اعتماد به نفسمسیر ثروت آفرینیمشاوره شغلی و توسعه فردیمهارت های زندگیموفقيت در كار

چگونه نه بگوییم: راهنمای آسان نه گفتن به افراد

 نه گفتن همیشه آسان نیست؛ اما اغلب ضروری است

ضروری بودن نه گفتن به افراد هم در محل کار و هم در روابط شخصی صادق است. هنگامی که یک همکار از شما پروژه ای را می خواهد که وقت یا تجربه ای برای آن ندارید، نه گفتن و رد کردن آن، یک مهارت ارزشمند است.  تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که هر قدر نه گفتن به افراد برای شما دشوار باشد، احتمال اینکه به اضطراب و استرس، افسردگی و فرسودگی شغلی دچار شوید افزایش خواهد یافت. زمانی که نمی توانید به خواسته اطرافیان خود نه بگویید یعنی اعتماد به نفس نه گفتن را ندارید و به همین دلیل ترجیح می دهید که پاسخ مثبت از شما بشنوند.

افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند یعنی شهامت نه گفتن را دارند و می دانند که نه گفتن به نفع آن هاست، به راحتی مخالفت خود را بیان کرده و از رفتار دیگران ترسی ندارند. این افراد به دلیل عزت نفس خود مخالفتشان را به وضوح بیان می کنند و می گویند: «اکنون قادر به انجام دادن این کار نیستم.»

هنر نه گفتن

هنر نه گفتن

این که بخواهید در برابر خواسته های دیگران کوتاه بیایید و بله بگویید، یک تعهد و مسوولیت جدید به شما اضافه خواهد کرد و به همین دلیل درگیری های فکری تان افزایش خواهد یافت. انسان برای شاد زیستن نیاز دارد که به خواسته های خود اهمیت داده و در برابر خواسته های دیگران ایستادگی کند به همین دلیل زمانی که برای خودتان ارزش قائل می شوید و به وقتتان احترام می گذارید، در برابر خواسته های نامعقول دیگران که آزادی را از شما می گیرد می توانید نه گفتن را تمرین کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  زندگی شاد با راهکارهایی جالب توجه

هنر نه گفتن در واقع ارزش گذاری برای زمانی است که عمر در اختیار شما قرار داده است

هنر نه گفتن در واقع ارزش گذاری برای زمانی است که عمر در اختیار شما قرار داده است. زمانی که انسان برای وقت خود اهمیت قائل می شود، پاسخ دیگران را این گونه می دهد: «اکنون در شرایط درستی قرار نگرفته ام و نمی توانم درخواستت را بپذیرم.»

با احترام رفتار کنید

مودب باشید؛ اما بابت نه گفتن به افراد عذر خواهی نکنید، این که بخواهید بلافاصله پس از رد کردن درخواست دیگران از آن ها عذرخواهی کنید باعث می شود که فرد احساس کند از گفته خود پشیمان هستید و سعی در جبران اشتباه خود دارید در صورتی که باید حقوق خود را دانسته و به خودتان احترام بگذارید. دست از بی نقص بودن بردارید، همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، نمی توانید تمام اطرافیانتان را از خود راضی نگه دارید و بی نقص باشید در عوض شما حق زندگی دارید به همین دلیل اختیار زندگی شما به دست خودتان است پس آن را در اختیار دیگران قرار ندهید.

دلایل خودتان را بگویید

گاهی اوقات در مورد محدودیت های خود صادق باشید. دلایل و محدودیت های خود را به طرف مقابل بگویید. برای مثال: «من نمیتوانم درخواست شما را امروز بعد ازظهر انجام دهم. چون امتحان مهمی دارم.»

مختصر و مفید صحبت کنید

مختصر و مفید صحبت کنید

همیشه لازم نیست بعد از نه گفتن به افراد توضیح در مورد آن بدهید. بگوییید: « متأسفانه نمی توانم در این زمینه کمکی کنم.» یا این که بگویید: «در حال حاضر نمی توانم به شما کمک کنم.» گفتن کلمات در حال حاضر و فعلا نشان می دهد که شما در آینده می توانید به آن ها کمک کنید.

این مقاله را هم بخوانید:  موانع رسیدن به موفقیت

مثال: با تشکر من دوست دارم در مجلس شما شرکت کنم، اما زمان مناسبی برای من نیست. خواهش می کنم مرا برای جلسه سال آینده در نظر داشته باشید. اگرچه این گفتگو مفید است؛ اما از آن کم استفاده کنید زیرا از نه گفتن مستقیم مودبانه تر نیست.

یک جمله جایگزین انتخاب کنید

بعد از رد پیشنهاد و درخواست طرف مقابل (اگر می توانید) یک جمله کمکی جایگزین نه گفتن به افراد کنید. مثال: من نمی توانم این بار تغییر برنامه آخر هفته را برای شما انتخاب کنم، اما می توانم برنامه روز دوشنبه را برای شما پوشش دهم، البته اگر مورد نظر شما باشد.

نتیجه

برای خوشحال کردن خودتان سعی کنید از انجام کارهایی که باب میلتان نیستند بپرهیزید و رک صحبت کنید. تلاش برای راضی نگه داشتن همه اطرافیانتان باعث می شود که خوشحالی را از خودتان دریغ کنید. منظور واقعی خودتان را بیان کرده و به غرایزتان اعتماد کنید. تا زمانی که خودتان از خویش راضی نباشید، نمی توانید شادی درونی را تجربه کرده و شاد بمانید. هرگز خودتان را بابت خواسته های دیگران تحقیر نکنید و الهاماتتان را دنبال کنید.

از نه گفتن بیم نداشته باشید بلکه برای چشیدن احساس خوشبختی باید با خودتان مهربان بوده و برای خود ارزش قائل شوید. این مقاله در راه هنر نه گفتن به افراد و اینکه درک کنید چگونه باید برای احترام به خود به دیگران پاسخ منفی بدهید و خواسته شاد را رد کنید به شما ارائه شد، امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن