اعتماد به نفس

مدیریت استرس برای زندگی بهتر

هیچ فردی نمی تواند قاطعانه اعلام کند که هیچ گاه در زندگی تحت فشار استرس قرار نگرفته است. در واقع استرس و اضطراب یکی از مهم ترین عواملی هستند که آرامش خاطر انسان را بر هم می زنند، بنابراین برای داشتن یک زندگی شاد می توانید با فراگرفتن مهارت مدیریت استرس ، به خوبی با آن مقابله کنید.

تنها فردی که می تواند در کنترل استرس به شما کمک کند، خودتان هستید. اگر به دنبال راهکاری برای مدیریت استرس هستید، در ادامه چند نمونه از آن را به شما معرف می کنیم.

مزایای مدیریت استرس را برای خود یادداشت کنید

مدیریت استرس

اگر می خواهید تغییر جدید در زندگی خود ایجاد کنید، شناختن فواید آن از مهم ترین عواملی است که باعث ایجاد انگیزه می شود. پس از بررسی مزایای کنترل استرس، این دو سوال را از خود بپرسید:

  • هدف من از مدیریت استرس چیست؟
  • مزایای رسیدن به این هدف برای من چیست؟

این دو سوال را برای خودتان پاسخ دهید و سپس برگه آنرا در مکانی که هر روز آنرا ببینید، نصب کنید.

خودتان را بیشتر شناخته و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید

مدیریت استرس

مدتی را صرف شناختن خود کنید. شما می توانید با استفاده از تمارین خودشناسی، متوجه شوید که عوامل استرس زا برای شما چه چیزهایی هستند و مدتی را فقط صرف کارهایی کنید که می دانید آرامشتان را تامین می کنند. فعالیت های خود را به گونه ای مدیریت کنید که تحت فشار استرس قرار نگیرید.

زمانی که خودتان را بیشتربشناسید، نقاط مثبت و منفی تان نیز مشخص می شوند بنابراین نقاط قوتتان را تقویت کرده و با نقاط ضعفتان کنار بیایید. تلاش برای بی نقص بودن را کنار بگذارید، خودتان را با دیگران مقایسه نکرده و از آنچه که هستید راضی باشید.

این مقاله را هم بخوانید:  کنترل استرس

برای مدیریت استرس به طور منظم ورزش کنید

مدیریت استرس

یکی از کاربردی ترین استراتژی ها برای مقابله با استرس و داشتن یک زندگی شاد، ورزش و فعالیت جسمانی است.تمرین جسمانی منظم در برنامه زندگی شما باعث توقیت قوای جسمی و همچنین مدیریت استرس می شود. در کنار ورزش کردن، خوردن وعده های غذایی سالم و متعادل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

تکنیک های مدیتیشن را تمرین کنید

تحقیقات نشان می دهند مراقبه و مدیتیشن روزانه باعث تغییر مسیرهای عصبی مغز شده و همچنین آنرا در برابر فشار عصبی و استرس مقاوم می سازد.استراحت کافی و خواب مناسب بدن شما را از حوادث استرس زا مصون می دارد، علاوه بر این می توانید با استفاده از تکنیک های مدیتیشن استرس خود را مدیریت کنید.

با افرادی در ارتباط باشید که کمترین میزان استرس را در رفتار خود بروز می دهند

مدیریت استرس

زمانی که شما با مشکل استرس مواجه هستید، این خیلی طبیعی است که از دایره دوستانتان فاصله بگیرید اما برای کنترل آن باید سعی کنید با کسانی در ارتباط باشید که استرس در رفتارشان دیده نمی شوند. ارتباط با چنین افرادی، مقاومت روحی و روانی شما را حدالامکان افزایش می دهد، علاوه بر این حفظ چشم انداز مثبتی برای زندگی از بهترین روش های مدیریت استرس است.

برای مدیریت استرس قدردانی کنید

یکی دیگر از موثرترین راه های مدیریت استرس و داشتن زندگی شاد، قدردانی است. شما می توانید با چشم اندازی خوش بینانه، هر روز بابت داشته هایتان قدردانی کنید. خوشبینی و امیدواری نیز به شما کمک می کنند تا توانایی خود در مدیریت استرس را افزایش دهید.

این مقاله را هم بخوانید:  با کمک مدیریت زمان ، از تاخیر کارهایمان جلوگیری کنیم

برای مدیریت استرس به انجام این کارها متعهد شوید

مدیریت استرس

اگر اجازه دهید که استرس سراسر زندگی شما را فرا گیرد، در نهایت از لحاظ روحی، جسمی و روانی ضعیف شده و همیشه با تهدید استرس روبرو هستید.

از این رو برای انجام ادن راهکارهایی که در شما به شما ذکر شد، متهد باشید چون شما تنها کسی هستید که قادر به تغییر وضعیت زندگی خود هستید.

مدیریت استرس یکی از مهم ترین مهارت های ضروری زندگی است.

شما برای داشتن زندگی شاد و بدون دغدغه باید بیاموزید که چگونه استرس خود را کنترل کرده و آرامش را در سراسر وجودتان برقرار کنید.

راهکارهای بسیار زیادی برای کنترل استرس وجود دارد که یکی از تاثیرگذارترین آنها، خودشناسی است. با استفاده از خودشناسی شما نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی می کنید.

علاوه بر این، تمارین جسمی و ورزش نیز به شما کمک می کند تا قوای جسمی خود را تقویت کرده و توانایی بیشتری به دست آورید.

تمرین های مدیتیشن و مراقبه نیز به شما کمک می کنند تا روزانه با استفاده از آنها، به کاهش استرس خود کمک کنید. برای داشته هایتان قدردان باشید، قدردانی یکی دیگر از راه های مدیریت و کنترل استرس است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن