موفقيت در كار

روش های پیشرفت شغلی با کمک مربی کسب و کار

آیا با روش های پیشرفت شغلی آشنایی دارید؟

 

آیا با انواع روش های پیشرفت شغلی آشنا هستید؟ برنامه‌های مفید و به کارگیری تکنیک‌های موثر آموزشی میزان رشد در مسیر کاری یک شخص را تعیین می‌کند. این امر تضمین می‌دهد که کارمند قبل از اینکه از پله بعدی در سلسله مراتب موفقیت و ترفیع رتبه بالا رود، به خوبی توسعه یافته و رشد کرده است.

رشد  در کسب و کار به مجموعه برنامه‌هایی گفته می‌شود که برای مطابقت با نیازها، توانایی‌ها و اهداف شغلی فرد با فرصت‌های فعلی و آینده سازمان طراحی شده‌اند. از آنجا که پیشرفت شغلی به فرصت‌های آینده متمرکز است، اساساً جهت گیری طولانی مدت دارد.

رهبران استراتژیک و هوشمند، به خوبی می‌دانند افرادی که هر روز در کنار آنها کار می‌کنند، بزرگترین منبع تولید درآمد در کسب و کارشان هستند. ایجاد انواع برنامه‌های رشد شغلی برای کارمندان و اثبات فرصت‌های رشدشان ایده خوبی است و برای موفقیت دراز مدت یک کسب و کار نیز بسیار ضروری ست.

سازمان‌هایی که نمی‌خواهند هزینه کنند، یا تمایلی ندارند و حتی قادر به پشتیبانی از آموزش و برنامه‌های توسعه برای کارمندان خود نیستند، پیشرفت کندی خواهند داشت. رشد در کسب و کار برای پیشرفت و ترغیب استعدادها و علایق کارمندان ضروری‌ست و حتی باعث خوشحالی و انگیزه در آن ها می‌شود.

روش های پیشرفت شغلی کارمندان

بسته به وضعیت کار، روش های پیشرفت شغلی متفاوتی را می‌توان  برای توسعه و رشد کارمندان در نظر گرفت: آموزش کارکنان، مربیگری مؤثر و مربیگری رهبری. ممکن است از آموزش به عنوان «خالص ترین» روش توسعه کارکنان نام برده شود، زیرا معمولاً برای انتقال دانش اصلی، مهارت و اطلاعات شغلی به کارمندان از روشی رسمی استفاده می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید:  7 قدم برای رسیدن به هر هدفی در زندگی (قسمت اول)

چند کارمند در کنار هم

1) آموزش کارمندان

اطلاعاتی که کارکنان در جلسات آموزشی دریافت می‌کنند می‌تواند نقش بسیار کلیدی و مهمی را برای رشد آنها ایفا کند. این مساله معمولا یکی از روش‌های پیشرفت شغلی به حساب می‌آید. آموزش کارمندان به ایجاد دانش اساسی که همه کارکنان در سطوح معین یا کار در موقعیت‌های مشخص می‌توانند انتظار داشته باشند کمک می‌کند.

این تکنیک راه‌حل استاندارد برای به‌روزسازی دانش کارمندان با مهارت خاص است که کمک می‌کند تا کارها و وظایفشان را به خوبی انجام دهند. همچنین برخی از روش‌های آموزش و توسعه به ایجاد رفاقت و ارتباطات صمیمی‌تر در محیط کار نیز کمک می‌کند. برنامه‌های آموزشی تعاملی می‌توانند فرصت همکاری و یادگیری با همکاران را برای کارمندان فراهم کنند. همانطور که کارمندان مطالب جدید را در کنار هم یاد می‌گیرند، مهارت‌های مربوط به وظیفه‌شان و درک بهتر چگونگی  انجام امور کارآمدتر را در خود و دیگر کارمندان افزایش می‌دهند.

2) مربیگری مؤثر

یکی دیگر از روش‌های پیشرفت شغلی مربی‌گری موثر است.  یک فرض رایج که رهبران غالباً در مورد مربیگری مطرح می‌کنند روشی‌ست که فقط در مواجهه با مسائل مربوط به عملکرد و سایر موقعیت های منفی برای کارکنان مفید است.  مربیان ماهر می‌توانند برای تدریس به صورت عمدی از اتفاقات واقعی روزمره کمک بگیرند تا همه چیز در روند آموزش شفاف‌تر پیش برود. مربیگری موثر می‌تواند برای تشویق و حمایت از رفتارهای مفید برای فرد، تیم و سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

حتی، مربیگری بیشتر برای کمک به آموزش کارمندان به درک تأثیر رفتارشان بر دیگران و اینکه چرا تغییر و پیشرفت بیشتر برای آنها مهم می‌باشد، ضروری است. بر خلاف مربیگری، سرزنش کردن، انتقاد یا توبیخ کردن یک کارمند، اغلب باعث می‌شود احساس شرم، تحقیر و دفاع به وجود بیاید که همه این موارد بر خلاف خواسته‌های سازمان در نظر گرفته شده است. مربیگری وقتی با مهارت استفاده می‌شود، به کارمندان کمک می‌کند تا اثری را که آموزش در رفتارشان داشته است، ببینند، نسبت به نتیجه وضعیت فعلی احساس مسئولیت  داشته باشند و متعهد به ایجاد یک تغییر مثبت شوند که باعث بهبود اوضاع در آینده شود.

این مقاله را هم بخوانید:  رفتارهای رایج در افرادی که ترس از ردشدن دارند

راه اندازی یک تجارت الکترونیک

3) مربیگری رهبری

مربیگری نوع دیگری از روش های پیشرفت شغلی کارکنان است که بیشتر روی تخصص، تجربه و انتقال این تجربیات متمرکز می‌شود. شبکه‌های اجتماعی در این بین نقش مهمی را می‌توانند ایفا کنند تا مربیان از این طریق مطالب آموزشی خود را با متخصصان به اشتراک بگذارند. متخصصان در این نوع مربیگری، غالبا جوان‌تر و با تجربه‌تر از فردی هستند که به عنوان مربی فعالیت می‌کنند.

هدف از مشاوره، به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ارتباطاتی‌ست که ممکن است به محض تایید خود در دنیای حرفه‌ای به مربیان کمک کند. به طور کلی، رابطه مربیگری نسبت به روابط مربیگری رهبری، رسمی‌تر بوده و نتایج مطلوب آن انتزاعی‌تر است اما قدرت بالقوه یک رابطه مربیگری رهبری تثبیت شده، بی اندازه زیاد است.

4)مشاوره شغلی

یکی از پرکاربردترین و کارآمدترین ابزارهای توسعه و پیشرفت کارمندان، مربیگری ست. این وظیفه روزانه مدیر یا مربی است که مهارت ها و دانش را به شما ارائه می دهد، به سوالات شما پاسخ دهد، کارها یتان را بررسی کند، بحث در مورد پیشرفت یا عدم پیشرفت کار شما و ارائه جهت گیری کلی.

کارمندان مشتاق بیشتر کار می‌کنند

خلاصه

هر یک از فعالیت‌های مربوط به رشد کارکنان و روش های پیشرفت شغلی که در بالا ذکر شد، هدف متفاوتی دارند اما هرکدام نیز به نوبه خود، توانایی تغییر زندگی یک کارمند را برای بهتر شدن دارند. هنگام تصمیم‌گیری در مورد روش مناسب آموزش کارمندان، از وضعیت فعلی و همچنین وضعیت مطلوب آینده اطلاعات دقیق را داشته باشید. پس از ارزیابی خود، ممکن است متوجه شوید که یک، دو یا هر سه روش برای موقعیت خاص شما مناسب هستند.

این مقاله را هم بخوانید:  راه‌های فوری برای دستیابی به قوانین طلایی موفقیت 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن