موفقيت در كار

5 راهکار جذاب و آسان جهت برنامه ریزی بهتر اهداف

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

تعیین هدف و رسیدن به آن، به زندگی انسان جهت می دهد. همه ما خواسته و اهدافی در زندگی داریم اما برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف شخصی مان مهم‌ترین بخش آن است. یک برنامه ریزی مناسب به شما کمک می کند که اهداف و مسیرتان را مشخص کرده و همچنین بدانید که برای رسیدن به آن باید چه اقداماتی انجام دهید.

خوب است بیاندیشید، می خواهید 5 سال دیگر، 10 سال دیگر یا حتی سال دیگر کجا باشید؟ این مکان‌ها و جایگاه ها، مقصد و هدف شما هستند ولی اگرچه ممکن است بدانید که نمی خواهید در همان مکان فعلی بایستید، تشخیص اهداف واقعی شما همیشه آسان نیست.

اگر برای مسیر موفقیت خود برنامه ای ندارید، قطعا انگیزه ای هم برای تلاش و پیشرفت نخواهید داشت بنابراین برنامه ریزی و عمل به آن، کلید رسیدن شما به موفقیت است.

برای رسیدن به اهداف شخصی دلایلتان را مشخص کنید

برای رسیدن به اهداف شخصی  دلایلتان را مشخص کنید

سعی کنید در همین لحظه به اهدافی که یک سال پیش برای خودتان تعیین کرده بودید فکر کنید قطعا در همین حین اهدافی به ذهنتان خطور می کنند که به آن‌ها دست یافته اید و برخی از آنها را نیز کنار گذاشته اید. به نظر شما تفادت بین این دو دسته چیست؟ در واقع شما دلایل کافی برای رسیدن به اهدافتان را درک کرده اید تا این خواسته ها عملی شده اند.

زمانی که دلایل خواسته هایتان را مشخص می کنید، ناخودآگاه انگیزه شما برای تلاش بیشتر شده و اقدامات بیشتری برای رسیدن به آن انجام می دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  6 ترفند ارتباط موثر با مشتری

برای رسیدن به اهداف شخصی  آن را روی برگه بنویسید

برای رسیدن به اهداف شخصی  آن را روی برگه بنویسید

اقدامات و تلاش شما بر پایه اهدافتان صورت می گیرند برای تعیین هدف در قدم اول باید در نظر داشته باشید که کاملا مشخص شده، قابل دستیابی، واقعی و زمان بندی شده باشند. اهداف مشخص، زمینه تلاشتان را فراهم می کنند، همچنین زمان بندی برای اهداف کوتاه و بلند مدت، ذهن شما را برای برنامه ریزی زمانی آماده می کند بنابراین برای رسیدن به خواسته هایتان، مهلت زمانی در نظر بگیرید.

برای رسیدن به اهداف شخصی  مرحله به مرحله  قدم بردارید

رسیدن به موفقیت راه یک شبه نیست که شما بتوانید در عرض مدت زمان کوتاهی به آن دست یابید. هر کاری که بخواهید برای رسیدن به آن قدم بردارید، به زمان نیاز دارد بنابراین بهترین راه برای کسب موفقیت این است که به طور منطقی و قدم به قدم برای آن تلاش کنید. شاید با خود فکر کنید که برنامه ریزی بلند مدت کمی خسته کننده به نظر برسد اما پس از مدت زمان کوتاهی، موفقیت های کوچک در این مسیر شما را دلگرم می کند.

بر اساس اولویت بندی اقدام کنید

برنامه ریزی زمانی شما باید بر اساس اولویت بندی کارهایتان صورت گیرد. به عنوان مثال اگر تصمیم گرفته اید که وزنتان را کم کنید، در قدم اول باید فعالیتتان را در طول روز افزایش داده و سپس رژیم غذایی خود را تغییر دهید. اگر امور شما بر اساس اولویت صورت گیرند، نتیجه کارتان زودتر مشخص می شود.

وظایفتان را بر اساس برنامه ریزی انجام دهید

برنامه ریزی

 

تعیین مهلت زمان برای هدف شما یکی از عوامل ضروری است. در واقع باید برای تعیین ای بازه زمانی واقع بین باشید، به عنوان مثال اگر تصمیم به کاهش وزن دارید، قطعا در عرض 2 هفته نمی توانید 20 کیلو وزن کم کنید اما اگر هدف شما بازه زمانی منطقی داشته باشد، رسیدن به آن معقول تر است.

این مقاله را هم بخوانید:  5 راز سرمایه گذاری موفق

علاوه بر این، باید روز شروع و همچنین پایان کار شما نیز مشخص باشد، جدول زمانی از پیش تعیین شده، باعث تمرکز بیشتر شما بر کارهایتان می شود و همچنین اجازه نمی دهد که هیچ عاملی شما را از مسیرتان منحرف کند.

علاوه بر این، توجه داشته باشید که انجام دو کار همزمان از میزان تمرکز شما می کاهد بنابراین هیچ گاه زمان انجام دو کار متفاوت را با یکدیگر تنظیم نکنید.

برنامه زمانی مشخص و از پیش تعیین شده از جمله عوامل ضروری برای رسیدن به اهداف شخصی و کاری شماست بنابراین اگر می خواهید در مسیر رسیدن به موفقیت پیش روید، برنامه زمانی شما باید دقیق و محاسبه شده باشد.

در اولین قدم باید برای رسیدن به اهداف شخصی و همچنین دلایل رسیدن به آنرا مشخص کنید. اگر شما دلایل کافی و ضروری برای رسیدن بههدفتان داشته باشید، قطعا رسیدن به آن برایتان از ملزومات به شمار می آید.

در قدم بعدی باید به یاد داشته باشید که اهداف شما باید واقعی، زمان بندی شده و قابل دستیابی باشند، اهدافی که دارای زمان بندی نیستند، قطعا قابل دستیابی هم نخواهند بود. در قدم بعد شما باید اقدامات خود را بر اساس اولویت برنامه ریزی کرده و مهلت زمان مشخص شده ای برای آن‌ها تعیین کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید کاری را تا 20 روز دیگر به پایان برسانید، روز شروع انجام آن هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن