موفقيت در كار

پیدا کردن شغل مناسب دشوار است، اما نگه داشتن آن نیز می تواند یک چالش باشد. اگر به تازگی شغل رؤیایی خود را شروع کرده اید و همه چیز به خوبی پیش می رود یا به دنبال این هستید که در کار خود پیشرفت کنید، پشتکار و سرعت عمل لازم دارید. موفق و کارآمد بودن در شغل خود به مشارکت نیاز دارد و این امر بستگی به عملکرد شخصی شما دارد. نحوه انجام کار به همان اندازه ی نتیجه کارهایی که انجام می دهید، مهم است.

یک سازمان موفق سازمانی است که در آن افراد در حال رشد، یادگیری و مشارکت در اهداف کلی هستند. تقویت بهبود کار و موفقیت در آن، از طریق ارتباطات مداوم، به اشتراک گذاری اطلاعات، ارزیابی و پاداش می تواند به افراد و سازمان ها کمک کند.

به راحتی می توان نقاط قوت و ضعف همکاران را مشاهده کرد ولی معمولا افراد متوجه آن موارد در رفتار و اخلاق خود نیستند. همواره نقاط قوت و ضعف خود را درنظر داشته باشید.

اگر در درک این مسئله که چگونه می توانید در محل کار خود پیشرفت کنید، مشکل دارید؛ از یک همکار نزدیک یا مدیر خود سوال کنید. اما آمادگی شنیدن حقایق را در مورد خود نیز داشته باشید زیرا در صورت عدم داشتن آمادگی و ظرفیت پذیرفتن اشکالات کار خودتان، نمی توانید عادت یا رفتاری را تغییر دهید.

شنیدن بازخوردها اطلاعات ارزشمندی را در مورد آنچه مردم از شما انتظار دارند، فراهم می کند. به یاد داشته باشید که هر انتقادی را با ظرافت گوش کنید و بپذیرید. بیان این نکته مهم است که می خواهید روی این مسئله کار کنید و در مورد آنچه باید تغییر کند بحث کنید.

چند نکته ما برای دستیابی به موفقیت در کار:

1- انتظارات کارفرمای خود را درک کنید

اطمینان حاصل کنید که فرهنگ شرکت خود را درک کرده اید. تناسب فرهنگی شما با سازمان و روابط کاری با سرپرست یا مدیر شما بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که با ارزش های شرکت آشنا هستید تا بتوانید به طور موثر آن ها را نشان دهید.

2- نگرش مثبت داشته باشید

چه مسائل خوب پیش می روند و چه بد، همیشه یک دیدگاه متعادل را حفظ کرده و در برابر ابراز شکایت از همکاران در مورد رئیس یا شغل خود مقاومت کنید. شکایات شما شاید تاثیری در بهبود عملکرد افراد نداشته باشد. درعوض این کار، کانال های مناسبی برای ارائه پیشنهادات خود پیدا کنید تا پیشرفت را برای سازمان به ارمغان آورید.

3- یک بازیکن تیم باشید

کسانی که مایل هستند اهداف شخصی خود را برای اهداف کلی بخش یا شرکت کنار بگذارند، مورد توجه مدیران و سازمان ها قرار می گیرند و مانند بازیکنان یک تیم ورزشی نسبت به افرادی که رویکرد خود محوری دارند، سریعتر جذب و شناخته می شوند.

4- تمایل به انجام وظایف اضافی

همیشه داوطلب مسوولیت های اضافی باشید. افرادی که در محیط کار خود سرآمد هستند، اغلب از جایگاه خود در محل کار فراتر رفته و جایگاهی بالاتری کسب خواهند کرد.

5- شایعات درست نکنید

روی نکات مثبت خود متمرکز شوید و از به اشتراک گذاشتن اطلاعات احساسی شخصی یا اداری با همکاران خود خودداری کنید. به ویژه هنگام حضور در مجامع شرکت نسبت به این امر آگاه باشید و از وسوسه نظارت بر اطلاعات دیگران در مواردی که محل انجام این کار نیست ، جلوگیری کنید.

6- به حق دیگران احترام بگذارید

به فضای مشترک دفتر کار احترام بگذارید و حق همکاران دیگر را در همه موارد نادیده نگیرید. هر زمان که می توانید، به گفتگو با همکاران بپردازید و از آن به عنوان فرصتی برای توسعه روابط نزدیکتر کاری استفاده کنید.

7- زندگی شخصی خود را خصوصی نگه دارید

تماس ها و ایمیل های شخصی را حداقل نگه دارید. کارهای ناهار را برای ناهار یا وقتی که از کار دور هستید  بگذارید. جزئیات خصوصی از زندگی اجتماعی خود را در آشپزخانه یا اتاق ناهار خوری به اشتراک نگذارید تا همه بشنوند.

8- تجارت شخصی در زمینه فناوری شرکت

اکثر شرکت ها بر کارمندان نظارت می کنند، بنابراین نباید ایمیل های شخصی و پیام های متنی را در محل کار جست و جو کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که احساس دلسردی نسبت به محل کار یا رئیس خود در رسانه های اجتماعی می تواند توسط هر کسی حس شود.

9- به موقع باشید

بیشتر کارفرمایان آماده انعطاف پذیری هستند و هر محیط قوانین مربوط به زمان بندی خود را دارد. این پیام را همیشه منتقل کنید که اعتماد به نفس دارید و مایل هستید برای رسیدن به اهداف شرکت تلاش کنید.

10- وقت شناس باشید

همیشه زمان انجام کارها را درنظر بگیرید و از یک برنامه منظم استفاده کنید. اگر معتقد هستید که نمی توانید به موقع یک کار اختصاص داده شده را انجام دهید با رئیس خود صحبت کنید. سرانجام، وقتی با رئیس خود مشکلی پیدا می کنید، حداقل یک پیشنهاد را در ذهن داشته باشید تا یک راه حل پیدا کنید. حتی اگر رئیس شما پیشنهاد شما را نپذیرد دست کم شبیه حل مسئله به نظر او خواهید رسید.

11- بازگشت به موقع از استراحت.

به برنامه کاری خود بچسبید و همیشه به موقع کار کنید. یک برنامه پشتیبان برای حمل و نقل و مراقبت از کودک داشته باشید. اگر کارتان دیر شد، در اسرع وقت با رئیس خود تماس بگیرید. در چند هفته اول در یک محیط کاری جدید، تعطیل نکنید تا کم کم به شما اعتماد پیدا کنند.

تا فردا صبح صبر نکنید تا بفهمید برای موفقیت در کار، روی چه مواردی باید کار کنید. کارشناسان محل کار می گویند که مهمترین اهداف خود را برای روز بعد روی کاغذ بیاورید.

ممکن است از قبل از خواندن این مقاله چند مورد از این نکات را رعایت می کردید و با تعدادی هم اکنون آشنا شده باشید. به هر حال برنامه ریزی برای انجام وظایف به بهترین نحو برای روزهای بعد، به بسیاری از افراد این امکان را می دهد تا در محیط کار و حتی زندگی خود بدرخشند. همچنین به مدیران سازمان و همکارانشان نیز ایده بدهند و آن ها را تشویق به برنامه ریزی، خلاقیت، رعایت حقوق دیگران، انضباط، وقت شناس و انعطاف پذیر باشند.

بستن