موفقيت در كار

چگونه تمرکز بیشتری بر کارمان داشته باشیم؟

داشتن تمرکز بیشتر

 

تمرکز حواس در حین انجام کارهای شخصی و یا حتی امور اداری، یکی از مهم ترین عواملی است که به مدیریت زمان شما کمک می کند. به عبارت دیگر اگر نمی توانید از اختلال در تمرکزتان جلوگیری کنید، در ادامه چندین راهکار برای رفع این مشکل به شما ارائه خواهیم کرد.

برای کارهای روزانه خود برنامه ریزی کنید

 

برای داشتن تمرکز بیشتر بر روی کارهای روزانه خود برنامه ریزی کنید

 

قبل از شروع کار لیستی از وظایفی که باید امروز به پایان برسانید را در محلی که قابل دید باشد قرار دهید، به عنوان مثال کنار میز یا صفحه مانیتور محل مناسبی‌ست. این کار به شما کمک می کند تا در صورت بروز عواملی که باعث اختلال در تمرکزتان می شوند بتوانید همچنان بر روی اصلی ترین کار خود تمرکز کنید.

کارهایتان را بر اساس اولویت بندی پیش ببرید

بیشترین سطح انرژی شما برای اولین کارهایی که به آنها مشغول می شوید صرف می شود و رفته رفته با گذشتن ساعات انرژی شما برای انجام امور و همچنین تمرکزتان کاهش می یابد، بنابراین برای افزایش عملکرد بهتر است کارهای خود را اولویت بندی کرده و بر اساس اولویت پیش بروید. این کار باعث می‌شود تا بیشترین سطح انرژی خود را به مهم‌‌ترین کارهایتان اختصاص دهید.

دیگران را از برنامه ریزی جدید خود مطلع سازید

اگر سعی دارید این الگوی تمرکز را در محل کارتان پیاده سازی کنید می توانید همکارانتان را نیز از این موضوع مطلع سازید تا در ساعاتی که بر کارتان متمرکز هستید، باعث پرتی حواس شما نشوند. به عنوان مثال اگر یکی از اطرافیان شما درباره کار یا موضوعات شخصی سوالی داشته باشد می‌ تواند در زمان آزاد شما آن را مطرح کند.

این مقاله را هم بخوانید:  قانون جذب، چگونه بر ما تاثیر می‌گذارد؟

از شبکه های اجتماعی و موبایلتان دور بمانید

در ساعاتی که بیشترین تمرکز خود را به انجام کارهایتان اختصاص می دهید، سعی کنید از موبایلتان دور بمانید. این کار به شما کمک می کند تا به خوبی به برنامه ریزی روزانه خود عمل کرده و حواستان با چک کردن پروفایل شبکه اجتماعی پرت نشود.

در صورت لزوم از هدفون استفاده کنید

برای تمرکزبیشتر ازهدفون استفاده کنید

در بیشتر دفاتر کاری صداهایی از قبیل صحبت همکاران تلفن ها سر و صدای محیط و … شنیده می شود. اگر با شنیدن چنین صداهایی در تمرکز آن اختلال ایجاد می شود می توانید با استفاده از هدفون این صداها را کنترل کنید. علاوه بر این توجه داشته باشید که نوع موسیقی که در هنگام کار کردن به آن گوش می کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال آهنگ هایی که از موسیقی بسیار آرام یا برعکس بسیار تندی برخوردارند، به خودی خود می‌توانند باعث پرتی حواس شما شوند.

و در آخر به یاد داشته باشید که محیط اطراف و همچنین افرادی که در طول روز با آنها در ارتباط هستید، تاثیر بسیار زیادی در میزان تمرکز انرژی و همچنین مهارت مدیریت زمان شما دارد. اگر نمی توانید به اندازه کافی بر امور کاری مهم خود متمرکز شوید، استفاده از این راهکارها و همچنین تمرین و آنها می تواند باعث افزایش تمرکز و همچنین مهارت مدیریت زمان شما شود.

محیط اطراف و همچنین افرادی که در طول روز با آنها در ارتباط هستید، تاثیر بسیار زیادی در میزان تمرکز انرژی و همچنین مهارت مدیریت زمان شما دارد. تمرکز حواس در حین انجام کارهای شخصی و یا حتی امور اداری، یکی از مهم ترین عواملی است که به مدیریت زمان شما کمک می کند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه حس بهتری در محل کار خود داشته باشیم؟ (1)

بیشترین سطح انرژی

بیشترین سطح انرژی شما برای اولین کارهایی که به آنها مشغول می شوید صرف می شود و رفته رفته با گذشتن ساعات انرژی شما برای انجام امور و همچنین تمرکزتان کاهش می یابد، بنابراین برای افزایش عملکرد بهتر است کارهای خود را اولویت بندی کرده و بر اساس اولویت پیش بروید. در ساعاتی که بیشترین تمرکز خود را به انجام کارهایتان اختصاص می دهید، سعی کنید از موبایلتان دور بمانید. این کار به شما کمک می کند تا به خوبی به برنامه ریزی روزانه خود عمل کرده و حواستان با چک کردن پروفایل شبکه اجتماعی پرت نشود.

موارد موثر دیگر

کارهای دیگری که می توانید به آسانی برای تمکز بیشتر خود انجام دهید:

  • مغز خود را پرورش دهید. انجام انواع خاصی از بازی ها می تواند به شما در بهتر تمرکز کمک کند. …
  • بازی های فکری ممکن است تنها نوع بازی نباشد که می تواند به بهبود تمرکز کمک کند. …
  • خواب را بهبود ببخشید. …
  • برای ورزش وقت بگذارید. …
  • اوقات خود را در طبیعت بگذرانید. …
  • مدیتیشن را امتحان کنید. …
  • استراحت کن …
  • زمانی را در طبیعت به سر برید…
  • به موسیقی گوش دهید…
  • مقداری قهوه بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن