برقراری ارتباطموفقيت در كار

اصول مشتری مداری چگونه است؟

در حوزه بازاریابی، مارکتینگ و همچنین کسب و کار اصلی ترین مبحثی که مورد ذکر است، اصول مشتری مداری و جلب رضایت اوست. هرچند که پروسه تولید، ارائه خدمات و سرویس دهی، قیمت گذاری و … از اهمیت بالایی برخوردارند اما به طور کلی تمام این موارد در اصول مشتری مداری خلاصه می شوند. زمانی که شما بتوانید مشتری را از محصول تولیدی، خدمات ارائه شده و همچنین قیمت ها راضی نگه دارید، روند کسب و کار به سرعت رشد خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اصول مشتری مداری را با چند نکته خلاصه به شما ارائه کنیم.

در اصول مشتری باید مشتری را اولویت قرار دهید

 برای رفع نیازهای مشتری ابتدا باید نیازهای اصلی او را در هر سنی تشخیص دهید

هرچند که کسب و کار شما تحت تاثیر موارد مختلفی است اما اولویت شما باید مشتری باشد. باید رضایت او را اولویت قرار دهید و برای بهبود شرایطی که او خواستار است تلاش کنید چون تا زمانی که مشتری از شما خریدی نداشته باشد، کسب و کاری هم وجود نخواهد داشت. برای رفع نیازهای مشتری ابتدا باید نیازهای اصلی او را در هر سنی تشخیص دهید، سپس برای تامین این نیازها راه حل های مختلفی در نظر گرفته و استراتژی مربوط به آنرا برنامه ریزی کنید.

راه های نرفته و تضمین نشده را امتحان نکنید

هر کسب و کاری برای رسیدن به نقطه اوج خود راه ها و مسیرهای نرفته زیادی را دارد اما برخی از آنها تضمین شده هستند. در واقع شما قبل از امتحان هر راهی باید بدانید که تا چند درصد از این مسیر به موفقیت می رسید، زمانی که بتوانید این درصد موفقیتتان را تضمین کنید، مشکلی در سیستم به وجود نخواهد آمد.

این مقاله را هم بخوانید:  مدیریت عادات بد

ارتباطتان را با مشتری صمیمی نگه دارید

منظور از ارتباط صمیمی آن نیست که با او احساس راحتی کنید و مانند رفیقتان رفتار کنید، منظور این است که خشک نباشید، در مقابل او جبهه نگیرید و از کلمات بیش از حد آمیانه استفاده نکنید. ارتباط صمیمی و راحت با مشتری یعنی اجازه دهید که تمام سوالاتش را بدون رودربایستی بپرسد، نحوه کارکرد محصول را از شما بخواهد، کاتالوگ را کامل مطالعه کند و همچنین بتواند نگرانی اش راجع به قیمت ها را عنوان کند.

کاتالوگ کامل در اختیار مشتری قرار دهید

 کاتالوگ کامل از محصولاتتان از اصلی ترین ابزارهای شما برای جلب رضایت مشتری است.

شاید از نظر شما کاتالوگ محصولات یکی از معمولی ترین گزینه ها برای جلب رضایت مشتری باشد اما زمانی که یک کاتالوگ کامل از محصولاتتان در اختیار وی قرار می دهید، نمای محصول، توضیحات مربوطه و همچنین قیمت ها توجه وی را جلب می کند. به عنوان مثال تصور کنید که یک مشتری در حال عبور از کنار غرفه یا مغازه و یا حتی شرکت شماست، شما فقط کاتالوگتان را در اختیار او قرار می دهید و او از محل خارج می شود. شاید وی سر فرصت به محصولات و توضیحات ارائه شده نگاهی بیاندازد و همین موضوع سبب خرید شود بنابراین فراموش نکنید که کاتالوگ کامل از محصولاتتان از اصلی ترین ابزارهای شما برای جلب رضایت مشتری است.

به طور کلی موارد زیادی در جلب رضایت مشتری و همچنین اصول مشتری مداری تاثیرگذار است که ما به طور خلاثه به تعدادی از آنها پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن