اعتماد به نفسمهارت های زندگی

با رازهای کمبود اعتماد به نفس آشنا شویم

رازهای کمبود اعتماد به نفس

مهمترین چیزی که باید در مورد رازهای کمبود اعتماد به نفس  بدانید این است که تقصیر از شما نیست. عواملی که به پایین بودن اعتماد به نفس کمک می کند برای هر فرد متفاوت است. ژن ها، پیشینه فرهنگی، تجربیات دوران کودکی و سایر شرایط زندگی همه نقش دارند. اما نگران نباشید. اگرچه ما نمی توانیم تجربیات گذشته خود را که باعث شکل گیری شخصیت ما شده است را تغییر دهیم؛ اما برای بهبود اعتماد و افکار و انتظارات خود، می توانیم کارهای زیادی انجام دهیم.

اعتماد به نفس تاثیر مستقیمی بر تمام زوایای زندگی ما می گذارد و جنبه های مختلف آن از جمله کار، روابط عاطفی، دوستانه، زندگی شخصی، ارتباط با فرزندان و … را تحت تاثیر قرار می دهد. نقش مهم و موثر اعتماد به نفس باعث شده که ما عوامل کاهش آن را مورد بررسی قرار دهیم. اغلب انسان ها از کمبود اعتماد به نفس می رنجند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اثر ژن ها در کمبود اعتماد به نفس

برخی از آن چه از عوامل و رازهای کمبود اعتماد به نفس را شکل می دهد در بدو تولد در مغز ما ایجاد می شود. من به این عوامل اشاره می کنم نه برای  اینکه شما را تحت الشعاع قرار دهم، بلکه این را می دانم که نباید خود را مقصر بدانید. مطالعات نشان داده اند که ترکیب ژنتیکی ما روی برخی از مواد شیمیایی تقویت کننده اعتماد به نفس که مغز ما به آنها دسترسی داشته باشد تأثیر می گذارد. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی همراه با احساس خوشبختی و اکسی توسین «هورمون آرامش»، هر دو توسط تغییرات ژنتیکی خاصی قابل مهار هستند. در جایی بین 25 تا 50 درصد از ویژگی های شخصیتی مرتبط با اعتماد به نفس به ارث می رسند.

این مقاله را هم بخوانید:  4 مرحله برای پیدا کردن عشق زندگی با استفاده از قانون جذب

برخی از جنبه های رفتار ما نیز ناشی از خلق و خوی ما است. اگر به طور طبیعی در هرکاری تردید داشته باشید و مراقب باشید، به خصوص در شرایط ناآشنا، ممکن است تمایلی به نام «مهار رفتاری» داشته باشید. وقتی با یک موقعیت روبرو شدید، متوقف می شوید و بررسی می کنید و اگر چیزی ناخوشایند به نظر می رسد، به احتمال زیاد از اوضاع دور خواهید شد.

مهار رفتاری هم چیز بدی نیست. جهان به مردمی که محتاط باشند نیز نیاز دارد. اگر فردی محتاط باشید، کمبود اعتماد به نفس ممکن است شما را از بین ببرد. اما هنگامی که خود را بشناسید و ابزارهای بوجود آوردن آن را در خود کشف کنید، می توانید موفق شوید.

باورهای محدود کننده و منفی

باورهای محدود کننده و منفی

باورهای ما رفتار ما را تشکیل می دهند و باعث بروز نتایج می شوند. اگر نتایج دلخواهتان را به دست نمی آورید، در باورهایتان به دنبال مشکل بگردید. بسیاری از ما در رویارویی با چالش ها و مسائل، دائم جملات منفی مثل نمی توانم، من برای این کار کافی نیستم، این وظیفه از عهده من خارجه، توانایی من بیشتر از این نیست و … را تکرار می کنیم. پس چگونه از خودمان توقع نتایج مثبت داریم؟ اگر حتی خودتان را باور ندارید چگونه می توانید توقعی جز شکست داشته باشید؟ این باورها از درون به شما القا می کنند که فرد بی ارزشی هستید، همین امر عامل اصلی کمبود اعتماد به نفس شماست.

مکالمات درونی ناسالم

مکالمات درونی ناسالم

این مورد یکی دیگر از رازهای کمبود اعتماد به نفس است. افرادی که با مشکل کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند، با سرزنش کردن خودشان فرصت بهبود اعتماد به نفس و یا عزت نفس را نمی یابند چرا که عادت کرده اند به خودشان بد و بیراه بگویند یا خودشان را عوامل تمام اتفاقات بدی که برایشان می دانند. این افراد حتی اگر به موفقیتی هم دست پیدا کنند، آن را مدیون شانس و اقبال می دانند. زمانی که شما احساسات مثبت خود را دائما با سرزنش کردن سرکوب می کنید، چگونه توقع دیگری به جز شکست دارید؟

این مقاله را هم بخوانید:  خودتان را همانطور که هستید دوست داشته باشید

تمرکز بر شکست به جای پیروزی

انسان ها از نظر داشتن اعتماد به نفس به دو دسته تقسیم می شوند: افرادی که دیدگاه مثبتی نسبت به اتفاقات دارند و بر پیروزی و موفقیت تمرکز می کنند و دسته دوم که شامل افراد منفی نگر شود که منتظر شکست خود هستند تا موفقیت! چنین افرادی حتی اگر شانس موفقیت شدن را هم داشته باشند، باز هم به جز شکست به نتیجه دیگری دست پیدا نمی کنند. افکار منفی نیز یک از عوامل و رازهای کمبود اعتماد به نفس است.

ارزش قائل نشدن برای خود

ارزش قائل نشدن برای خود در کمبود اعتماد به نفس

اکثر افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند، برای خودشان اهمیتی و ارزشی قائل نمی شوند. این دسته از افراد بهترین لباس ها را برای خانواده خود می خواهند اما خودشان از کهنه ترین لباس ها استفاده می کنند، زمانی را به تفریح اختصاص نمی دهند و به فکر خودشان نیستند پس طبیعی است که از اعتماد به نفس بالایی هم برخوردار نباشند.

ضعف در شکرگذاری

یکی از رازهای کمبود اعتماد به نفس ضعف در شکر گذاری ست. جدا از بحث ایمان و اعتقاد، شکرگذاری و قدردانی داشته هایتان به شما کمک می کند تا خودتان را از چاه کمبود اعتماد به نفس نجات دهید. فقط برای چند دقیقه چشمانتان را ببندید و بر داشته هایتان تمرکز کنید. رسیدن به موفقیت خواسته همه انسان هاست اما راه چگونه رسیدن به آن است که سرنوشت ما را تعیین می کند. امیدواریم این مطالب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن