اعتماد به نفسبرقراری ارتباطمهارت های زندگی

چگونه با 10 قدم ساده از ترس های غیر واقعی دور بمانیم

قسمت اول

ترس های غیر واقعی 

بیم ها و ترس های غیر واقعی و غیرضروری به ما لطمه می زنند و از انجام اقدامات مثبت و پیشروی باز می دارد. ترس همچنین می تواند یک دشمن موذی باشد و به صورت مخفی در زندگی ما وجود داشته باشد، در حالیکه متوجه نباشید که تا چه حدی در ذهن ناخودآگاه شما رسوخ کرده است.

بیشترین اشکال بیم ها، غیر واقعی هستند. این بدان معناست که برخلاف ترس غریزی – که به شما کمک می کند تا از خطر قریب الوقوع دور شوید – این نوع بیم ها عمدتاً ساختگی ذهن ما هستند یا از طریق تجربه های گذشته القا می شوند. ترس های غیر واقعی را باید شناسایی و از آن جلوگیری کرد؛ زیرا به غیر از این که مانع اقدامات، اهداف و پیشرفت در زندگی شوند، هیچ هدفی واقعی ندارند.

10 نوع اصلی از ترس های غیر ضروری وجود دارد که دیگر نباید شما را محدود کند

 

1-ترس از عدم موفقیت

1-ترس از عدم موفقیت

همه ما در مورد ناتوانی در کارها در مقطعی از زندگی خود می ترسیم. بیم از عدم موفقیت در مصاحبه شغلی، مشاغل تجاری، یک رابطه، رسیدن به یک هدف و غیره. این مشکل زمانی بوجود می آید که بطور کلی بیم از شکست مانع موفقیت شود. سوال منطقی این است که «چگونه می دانید قبل از تلاش شکست خواهید خورد؟»

برخی از موفق ترین افراد درک متفاوتی از شکست دارند. برخی از شکست می ترسند بنابراین هیچ گاه شروع نمی کنند. ترس فقط می تواند شما را ناتوان کند. یک نکته مهم  این است که افکار منفی را کنار بگذارید و فقط اهمیت زیادی به نتیجه پایانی بدهید. ذهن شما می تواند به شما بگویدکه «اگر در این کار شکست بخورم، تنها فرصتی که داشتم را از دست می دهم و از خودم واقعاً نا امید خواهم شد.»

این مقاله را هم بخوانید:  مصاحبه شغلی چه مقدار تمرین نیاز داد؟

2- ترس از ناشناخته ها

2- ترس از ناشناخته ها

شایع ترین بیم ها، ترس های غیر واقعی ست. فهمیدن دلیل این کار سخت نیست. وقتی چیزی ناشناخته یا نا آشنا باشد – مثلاً آینده – احتمال دارد که بیم ها بیشتر به سراغ ما بیاید و باعث اضطراب می شود. با این حال، این بیم یا اضطراب طبیعی به نظر می رسد. البته خوب است که در مورد چیزی که ناشناخته است محتاط باشید، اما ترس از ناشناخته ها متاسفانه راهی برای از بین بردن فرصت های بسیاری ست که در زندگی ما وجود دارد.

پیشگامان زندگی مانند کاشفان، کارآفرینان، رهبران جنبش ها و کسانی که ایده های بزرگ در سرشان هست؛ ترس از ناشناخته ها را فتح و آن را مثل یک مانع غیر ضروری از خود دورکرده اند. مانند این پیشکسوتان، باید با ناشناخته ها بدون ظن و بی اعتمادی روبرو شوید. بیایید بدانید که شما تصمیم دارید یک تغییر اساسی در زندگی ایجاد کنید.

3- ترس از تغییر

یکی دیگر از انواع دیگر ترس های غیر واقعی، بیم از تغییر است. ترس از تغییر باعث بی تحرکی می شود. این باعث می شود که ما در منطقه راحتی خود گیر کنیم. بسیاری از چیزهای با ارزش در زندگی ناشی از بیرون رفتن خودتان از منطقه راحتی و تلاش برای رسیدن به موفقیت بعدی ست.

شما نیاز به داشتن شجاعت و عزم و اراده برای پذیرش چیزهای جدید و کنار گذاشتن دلبستگی های ذهنی و عاطفی کهنه دارید. بیم از تغییر، شما را از تحول در چرخ دنده های زندگی باز می دارد و به جلو حرکت می کند. چند بار در زندگی ترسیدید که تغییر کنید ولی بعد متوجه شدید که این تغییرات خیلی ضروری بوده است؟

این مقاله را هم بخوانید:  با چه روشی تاخیر در کارها را کنترل کنیم؟

4- ترس از گذشته

4- ترس از گذشته

گذشته می تواند یک شبح باشد که شب ها در آن ساعات بی خوابی و بیقراری ما را آزار می دهد. این ترس نیز از بیم های غیر واقعی ست. بیم از گذشته چیست؟ این اضطراب از تحریک برخی احساسات منفی مرتبط با گذشته شما مانند گناه، پشیمانی، نارضایتی در مورد دیگران اتفاق می افتد. این احساسات می تواند بسیار نگران کننده باشد؛ اما اگر آگاهانه به خود یادآوری کنیم که گذشته جایی در زمان حال ندارد، قدرت مخرب  آن ها برطرف می شود. گذشته، گذشته و رفته است.

ممکن است مثلا از این که برای یک دوست عزیز کاری نکرده یا شاید نتوانسته اید در مرحله ای از زندگی، یک کار صحیح انجام دهید، پشیمان باشید. اما چگونه می توانید آن شبح را از گذشته خود دورکنید؟ با آمرزش خود و با پذیرش اینکه شما موجودی هستید که احساسات و عقایدتان در حال تغییر و تحول مداوم است. قبول کنید که «شما» ده سال پیش فردی متفاوت از «الان» شما بودید. پیوند بین آن ها فقط در ذهن شماست. گذشته را فراموش کنید.

5- ترس از عدم پذیرش دیگران

ما موجوداتی اجتماعی هستیم و افکار و عقاید دیگران و مخالفت های آن ها در مورد خودمان مورد توجه قرار می دهیم. این بخشی از معادله زندگی ما شده است. عقاید دیگران در مورد ما می تواند مانعی برای رسیدن  به اهداف شود.

وقتی جوان بودیم ، گاهی از پدر و مادر ، معلمان یا اطرافیان که به ما مسوولیتی داده بودند، می ترسیدیم. در بعضی مواقع این قضیه، می تواند به نگرانی مادام العمر و دلبستگی ذهنی تبدیل شود. هنگامی که سعی می کنید به طور مداوم به دنبال تأیید دیگران باشید و با اضطراب از عدم پذیرش آن ها زندگی کنید، باعث متوقف شدن رشد خود می شوید. فقط قلب و زندگی خود را دنبال کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  مهارت های ضروری زندگی که خارج ازمدرسه باید بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن