اعتماد به نفسزندگی شادمهارت های زندگیموفقيت در كار

چگونه تفکر مثبت برای من مفید است؟

تفکر مثبت و صحبت کردن با خود

 

تلقین مثبت چیست؟

 

گفتگوی شخصی یا درونی یا تفکر مثبت و منفی، تحت تأثیر ضمیر ناخودآگاه شماست. این کار افکار، عقاید، سوالات و ایده های شما را تحت تاثیر قرار می دهد.  افکار روزانه شما می تواند مفید یا مضر باشند. می تواند دلگرم کننده باشد و برعکس ناراحت کننده؛ ولی بیشتر آن ها به شخصیت شما بستگی دارند. اگر خوش بین باشید، ممکن است امیدوارتر و مثبت تر بیاندیشید. اگر تمایل به بدبینی داشته باشید، عکس این قضیه صادق است.

مثبت اندیشی و خوش بینی می توانند از ابزارهای موثر مدیریت استرس باشند. در واقع، داشتن نگاه مثبت تر به زندگی  برخی مزایای سلامتی را برای شما فراهم  می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2010 نشان می دهد افراد خوش بین کیفیت زندگی بهتری دارند.

اگر فکر می کنید صحبت با خودتان بیش از حد منفی است یا اگر می خواهید روی صحبت شخصی مثبت تأکید کنید، می توانید یاد بگیرید که گفتگوی درونی تان را تغییر دهید.

 

چرا تفکر مثبت به نفع شماست؟

تفکر مثبت و صحبت با خود می تواند عملکرد و رفاه شما را افزایش دهد. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد این افکار به ورزشکاران در عملکرد بهتر کمک می کند.

علاوه بر آن باعث:

افزایش نشاط

رضایت بیشتر از زندگی

عملکرد ایمنی بهبود یافته

کاهش درد

سلامت قلب و عروق بهتر

رفاه جسمی بهتر

کاهش خطر مرگ

استرس و پریشانی کمتر می شود.

مشخص نیست که چرا افراد خوش بین و افرادی که تفکر مثبت دارند و گفتگوی مثبت تری دارند، این مزایا را تجربه می کنند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد افرادی که با خود گفتگوی مثبت دارند ممکن است مهارت های ذهنی داشته باشند که به آن ها امکان می دهد مشکلات را حل کنند، متفاوت فکر کنند و در کنار آمدن با مشکلات و چالش ها کارآمدتر باشند. همچنین می تواند اثرات مضر استرس و اضطراب را کاهش دهد.

این مقاله را هم بخوانید:  احساس تنهایی را چگونه کنار بگذاریم؟

چگونه با خود گفتگوی مثبت داشته باشیم؟

قبل از این که یاد بگیرید بیشتر با خود صحبت کنید، ابتدا باید تفکر منفی را شناسایی کنید. این نوع تفکر و گفتگو با خود به طور کلی در چهار دسته یا مرحله قرار می گیرد:

  1. شخصی سازی. شما خودتان را مقصر همه چیز می دانید.
  2. بزرگ نمایی. معمولا بر جنبه های منفی یک موقعیت تمرکز می کنید و همه موارد مثبت را نادیده می گیرید.
  3. فاجعه بار. انتظار بدترین را دارید و بندرت اجازه می دهید منطق یا دلیل شما را متقاعد کند3-
  4. قطبی شدن. دنیا را سیاه و سفید یا خوب و بد می بینید. برای پردازش و دسته بندی وقایع زندگی هیچ چیز در این میان و تعادل وجود ندارد.

هنگامی که شروع به شناسایی انواع تفکرات منفی خود می کنید، می توانید تلاش کنید تا آن ها را به تفکر مثبت تبدیل کنید. این کار به تمرین و زمان نیاز دارد و یک شبه اتفاق نمی افتد. خبر خوب این است که می توان آن را انجام داد. مطالعه ای در سال 2012 نشان می دهد حتی کودکان خردسال می توانند یاد بگیرند که خود گفتاری منفی را اصلاح کنند.

چند مثال

به این مثال ها در گفتگو با خود دقت کنید:

منفی: اگر نظرم را عوض کنم همه را ناامید خواهم کرد.

مثبت: من قدرت تغییر عقیده دارم. دیگران خواهند فهمید.

 

منفی: خودم شکست خوردم و خجالت کشیدم.

مثبت: من به خودم و تصمیمم احترام می گذارم. شجاعانه بود.

 

منفی: اضافه وزن دارم و فرم خوبی ندارم..

این مقاله را هم بخوانید:  8 روش تمرین صبر که توانایی شما را برای موفقیت افزایش می دهد (1)

مثبت: من توانایی و قدرت تغییر دارم و می خواهم سالم تر شوم.

 

منفی: تیمم گل خورد چون همه تیم را از کار انداختم.

مثبت: ورزش یک اتفاق تیمی است. ما با هم برنده و بازنده می شویم.

 

منفی: من قبلاً هرگز چنین کاری نکرده ام و در این رابطه ضعیف خواهم بود.

مثبت: این یک فرصت عالی برای من است که می توانم از دیگران بیاموزم و رشد کنم.

 

منفی: هیچ راهی برای کار کردن وجود ندارد.

مثبت: من می توانم همه تلاش خود را بکنم وکارها را روبراه کنم.

چگونه می توانم از این ها به صورت روزانه استفاده کنم؟

اگر درصحبت شخصی مثبت ضعیف هستید، بیشترتمرین کنید. اگر به طور کلی بدبین تر هستید، می توانید یاد بگیرید که گفتگوی درونی خود را تغییر دهید تا بیشتر دلگرم کننده و نشاط آور شود. با این حال ، ایجاد یک عادت جدید به زمان و تلاش نیاز دارد. با گذشت زمان، افکار شما می تواند تغییر کند. گفتگو با خود مثبت می تواند به هنجار شما تبدیل شود. این نکات می تواند به شما کمک کند تا:

تله های منفی صحبت با خود را شناسایی کنید

به عنوان مثال ، وقایع کاری ممکن است به ویژه سخت باشد. تعیین دقیق زمانی که منفی ترین گفتگوی خود را تجربه می کنید می تواند به شما در پیش بینی و آماده سازی کمک کند.شوخ طبعی پیدا کنید. خنده می تواند به کاهش استرس و تنش کمک کند. وقتی برای گفتگوی مثبت با خود به تقویت کننده نیاز دارید، راه هایی برای خندیدن مانند تماشای فیلم های خنده دار پیدا کنید. خود را با افراد مثبت محاصره کنید. می توانید چشم انداز و احساسات افراد اطراف خود را جذب کنید. این شامل همه افکار منفی و مثبت است، بنابراین در صورت امکان افراد مثبت را انتخاب کنید. به خودتان تأییدهای مثبت دهید. گاهی اوقات، دیدن کلمات مثبت یا تصاویر الهام بخش می تواند برای هدایت افکار شما کافی باشد.

این مقاله را هم بخوانید:  افزایش بازدهی شغلی

چه زمانی باید به دنبال پشتیبانی باشم؟

گفتگو با خود مثبت می تواند به شما در بهبود دیدگاه شما در زندگی کمک کند. همچنین می تواند مزایای مثبت مثبتی برای سلامتی داشته باشد، از جمله بهبود رفاه و کیفیت زندگی بهتر. با این حال، گفتگو با خود عادتی است که در طول زندگی ایجاد می شود.

اگر تمایل به گفتگوی منفی با خود دارید و در بدبینی اشتباه گیر افتاده اید، می توانید یاد بگیرید که آن را تغییر دهید. این کار به زمان و تمرین نیاز دارد ، اما می توانید گفتگوی مثبت خودرا له تدریج ایجاد کنید. اگر متوجه شدید که به تنهایی موفق نیستید، با یک درمانگر صحبت کنید. متخصصان بهداشت روان می توانند به شما کمک کنند منابع گفتگوی منفی با خود را مشخص کنید و آن ها را تغییر دهید. به یک درمانگر مراجعه نمایید یا از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود کمک بخواهید

دیدگاهتان را بنویسید

بستن