اعتماد به نفسمهارت هاي زندگی

عوامل کمبود اعتماد به نفس را بیشتر بشناسیم

عوامل کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس تاثیر مستقیمی بر تمام زوایای زندگی ما می گذارد و جنبه های مختلف آن از جمله کار، روابط عاطفی، دوستانه، زندگی شخصی، ارتباط با فرزندان و … را تحت تاثیر قرار می دهد. نقش مهم و موثر اعتماد به نفس باعث شده که ما عوامل کاهش آنرا مورد بررسی قرار دهیم.

اغلب انسان ها از کمبود اعتماد به نفس می رنجند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

باورهای محدود کننده و منفی

باورهای ما رفتار ما را تشکیل می دهند و باعث بروز نتایج می شوند. اگر نتایج دلخواهتان را به دست نمی آورید، در باورهایتان به دنبال مشکل بگردید. بسیاری از ما در رویارویی با چالش ها و مسائل، دائم جملات منفی مثل نمی توانم، من برای این کار کافی نیستم، این وظیفه از عهده من خارجه، توانایی من بیشتر از این نیست و … را تکرار می کنیم پس چگونه از خودمان توقع نتایج مثبت داریم؟ اگر حتی خودتان را باور ندارید چگونه می توانید توقعی جز شکست داشته باشید؟ این باورها از درون به شما القا می کنند که فرد بی ارزشی هستید، همین امر عامل اصلی کمبود اعتماد به نفس شماست.

مکالمات درونی ناسالم

افرادی که با مشکل کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند، با سرزنش کردن خودشان فرصت بهبود اعتماد به نفس و یا عزت نفس را نمی یابند چرا که عادت کرده اند به خودشان بد و بیراه بگویند یا خودشان را عوامل تمام اتفاقات بدی که برایشان می دانند. این افراد حتی اگر به موفقیتی هم دست پیدا کنند، آنرا مدیون شانس و اقبال می دانند.

این مقاله را هم بخوانید:  جذب ثروت بوسیله فنگ شویی

زمانی که شما احساسات مثبت خود را دائما با سرزنش کردن سرکوب می کنید، چگونه توقع دیگری به جز شکست دارید؟

تمرکز بر شکست به جای پیروزی

انسان ها از نظر داشتن اعتماد به نفس به دو دسته تقسیم می شوند: افرادی که دیدگاه مثبتی نسبت به اتفاقات دارند و بر پیروزی و موفقیت تمرکز می کنند و دسته دوم که شامل افراد منفی نگر شود که منتظر شکست خود هستند تا موفقیت!

چنین افرادی حتی اگر شانس موفقیت شدن را هم داشته باشند، باز هم به جز شکست به نتیجه دیگری دست پیدا نمی کنند.

ارزش قائل نشدن برای خود

اکثر افرادی که از کمبود اعتماد به نفس می رنجند، اهمیتی و ارزشی قائل نمی شوند. این دسته از افراد بهترین لباس ها را برای خانواده خود می خواهند اما خودشان از کهنه ترین لباس ها استفاده می کنند، زمانی را به تفریح اختصاص نمی دهند و به فکر خودشان نیستند پس طبیعی است که از اعتماد به نفس بالایی هم برخوردار نباشند.

ضعف در شکرگذاری

جدا از بحث ایمان و اعتقاد، شکرگذاری و قدردانی داشته هایتان به شما کمک می کند تا خودتان را از چاه کمبود اعتماد به نفس نجات دهید. فقط برای چند دقیقه چشمانتان را ببندید و بر داشته هایتان تمرکز کنید.

رسیدن به موفقیت خواسته همه انسان هاست اما راه چگونه رسیدن به آن است که سرنوشت ما را تعیین می کند. امیدواریم این مطالب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن