موفقيت در كار

افزایش عملکرد کاری با چند راهکار ساده

افزایش عملکرد کاری

مشغله ها و درگیری های روزمره گاهی اوقات به قدری زیاد می شوند که ما از اولویت ها و اهدافمان دور می مانیم بنابراین اگر برنامه ریزی درستی داشته باشیم می توانیم افزایش عملکرد کاری داشته باشیم. اگر آخر ماه متوجه شدید که عملکرد کاری تان کاهش یافته، حتما دغدغه هایتان به قدری زیاد بوده که توانایی تمرکز بر کارتان را نداشته اید.

در ادامه قصد داریم چند راهکار ساده برای افزایش عملکرد کاری به شما معرفی کنیم که می توانید درحرفه کاری خود آن ها را به کار گیرید.

برای افزایش عملکرد کاری اولویت های خود را تعیین کنید

برای افزایش عملکرد کاری اولویت های خود را تعیین کنید

یکی از اصلی ترین دلایل کاهش عملکرد، مشخص نبودن اولویت هایمان است. برای افزایش عملکرد کاری باید ابتدا مسال مهم زندگی و امور ضروری خود را از کارهای فرعی و غیر ضروری جدا کنید. پس از اینکه این دو دسته از یکدیگر جدا شدند، شما می توانید به وظایف خود به خوبی رسیدگی کنید.

برای تعیین اولویت هایتان، در نظر بگیرید که چه اشخاصی در زندگی شما از بیشترین اهمیت برخوردارند و یا چه اموری مستقیما بر زندگی و شرایط شما تاثیرگذار است؟ آیا می خواهید دیگران و اطرافیان را از خودتان راضی نگه دارید یا رسیدن به اهدافتان برای شما مهم تر است؟ به یاد داشته باشید که تلاش برای راضی نگه داشتن همه کار بیهوده ای است که به ضرر شما تمام می شود.

برای افزایش عملکرد کاری وظایف مهمتان را مشخص کنید

برای افزایش عملکرد کارهای مهم تان را انتخاب کنید

پس از مرحله اولویت بندی، در نظر بگیرید که برای تمرکز بر اولویت هایتان چه کارهایی باید انجام شوند؟ چه کارهایی شما را به اولویت هایتان نزدیک تر می کنند؟ آیا ارزش وقت گذاشتن دارند یا خیر؟ به یاد داشته باشید اگر کاری را بهتر از دیگران انجام می دهید دلیل بر آن نیست که سنگینی بار همه کارها را خودتان به دوش بکشید. برای مشخص کردن وظایف مهمتان، ابتدا سوال های بالا را از خودتان بپرسید و همچنین در نظر بگیرید که فرد دیگری می تواند این کار را به جای شما انجام دهد یا خیر؟

این مقاله را هم بخوانید:  برندسازی احساسی چگونه است؟

از دیگران کمک بگیرید

برای افزایش عملکرد کاری از دیگران کمک بگیرید

حتما در اطرافتان، بین دوستان و خانواده خود کسانی را دارید که اگر از آنها بخواهید کاری برایتان انجام دهند حمایتشان را از شما دریغ نخواهند کرد اما ما انسان ها تلاش برای زندگی شخصی و کاری خود را عملی انفرادی می دانیم و بر این باوریم که سختی این مسیر را باید به تنهایی به دوش بکشیم.

به طور کلی درخواست کمک از دیگران مستلزم این است که احساس ضعف را در خود بپذیریم که این کار آسانی نیست. اگر دیگران می توانند در انجام کارهایتان به شما کمک کنند و با این کار شما به موفقیت و اولویت هایتان نزدیک تر می شوید، پس از آن ها درخواست کنید.

در نظر داشته باشید که همیشه کمک خواستن عملی یک طرفه نیست. به عنوان مثال اگر همکارتان یکی از کارهای شما را در محل کار به عهده گیرد، شما برای جبران کمکی که کرده، از او حمایت نمی کنید؟ قطعا جواب شما بله است. بنابراین اگر همسرتان وظایف شما را به عهده می گیرد یا همکارتان باری از دوش شما بر می دارد، کمک شان را بی جواب نگذارید.

برای افزایش عملکرد کاری نه گفتن را یاد بگیرید

برای افزایش عملکرد کاری نه گفتن را یاد بگیرید

هر چند که در قسمت بالا به شما گفتیم اگر دیگران به شما کمک کردند، کمک آنرا بی جواب نگذارید اما در صورتی که فردی از شما درخواست کمک کرد و شما به هر دلیلی قادر به انجام آن نبودید، پاسختان را خیلی صریح به او اعلام کنید. بهبود عملکرد کاری یکی از مهم ترین عواملی است که به صورت مستقیم بر میزان درآمد و همچنین کیفیت زندگی ما تاثیر می گذارد

این مقاله را هم بخوانید:  راه موفقیت در کسب و کار

بنابراین اگر به نسبت ساعات کاری خود، بازدهی کمتری دارید یا نمی توانید بر کارهای مهم خود تمرکز کنید، قطعا اولویت های کاری و زندگی شخصی خود را مشخص نکرده اید. برای بهبود عملکزد، در قدم اول باید اولویت ها و کارهایی که از ارزش بیشتری برخوردارند را برای خود مشخص کنید.

با مشخص کردن افرادی که در زندگی به شما نزدیک هستند و همچنین کارهایی که مستقیما بر کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارند، اولویت بندی شما مشخص می شود. در قدم بعد کارهایی که در لیست برنامه روزانه خود نوشته اید را چک کنید. آیا این کارها شما را به اولویت هایتان نزدیک می کنند؟ در صورتی که هر کدام از آنها شما را به اولویت ها و ارزش هایتان نزدیک نکنند، لزومی بر انجام دادنشان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن