اعتماد به نفس

قوانین تصمیم گیری بهتر

تصمیم گیری بهتر

تصمیم گیری های به موقع و درست، باعث ایجاد شرایط مطلوب شده و در نهایت ما را به خواسته هایمان نزدیک تر می کنند. پس بیاییم قوانین تصمیم گیری بهتری را بیاموزیم. گاهی اوقات تصمیم گیری میان خواسته عقل و احساس، از مهم ترین دو راهی های زندگیمان محسوب می شود. چه زمانی باید در تصمیم هایمان ریسک و چه زمانی باید محافظ کارانه تر عمل کنیم؟

در مواقع لزوم به خودتان نه بگویید

به خودتان نه بگویید

کنترل احساس و تصمیم گیری درست و به موقع، نیازمند بلوغ احساسی و فکری است. اگر نمی توانید احساساتتان را کنترل کنید، پس باید در مواقع لزوم به خودتان نه بگویید. در وجود همه ما، بخشی از ناخودآگاهمان به خوردن، خوابیدن، استراحت و تفریح دائم گرایش دارد. این بخش از وجودمان هیچ درک و فهمی از آینده و عواقب کارهایمان ندارد اما این ما هستیم که باید با بخش خودآگاه ذهنمان آن را کنترل کنیم تا قوانین تصمیم گیری را رعایت کرده باشبم.

قوانین تصمیم گیری

احساسات انسان برای نشان دادن واکنش شدید به اتفاقات و زنده نگه داشتن فرد ساخته شده اند اما چون به عواقب عمل توجهی ندارند، باید کنترل شوند. چیزی ما را از حیوانات متمایز می کند، مغزمان است. در واقع مغز انسان با استفاده از منطق و درک عواقب، احساسات را کنترل کرده و واکنش  مناسب نشان می دهد.

همانطور که گفته شد، اگر احساساتمان را تحت کنترل نداشته باشیم، قطعا تصمیم گیری های درستی هم نخواهیم داشت. کنترل احساسات شما به تمرین نیاز دارد، اگر در مواقع لزوم به احساساتتان نه بگویید و رفتارتان را کنترل کنید، در نهایت احساساتتان به کنترل شما در خواهند آمد.

این مقاله را هم بخوانید:  خلاقیت وچند راهکار ساده برای افزایش آن

برای یاد گرفتن تصمیم گیری درست، باید خودتان به تصمیم هایتان جهت دهید و احساساتتان را کنترل کنید. منظور از کنترل، سرکوب کردنشان نیست. عواطف ما، باعث شور و شوقمان می شوند اما اگر به آن ها نظم ندهیم قطعا عادات بد و خوب را یاد نمی گیریم.

ریسک کنید

ریسک کنید

افراد موفق، نحوه ریسک کردن را آموخته اند. شاید با خود بگویید ریسک کردن ممکن است باعث از دست رفتن همه داراییتان شود اما منظور از ریسک، هر ریسکی نیست. شما باید یاد بگیرید به گونه ای ریسک کنید که اگر باختید، چیز زیادی را از دست ندهید اما اگر برنده شدید، تمام باخت های قبلیتان را پوشش دهد.

به عنوان مثال زمانی که می خواهید ملاقات های کاریتان را ترتیب دهید، به این فکر می کنید چقدر احتمال دارد معامله تان با شخص مورد نظر موفقیت آمیز باشد اما من به شما می گویم با تمام این افراد ملاقات کاری ترتیب دهید. اگر اشتباه کنید، چیز زیادی از دست نداده اید اما اگر در یکی از این ملاقات ها شخصی را پیدا کنید که کسب و کارتان را متحول کند، زندگیتان برای همیشه تغییر خواهد کرد.

به مثال دیگری توجه می کنیم: اگر شما هر ایده ای که به ذهنتان می رسد را به مدیر عامل شرکت منتقل کنید، شاید او از همه ایده های شما استقبال نکند اما بالاخره یکی از ایده های شما کسب و کار او را تکان می دهد و این پیروزی تمام باختن های شما را پوشش می دهد. افراد موفق با همین روند تصمیم می گیرند در شرایطی ریسک کنند که بیشترین برد را داشته باشند. با بهره گیری از قوانین تصمیم گیری زندگی خود را ایده ال سازید.

این مقاله را هم بخوانید:  افراد شاد در زندگی خود چه کار می کنند.

برای تصمیم گیری بهتر توجه داشته باشید که:

تصمیمی را که باید گرفته شود به روشنی تعریف کنید،
موانعی که در تصمیم گیری با آن روبرو هستید را شناسایی کنید،
حداقل 2 گزینه را با یکدیگر مقایسه کنید،
قبل از تصمیم گیری اطلاعات دقیقی کسب کنید،
مهمترین ارزش های خود را بدانید و آنها را بر حسب آنچه برای شما مهم است رتبه بندی کنید،
اجازه ندهید دیگران یا رویدادها برای شما تصمیم بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن