اعتماد به نفسبرقراری ارتباطزندگی شادمهارت های زندگی

راهکارهای ساده تغییر شخصیت (2)

قسمت دوم

تغییر شخصیت

 

در مقاله گذشته و قسمت اول گفتیم که مدت هاست اعتقاد بر این است که مردم نمی توانند شخصیت خود را که عمدتا پایدار و موروثی هستند تغییر دهند. اما مروری بر تحقیقات اخیر در زمینه شخصیت شناسی به این احتمال اشاره دارد که ویژگی‌های شخصیتی می توانند از طریق مداخله مداوم و وقایع مهم زندگی تغییر کنند

مطالعات نشان می دهد که تغییر شخصیت هنوز هم ممکن است. صفات گسترده ممکن است در طول زندگی پایدار باشند، اما ویژگی‌هایی نیز در این میان هستند که در زیر صفات گسترده قرار دارند که قابل تغییر به نظر می رسند و به آن قسمت‌های بین شخصیت می گویند.

 قسمت های «بین» شخصیت چیست؟

 

باورها و سیستم های اعتقادی، نقشی حیاتی در شکل گیری شخصیت‌‌های زیرین و خصوصیات گسترده  و تغییر شخصیت آن دارند. گرچه ممکن است تغییر جنبه های خاصی از شخصیت شما چالش برانگیز باشد، اما می توانید با تغییر برخی از باورهای اساسی، به شکل دادن و نحوه بیان شخصیت خود کمک کنید.

نظریه پردازان پیشنهاد کرده اند که عواملی مانند اهداف و استراتژی های مقابله ای، نقش اصلی را در تعیین و تغییر شخصیت دارند. اعتقادات مردم شامل بازنمایی ذهنی آن‌ها از ماهیت و عملکرد خود، روابط و دنیای آن‌هاست. از همان نوزادی، انسان ها این باورها و بازنمایی ها را توسعه می دهند.

چرا باید روی باورها تمرکز کرد؟

گرچه تغییر عقاید ممکن است لزوماً آسان نباشد، اما نقطه شروع خوبی‌ست. اعتقادات ما زندگی ما را شکل می دهد. از نوع نگاه به خود و دیگران، نحوه عملکرد در زندگی روزمره، نحوه برخورد با چالش های زندگی و چگونگی ایجاد ارتباط با دیگران.

این مقاله را هم بخوانید:  اولین نفری باشید که راز موانع موفقیت را می داند

اگر بتوانیم تغییر شخصیت واقعی در اعتقادات خود ایجاد کنیم، این چیزی‌ست که ممکن است تأثیر بسزایی در رفتارها و احتمالاً در برخی از جنبه های شخصیتی ما بگذارد. به عنوان مثال، اعتقاداتی راجع به خود از جمله ثابت بودن یا انعطاف پذیری در خصوصیات شخصی خود را درنظر بگیرید. اگر فکر می کنید هوش شما یک سطح ثابت دارد، پس به احتمال زیاد قدم هایی برای تعمیق فکر خود برنمی دارید. اما اگر چنین ویژگی هایی را قابل تغییر می‌دانید، احتمالاً تلاش بیشتری می کنید تا خود را به چالش بکشید و ذهن خود را گسترش دهید.

اعتقادات شخص

بدیهی‌ست که اعتقادات شخص در عملکرد و تغییر شخصیت نقش اساسی دارد. درهمین حال، محققان دریافته اند که افراد می توانند باورهای خود را تغییر دهند تا رویکرد قابل انعطاف تری نسبت به خصوصیات خود داشته باشند. یک آزمایش روی دانش آموزان، – پس از کشف اینکه مغز در پاسخ به دانش جدید همچنان به ایجاد ارتباطات جدید ادامه می دهد-  نشان داد که درصورتی که  از دانش آموزان بیشتر قدردانی شود و پاداش دریافت کنند، از میانگین معدل بالاتری برخوردار می شوند.

تحقیقات خود نشان داده است که نحوه ستایش از کودکان می تواند در اعتماد به نفس آن‌ها تأثیرگذار است. این بچه ها به هوش خود به عنوان یک ویژگی تغییرناپذیر نگاه می کنند و فکر می کنند که یا آن را دارند یا ندارند. از طرف دیگر، کودکانی که به خاطر تلاش هایشان مورد ستایش قرار می گیرند، معمولاً هوش خود را قابل انعطاف می دانند و به آن اعتقاد پیدا می کنند. این بچه ها تمایل دارند که در برابر مشکلات پایدار بمانند و بیشتر مشتاق یادگیری هستند.

این مقاله را هم بخوانید:  چگونه از هوش اجتماعی استفاده ببریم؟

عصر جدید، باورهای جدید: مجردها بهتر کار می کند، اما متاهل ها احساس بهتری می کنند

 واقعاً برای تغییر شخصیت خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

تغییرات شخصیت ممکن است بسیار دشوار (یا حتی غیرممکن) باشد، اما مواردی وجود دارد که به عقیده کارشناسان می‌توانید برای ایجاد تغییرات واقعی و ماندگار در جنبه های شخصیت خود انجام دهید.

 

  • بر تغییر عادت های خود تمرکز کنید

روانشناسان دریافته اند که افرادی که ویژگی‌های شخصیت مثبتی از خود نشان می دهند (مانند مهربانی و صداقت)، پاسخ‌های عادتی پیدا می کنند که ثابت می ماند. البته ایجاد عادت جدید یا ترک عادت قدیمی هرگز آسان نیست و به زمان و تلاش جدی نیاز دارد. با تمرین کافی، این الگوهای رفتاری جدید سرانجام به ماهیت دوم تبدیل می شوند.

  • باورهای خود را تغییر دهید

اگر معتقد باشید که نمی توانید تغییر کنید، پس تغییر شخصیت نخواهید داد. اگر سعی می کنید بیشتر شخصیت برون گرا  داشته باشید، اما معتقد هستید که درونگرایی شما یک ویژگی ثابت، دائمی و تغییرناپذیر است، پس شما هرگز سعی نمی کنید اجتماعی تر باشید. اما اگر اعتقاد دارید که خصوصیات شخصی شما قابل تغییر است، به احتمال زیاد تلاش می کنید تا به طرز مثبتی تغییر کنید.

  • روی روند کار تمرکز کنید

تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که ستایش و تشویق تلاش‌ها بیش از پیش بینی‌ها، موفقیت آمیز بوده و ضروری‌ست.

  • راه خوب برای حل این مشکل

با تغییر جهت گیری بیشتر به سوی یک ذهنیت رشد  دهنده و نه یک ذهنیت ثابت، ممکن است دریابید که تجربه تغییر و رشد واقعا آسان است. در نهایت باید بدانید برای تغییر باید تلاش کنید و در صدد انجام آن برآیید. رکود و یک جا نشینی و دست روی دست گذاشتن تغییری در نحوه شخصیت کسی ایجاد نخواهد کرد.

این مقاله را هم بخوانید:  روش های مدیریت زمان را فراگیریم

 

دیدگاهتان را بنویسید

بستن