آن برخوردار نیستید یا می خواهید مسوولیت‌های فعلی خود را در موارد جدید گسترش دهید باید مهارت بیشتری داشته باشید.
 8.  به کارفرمایان کمک کنید تا شما را پیدا کنند. هنگامی که کمبود نیروی ماهر وجود دارد، کارفرمایان به احتمال زیاد از شرکت‌های جستجوی کار تقاضای کمک می‌کنند.
 9.  در انتخاب شغل مورد علاقه اشکالی ندارد که بگوییم ،«نه ممنون»! از رد کردن یک پیشنهاد شغلی که به نظر می رسد کمتر از ایده آل است، نترسید.
این مقاله را هم بخوانید:  مهارت های ضروری زندگی که خارج ازمدرسه باید بیاموزید

رعایت نکات فردی در انتخاب شغل

 • سبک کاری خود را ارزیابی کنید

شغل مناسب برای شما متناسب با سبک کار شما خواهد بود. آیا شما یک مبتدی هستید که به تنهایی اهداف خود را پیش می‌برید، یا به نظم یک محیط کار ساخت یافته نیاز دارید تا بهترین تلاش خود را انجام دهید؟

 • استعدادهای خود را بشناسید

در انتخاب شغل مورد علاقه تان از خود بپرسید؛ آیا سرگرمی یا استعدادی دارید که دوستش دارید و در آن خوب عمل می کنید؟ به روش های خاصی برای تبدیل فعالیت‌هایی که به طور طبیعی برای شما به یک حرفه تبدیل می‌شوند فکر کنید.

 • اهداف مالی تنظیم کنید

یکی از اهداف شما باید این باشد که انتخاب شغلی‌تان طوری پیش رود تا بتوانید به اندازه کافی برای رسیدن به اهداف مالی خود درآمد کسب کنید.

 • به هزینه‌ها بیاندیشید

قبل از اینکه به فکر راه‌اندازی و انتخاب شغل مورد علاقه باشید بررسی کنید تا مطمئن شوید کار پیش‌رو ارزش آن هزینه را دارد. حتی به طور حساس‌تر و دقیق‌تر قبل از رفتن به دانشگاه سعی کنید در رشته‌ای تحصیل کنید که آینده کاری خوبی داشته باشد و در عین حال مورد علاقه شما هم باشد.

فردی در حال تفکر جهت بررسی هزینه‌ها برای شغل جدید

 • نیازهای اجتماعی خود را ارزیابی کنید

شما یک سوم زندگی خود را با افرادی که با آنها کار می کنید سپری می‌کنید، بنابراین در انتخاب شغل مورد علاقه تان دقت کنید تا در موقعیتی قرار بگیرید که مناسب روحیه اجتماعی شما باشد.

 • انجام مصاحبه‌های تحقیقاتی

مصاحبه تحقیقاتی 15 دقیقه‌ای با شخصی که شغل شما را دارد فکر می کنید می تواند به شما در تقویت انتخاب شغلی کمک کند.

 • از ابزارهای ارزیابی خود استفاده کنید

یکی دیگر از روش‌های انتخاب شغل مورد علاقه این است که از امتحانات آنلاین استفاده کنید تا به شما در ارزیابی میزان استعداد خود برای انواع خاصی از کار کمک کند. توضیحات شغلی آنلاین و اطلاعات شغلی را از دفتر آمار کار بررسی کنید

 • صبور باشید

پیدا کردن و انتخاب شغل مورد علاقه و مناسب یک فرآیند است نه یک رویداد. موقعیت پیشنهادی در حرفه شما ممکن است کار رویایی‌تان نباشد، اما می‌تواند در نردبان  پیشرفت شغلی که می‌خواهید صعود کنید، جایگاهی برایتان بگذارد. برای توسعه شغل زمان لازم است. لازم نیست اولین پیشنهاد شغلی را که دریافت می کنید، قبول کنید. مگر اینکه مطمئن باشید این موقعیتی مناسب برای مراحل بعدی کار شماست. در عوض، وقت خود را بگذرانید و اطمینان حاصل کنید که کار بعدی شما دقیقاً همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

این مقاله را هم بخوانید:  5 راز سرمایه گذاری موفق

اگر نمی دانید شغل رویایی شما چیست، هرگز آن را نخواهید یافت. بسیاری از رویاهایی در سرماست، نتیجه افکار درهم و برهم دنیای آشفته یا جاه طلبی های بیش از اندازه یا خود کم بینی ذهنی ماست. برای حل این مشکل سعی کنید خودتان، استعدادتان وتوانایی هایتان را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن