اعتماد به نفس

کمبود اعتماد به نفس و عوامل مرتبط با آن

اعتماد به نفس و خودباوری

اعتماد به نفس را به عنوان انتظارات یک فرد از عملکرد و ارزیابی خود از توانایی ها و عملکرد قبلی تعریف می کند. برخی اعتماد به نفس را به عنوان اعتماد فردی به توانایی های خود، ظرفیت ها و قضاوت ها یا خواسته ها تعریف می کنند. اعتماد به نفس همچنین باعث خوشبختی بیشتر می شود. به طور معمول، هنگامی که به توانایی های خود اطمینان دارید، به دلیل موفقیت هایتان شادتر هستید و بلعکس کمبود اعتماد به نفس باعث سردرگمی در زندگی  می شود. وقتی نسبت به توانایی های خود احساس بهتری می کنید، نسبت به فعالیت و رسیدن به اهداف خود انرژی و انگیزه بیشتری خواهید داشت.

اعتماد به نفس و خودباوری مبحثی ست که شاید بارها راجع به آن مطلب مطالعه کرده اید اما باز هم کمبود آن را در زندگی شخصی و کاری خود احساس می کنید چون کمبود خودباوری نقطه ضعف شکست خورده هاست. کسانی که خودشان را باور ندارند، درصد رسیدن به موفقیت در زندگی خود را کاهش می دهند و همین موضوع می تواند مانع رسیدن به موفقیت شان شود.

اعتماد به نفس یا خودباوری چیست؟

احساس  اعتماد به نفس در واقع سطح اهمیت به خودتان است و این دیدگاه عاطفی مشخص می کند شما در مقایسه با دیگران چه احساسی نسبت به خود دارید. خودباوری بخشی از ذات انسان است چرا که انسان با اعتماد به نفس زاده می شود. بنابراین اگر کمبود آن را احساس می کنید، اعتماد به نفس شما در طول زندگی تحلیل رفته و می توانید با چند راه کار آن را برگردانید.

این مقاله را هم بخوانید:  10 نکته بهداشت روان برای پرستاران و پزشکان در طی شیوع کرونا (1)

هیچ کس با اعتماد به نفس بی حد و حصر به دنیا نمی آید. اگر به نظر می رسد شخصی اعتماد به نفس باورنکردنی دارد، به این دلیل است که سال ها در ساخت آن کار کرده است.کمبود اعتماد به نفس یا دارا بودن آن چیزی ست که شما  آن را می سازید؛ زیرا دنیای چالش برانگیز تجارت و زندگی به طور کلی می تواند آن را از بین ببرد.

 

اعتماد به نفس

۴ عنصر تعیین کننده اعتماد به نفس

ارتباط و معاشرت

یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده اعتماد به نفس شما دایره ارتباطی با نزدیکانتان است؛ چرا که هر لحظه در حال مقایسه کردن خودتان با آن ها هستید.

ظاهر فیزیکی

همه ما هر روزه به عنوان یک فرد در جامعه، محل کار و یا محیط خانواده حضور داریم و در حال قضاوت شدن هستیم که این قضاوت تا حد زیادی بر اساس ظاهر فیزیکی ماست، بنابراین اعتماد به نفس ما بر پایه ظاهر فیزیکی ما نیز شکل می گیرد.

 نقش شغل

یکی دیگر از معیارهای تعیین کننده اعتماد به نفس و خودباوری، شغل و نقش هر فرد در جامعه است. به عنوان مثال اگر یک پزشک در جامعه از اعتماد به نفس بالاتری نسبت به یک پیشخدمت برخوردار باشد، نقش مهم تری در جامعه ایفا می کند. بنابراین ارزش خود را با توجه به جایگاهش می سنجد.

دارایی های مادی

از اصلی ترین عناصر تعیین کننده میزان اعتماد به نفس در افراد می توان به دارایی های مادی اشاره کرد چرا که هر قدر این دارایی ها بیشتر باشند، شما بیشتر قدرت را احساس می کنید. این موضوع درست یا غلط در هر صورت وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  اعتماد به نفس باورنکردنی!

علت کمبود خودباوری چیست؟

علت کمبود خودباوری چیست؟

واقعیت این است که امروزه علت اصلی نقصان اعتماد به نفس و عدم خودباوری انسان ها در مقایسه نابجا و همچنین ارزش گذاری برحسب دارایی های مادی است که به طرز ناراحت کننده ای باعث شکل گیری باورهای اشتباه شده است.

چگونه اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازگردانیم؟

شاید اینکه خودتان را بدون توجه به دارایی های مادی، جایگاه شغلی، قضاوت دیگران و دایره ارتباطی خود دوست داشته باشید، کار سختی باشد اما بعد از اینکه به آگاهی در این باره دست یافتید متوجه می شوید که باید خودتان را برای آن چه که هستید دوست داشته باشید، نه ظاهر فیزیکی.

نکات قابل توجه:

کمبود اعتماد به نفس 

برای مقابله با کمبود اعتماد به نفس نکات زیر را در هنگام بروز مشکلات و مسائل به خاطر داشته باشید و فراموش نکنید:

  • همواره توجه داشته باشید که کسانی قبل از شما هم با همین چالش ها رو برو بوده اند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مطالعه کنید. مشکلاتی که دیگران در قبال مطالبات خود تحمل کرده اند را بخوانید و مطالعه کنید. از اشتباهات آن ها بیاموزید و سپس آن چه را که آموخته اید، در موقعیت منحصر به فرد خود بکار بگیرید.
  • غیر ممکن وجود ندارد. هر مشکلی همیشه راه حلی دارد.
  • در صورت بروز مشکلات از یک مشاور و انسان موفق مشاوره بگیرید. همیشه کسانی هستند تا به شما یاری رسانند.
  • چیزی که به شما می رسد بازتاب افکار و انرژی ساطع شده از شماست. اگر ترس و تردید را به ذهن خود راه دهید، دقیقا همان ها را جذب خواهید کرد.
این مقاله را هم بخوانید:  25 مورد از اشتباهات رایج که افراد موفق، دوبار آن‌ها را انجام نمی‌دهند

اگر همه نزدیکان و اطرافیانتان شما را باور داشته باشند اما خودتان ازضعف اعتماد به نفس رنج ببرید، بازهم به موفقیت دست نخواهید یافت. اما اگر دیگران شما را باور ندارند می توانید با خودباری به آن ها ثابت کنید که ارزشتان بیشتر از چیزی است که فکر می کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن